Reklama

Tieto zázraky skoncujú s bolesťami krížov, chrbta aj svalov: Neuveríte, aké je to jednoduché!

Ilustračná snímka

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Máte ťažkosti s pohybom, bolievajú vás svaly, chrbát, krk či kolená? Vyskúšajte obľúbenú metódu fyzioterapeutov a masérov.

Všimli ste si niekedy na športovcoch či vo svojom okolí farebné pásky prilepené na tele v rozličných tvaroch? Nie je to žiadny módny výstrelok, ale kineziotejping – metóda, ktorá slúži ako prevencia najmä pri liečbe ťažkostí pohybového aparátu. Kineziotejpovanie sa teší veľkej obľube vo vrcholovom športe, ale vo svojej praxi ho používa aj čoraz viac fyzioterapeutov či masérov.

Objektívne treba dodať, že sú aj skeptici, ktorí používanie farebných lepiacich pások na telo prirovnávajú skôr k placebu. No fakt, že bolesti pohybového aparátu sú mimoriadne rozšírené a každý spôsob na ich zmiernenie je dobrý, ich používaniu len nahráva.

Uvoľňujú, posilňujú, zlepšujú pohyblivosť aj

Zdroj: Shutterstock

Uvoľňujú, posilňujú, zlepšujú pohyblivosť aj

Kto ich môže používať?

„Pásky sú určené takmer pre každého. Už to nie je len módny výstrelok, ale naozaj vidieť aj čoraz viac rekreačných športovcov s rôznymi páskami, farbami či vzormi. Doteraz sa nám nestalo, že by nám niekto napísal, respektíve dal spätnú väzbu, že mal nejakú alergickú reakciu. Pásky dokonca využívajú aj rodičia telesne postihnutých detí, pretože zlepšujú pohyblivosť. Využívajú sa tiež v oblasti neurológie a ortopédie,“ vysvetľuje Martina Vavrovičová zo spoločnosti, ktorá sa venuje práve kineziotejpovaniu.

Čo dokážu?

Správne aplikované a kvalitné kineziologické pásky majú schopnosť uvoľniť a posilniť oslabené tkanivo, znížiť zápal a opuch, stimulovať krvný obeh, napomáhať správnu funkciu lymfatického systému, poskytovať oporu kĺbom, zlepšovať držanie tela, urýchľovať hojenie, zmierňovať svalovú horúčku po náročnom cvičení. Používajú sa aj pri tenisovom lakti, bolesti v oblasti predlaktia a zápästia vyvolanej každodennou prácou za počítačom a pri ďalších podobných problémoch.

Zdroj: Shutterstock

Čo dokážu a kedy sa ich vzdať?

Tieto osožné pásky sú vyrobené z prírodných materiálov, neobsahujú teda žiadne umelé látky tlmiace bolesť. Sú elastické a priedušné. „Kineziologická páska sa skladá zo 100-percentného vystuženého plášťa. Je konštruovaná pre vyššiu odolnosť a zvýšenú pevnosť. Bavlnené plášte sú zasadené do tkaniny a dovoľujú páske natiahnuť sa na dĺžku, ale zabraňujú jej naťahovať sa do šírky. Princíp fungovania je veľmi jednoduchý. Páska nadvihuje pokožku a tento stav zlepšuje prietok krvi v postihnutom, respektíve bolestivom mieste a tým umožňuje lepšie a rýchlejšie fungovanie lymfatického systému,“ vysvetľuje zloženie lepiacich pásikov Martina Vavrovičová.

Ako ich správne používať?

Účinok tejpovacej pásky závisí od jej kvality a správneho spôsobu použitia. Hoci existujú knihy či dokonca mobilné aplikácie, ktoré ponúkajú návod, pre bežného človeka je niekedy ťažké určiť presné miesto bolesti. Preto je lepšie zveriť sa do rúk niekoho skúsenejšieho. „Z nášho pohľadu sú pre verejnosť typické dva problémy: oba spôsobuje dlhodobé sedenie. Bolesť v oblasti krčnej chrbtice a bolesti dolnej časti chrbta, teda krížov. Odporúčame každému, kto nás kontaktuje, aby pri prvej aplikácii pásky navštívil odborníka. Potom by už mal tejpovanie zvládnuť každý,“ hovorí Martina Vavrovičová.

Zdroj: Shutterstock

Kto ich môže používať?

Kedy sa ich vzdať?

Hoci je nepravdepodobné, že si ublížite, môže sa stať, že tejpy nemusia účinkovať. V prípade, vážnejších zdravotných problémov sa vopred poraďte s odborníkom, pretože pásky sa nesmú používať pri niektorých kožných problémoch, horúčke, kŕčových žilách či otvorených ranách. Dôležité je aj to, akým spôsobom pásku odstránite. „Tejp sa strháva opatrne a citlivo, keďže páska obsahuje lepidlo a pokožka by mohla začervenať alebo svrbieť,“ upozorňuje odborníčka.

Modrá či ružová?

Špeciálne pásky zoženiete v rozličných farbách, no tie neovplyvňujú účinok, ide o vzhľad. Tejpy tak možno prispôsobiť napríklad farbe oblečenia. Ich plusom je aj to, že vás neobmedzujú v pohybe a vydržia na tele až niekoľko dní. Zvyčajne sa odstraňujú po 5 – 7 dňoch, aby mohla pokožka dýchať. Nie je to však pevné pravidlo, závisí to aj od typu výkonu. U plavcov je aplikácia častejšia, aj keď je páska odolná proti vode. Pred tréningom sa pásky dávajú aspoň hodinu vopred.

Zdroj: Shutterstock

Modrá či ružová?

Na čo si dávať pozor?

Pásky sú zvyčajne v kotúčikoch v rozličných šírkach i dĺžkach. Tejpy môžu mať rôzne tvary. Napríklad tvar písmena I sa používa pri svalových problémoch a na podporu lymfatického systému, uvoľňuje tkanivá a pozitívne vplýva na kĺby. Tvar X slúži na centralizáciu a zbavenie sa bolesti, vejárovitý tvar pomáha zmierňovať opuchy.

Pri nanášaní kineziopásky je dôležité, aby bola daná časť tela čistá, suchá a ideálne bez chĺpkov. Pred nalepením sa tejpy strihajú tak, aby boli hrany okrúhle. Pokožka na mieste, ktoré sa ide tejpovať, musí byť napnutá. Pred samotnou aplikáciou treba vytvoriť na pokožke tzv. kotvu, teda niekoľko centimetrov pásky nalepiť bez napätia.

3 otázky pre odborníka

Ako pôsobia tejpovacie pásky?

– Fungujú na princípe vedenia vzruchov z našej pokožky do mozgu, následne mozog posúva spätnú informáciu na miesto, kde je páska nalepená pod určitým stupňom natiahnutia, a naše telo spúšťa na postihnutom mieste ozdravný proces.

Môže si ich aplikovať aj človek, ktorý to predtým nikdy nerobil?

– V podstate áno, ak si vie naštudovať postup a má skúsenosti z lekárskej, fyzioterapeutickej alebo masérskej praxe. Pozor treba dávať na kvalitu tejpov, ale aj na to, aby sme pásky neaplikovali napríklad na otvorené rany.

Zdroj: Shutterstock

Miesta bolesti bývajú rôzne, kolená patria

Aké sú vaše skúsenosti s touto metódou? Pri akých zdravotných problémoch zaberá najlepšie?

– Skúsenosti sú výborné, kineziologické tejpovanie používam ako doplnok po masáži. Vynikajúco funguje najmä pri bolestiach trapézových svalov, krčnej chrbtice, driekovej oblasti, ale aj pri dolných a horných končatinách.