Závery, ktoré podložili samotní odborníci: Týchto 11 zlozvykov vám v skutočnosti prospieva
16. 6. 2018, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:20)

Zdroj: iStockphoto
Priznanie, že si radi doprajete poobedný spánok, príležitostný pohár vína alebo čas strávený na gauči namiesto posilňovne, vám môže často vyslúžiť nepochopenie od ostatných ľudí.
Podporu však prinášajú viaceré výskumy, ktoré tieto zlé návyky podporujú. Namiesto toho, aby sme prispeli ku kolektívnej viere v to zlé, sa pozrime na to, ako vykresľujú a obraňujú štúdie zdanlivo nezdravé tendencie.
Vynechanie raňajok
Raňajky nie sú povinné, nech už ste počuli čokoľvek. Hoci sa kedysi predpokladalo, že preskočenie prvého jedla dňa vedie k prírastku hmotnosti, niekoľko nedávnych štúdií prinieslo opak - pôst alebo príležitostné preskočenie jedla môže skutočne pomôcť niektorým ľuďom schudnúť. Tieto plány stravovania sú známe ako prerušované hladovanie alebo pôst, patrí medzi ne jeden z najpopulárnejších, ktorý sa týka zdržania sa konzumácie potravín na 16 hodín. To vedie väčšinu ľudí k posunutiu svojho jedla o niekoľko hodín, pričom najradšej preskočia raňajky.
Pitie kávy
Existuje rozsiahly vedecký výskum o káve, ktorý naznačuje, že pravidelné pitie kávy je spojené so zníženým rizikom rakoviny, ako aj celým radom ďalších zdravotných prínosov. Patrí tam ochrana pred cukrovkou a posilnenie zdravia srdca. Lekári odporúčajú obmedziť príjem kofeínu na 400 miligramov denne, alebo asi 3 až 4 štandardné šálky kávy.
Konzumácia vajíčok
Najnovšie rady o zdravej výžive sa zrejme menia tak často, ako ročné obdobia. Vajcia - živočíšny produkt s vysokým obsahom cholesterolu, tuku, bielkovín a niektorých kľúčových vitamínov a minerálnych látok - boli roky očierňované. Ale ako sa ukazuje, vajcia sú skutočne zdravé. A jedenie len bielkov, praktika, ktorú hlásajú obhajcovia potravín s nízkym obsahom tuku, je úplne zbytočná. Celé vajcia majú vysoký prídel kľúčových vitamínov a minerálov, ktoré nemôžete dostať z mnohých iných potravín.
Jedlá s vysokým obsahom tukov
Osemročná štúdia zahŕňajúca takmer 50 000 žien, z ktorých približne polovica absolvovala diétu s nízkym obsahom tukov, zistila, že tí, ktorí dodržiavajú plán s nízkym obsahom tuku, neznížili ňou riziko rakoviny prsníka, rakoviny hrubého čreva, alebo srdcových chorôb. Navyše nestratili ani veľa kilogramov. Nové odporúčania ukazujú, že zdravé tuky, ktoré pochádzajú z orechov, rýb a avokáda, sú priaznivé, takže ich pridajte späť do vašej stravy.
Používanie sociálnych sietí
Časté používanie sociálnych sietí a čas pri obrazovke boli vykreslené ako všeobecne zlé pre naše zdravie. Drvivá väčšina prieskumov naznačuje, že naše smartfóny nie sú jednotne škodlivé a v niektorých prípadoch môžu pomáhať. Posledný rok v štúdii publikovanej v časopise Psychological Science, ktorá skúmala vzorku viac ako 120 000 britských dospievajúcich, výskumníci zistili, že používanie sociálnych médií a sietí nebolo škodlivé pre väčšinu dospievajúcich. V skutočnosti to bolo niekedy užitočné pre pocit prepojenia a získanie emocionálnej podpory od vrstovníkov. Celkovo sa ukázalo, že mierne využívanie digitálnych technológií nie je škodlivé a môže byť v dnešnom prepojenom svete výhodné.
Energetické nápoje
Pravdou je, že napríklad Red Bull nie je taký škodlivý, ako sa vykresľuje. Okrem toho, že má iba 10 kalórií a žiadny cukor, má len 80 miligramov kofeínu, čo je asi tretina množstva obsiahnutá vo veľkej káve Starbucks. Pokiaľ ide o jeho ďalšie zložky - menovite vitamíny B a taurín - vedecké štúdie potvrdili, že sú obe bezpečné.
Jeden alebo dva poháre vína
Príliš veľa z niečoho škodí a alkohol nie je výnimkou. Ale spravodlivé množstvo výskumu začína naznačovať, že ľudí, ktorí pijú mierne - zhruba 1 až 2 poháre vína alebo piva denne - môžu postretnúť niektoré zdravotné výhody, ako napríklad zníženie rizika kognitívneho poklesu súvisiaceho s vekom. Štúdia zverejnená minulý rok v časopise Journal of Alzheimer's Disease zistila, že u ľudí, ktorí pravidelne pili, bolo oveľa pravdepodobnejšie, že dosiahnu vek 85 rokov bez toho, aby javili známky kognitívneho poklesu.
Zapnuté upozornenia
Mnohí ľudia tvrdia, že upozornenia spôsobujú úzkosť a obmedzujú produktivitu. Neexistujú však žiadne štúdie, ktoré by naznačovali, že odloženie týchto upozornení nám pomôže cítiť sa lepšie. V skutočnosti, keď sa vedci pokúsili vyriešiť problém s úzkosťou tým, že upozornenia úplne vyvrátili, doviedli ľudí k tomu, aby hlásili ešte väčší stres.
Vynechanie dlhého tréningu
Nemusíte sa vždy snažiť zostať v posilňovni celé hodiny. Štúdie naznačujú, že kompaktné tréningy, napríklad 7-minútový tréning, môžu byť prínosnejšie pre budovanie svalov a ochranu srdca než iné formy cvičenia. Tieto typy cvičení sú známe ako vysoko intenzívne intervalové tréningy alebo HIIT. Intervalový tréning s vysokou intenzitou môže poskytnúť podobné alebo väčšie výhody v kratšom čase, než tradičné dlhodobé, stredne intenzívne tréningy.
Konzumácia lepku
Ak ste si niekedy pochutili na kúsku lepkavej pizze, máte za čo ďakovať práve lepku. Táto látka dáva cestu jeho pružnú textúru. Lepok nie je nevyžiadanou zložkou a ak nemáte vzácny stav nazývaný celiakia, je úplne v poriadku. Niektorí ľudia naznačili, že celiakia môže byť na vzostupe, no potom štúdia uverejnená v Journal of the American Medical Association priniesla údaje, ktoré túto myšlienku silne vyvracajú.
Krátky spánok
Ľudia, ktorí si doprajú poobedný spánok nie sú nevyhnutne leniví - a niektoré výskumy naznačujú, že tento zvyk by mohol byť skutočne spojený s významnými prínosmi pre zdravie, najmä ak sa vám nedostáva dostatočne veľa spánku. Pre malú štúdiu publikovanú v časopise Brain, Behavior and Immunity, kde vedci porovnávali účinok 30-minútového spánku oproti účinkom 10-hodinového spánku u ľudí, ktorí boli úmyselne zbavení odpočinku, zistili, že obidva časy pomohli vrátiť kľúčové zložky fungovania tela na ich normálnu úroveň.