Tieto ZVIERATÁ zachraňujú ĽUDSKÉ ŽIVOTY! Wau, toto dokážu SLINY NETOPIERA, a toto JED kobry!
22. 4. 2024, 16:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:28)

Zdroj: Redakcia.Novy.Cas.Pre.Zeny@newsandmedia.sk
Navonok pôsobia odpudzujúco a dokonca naháňajú strach. A pritom je v nich veľa dobrého... Prečítajte si, akú liečivú moc má týchto 11 zvierat!

Koža juhoafrickej žaby: Odstráni bolesti

Zdroj: shutterstock
Žaba africká
Tieto nebezpečné farebné žabky majú v lekárstve veľkú budúcnosť. Ich koža obsahuje toxín, ktorý síce dokáže zabiť, ale v terapeutickej dávke dokáže uľaviť od bolesti. Dokonca viac ako morfium, ale pritom naň nevzniká návyk. Koža týchto žiab vylučuje peptidy (zlúčeniny aminokyselín), ktoré dokážu ničiť široké spektrum baktérií. No kým súčasné antibiotiká fungujú tak, že napádajú špecifické funkcie baktérií, peptidy zo žiab narúšajú ochranný obal baktérie a zmenia vnútornú štruktúru. Ničia však len zlé baktérie, nie tie, ktoré nášmu telu slúžia a neohrozujú ho. Vďaka tomu chcú vedci z ich kože vyrobiť antibiotikum, voči ktorému si baktérie nedokážu vytvoriť odolnosť.
Sliny netopiera: Pomáhajú pri mozgovej mŕtvici
Zdroj: Shutterstock
Netopiere sú jediné cicavce na svete so schopnosťou aktívneho letu.
Zvieracím lekárom je aj upír obyčajný. Dvoma malými zúbkami urobí na tele svojej obete – domáceho zvieraťa, dve drobné ranky a kvapkajúcu krv následne oblizuje. Zviera potom môže krvácať ešte niekoľko hodín, pretože sliny tohto netopiera obsahujú látku, ktorá riedi krv. Lekári u ľudí zatiaľ dokážu zrazeninu, ktorá blokuje okysličovanie mozgu, rozpustiť najneskôr do troch hodín po tom, ako sa objavia príznaky mŕtvice, no predbežné testy ukázali, že bielkovina v slinách netopiera ju dokáže rozpustiť aj po deviatich hodinách.
Jed kobry: Lieči sklerózu multiplex
Zdroj: Shutterstock
Kobra kráľovská.
Už len pri vyslovení mena tohto hada mnohých strasie. Zlú povesť mu robí aj to, že svoj jed dokáže pľuť a mieri rovno do očí! Ak nás zasiahne, môžeme sa pripraviť na ukrutné bolesti, odumieranie tkaniva a paralýzu. Jed kobry totiž dokáže prerušiť komunikáciu medzi nervovým systémom a svalmi a zároveň narušiť uzdravovací proces nášho imunitného systému. Preto si s ním telo nedokáže poradiť. Vedci však zistili, že vďaka tomu tento jed môže pomáhať pri takzvaných autoimúnnych ochoreniach, ako sú napríklad artritída, pri ktorej imunitný systém spôsobuje chronické zápaly kĺbov, ale aj skleróza multiplex, pri ktorej zase imunita ničí ochrannú vrstvu nervových zakončení. Našťastie výskumníci už dokážu odstrániť paralyzujúcu zložku jedu a vďaka tomu už robia výskumy na potkanoch, pri ktorých sa im úspešne darí vývoj choroby zastaviť.
Koža žraloka: Odpudzuje baktérie
Zdroj: Shutterstock
Žralok
Zatiaľ čo veľryby majú na tele prilepené rôzne mušle a napríklad na lamantínovi zasa žijú morské riasy, koža žraloka je úplne čistučká a hladká. Má totiž špeciálne šupiny usporiadané do diamantového vzoru, ktorý vytvára vzduchový vankúš. Vedci zistili, že ani riasy, ani baktérie nedokážu žiť na žraločej koži, lebo jej jedinečná textúra im neumožňuje prichytiť sa o ňu. Preto sa už aj začali vyrábať materiály podobné štruktúre žraločej kože a majú sa využívať na všetkých nemocničných plochách, ktoré sa príliš nedezinfikujú, ako sú kľučky, nočné stolíky či náramky s označením.
Krv krokodíla: Ničí zlatého stafylokoka a vírus HIV
Zdroj: Shutterstock
Krokodíl morský
Aj keď tak možno nevyzerajú, krokodíly sú veľkí bitkári. Pri vzájomných súbojoch si spôsobujú hlboké krvavé rany. Zaujímavosťou však je, že hoci žijú v bažinách plných nebezpečných baktérií, žiadny z nich zatiaľ neumrel na infekciu. Toto zaujalo vedcov, ktorí začali skúmať ich imunitný systém. Preto odobrali vzorku krokodílej krvi a vystavili ju 23 druhom nebezpečných baktérií. A čuduj sa svete, krv krokodíla si dokázala poradiť so všetkými vrátane zlatého stafylokoka, na ktorý nezaberajú ani antibiotiká, či s vírusom HIV, ktorý zatiaľ nevieme liečiť. Na porovnanie – ľudská krv dokázala zabiť len osem zo spomínaných 23 druhov.
„Zoo“ doktorov je viac
Anketa
Veríte v liečivú moc zvierat?
- ÁNO95%
- NIE4%
Hlasovanie bolo ukončené
Moderný výskum zvieracích zdrojov začal v roku 1921, keď kanadský chirurg Frederick Banting so svojím asistentom vyrobili z pankreasu prasiat inzulín a zachránili život miliónom diabetikov. Aké sú ďalšie „farmazootiká“?
- Jašter kôrnatec gila – výťažok z jeho slín pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a chudnúť.
- Had krovinár žararaka – výťažok z jeho jedu znižuje krvný tlak.
- Losos kisuč – jeho hormóny pomáhajú pri osteoporóze.
- Karibská morská hubka – výťažky z nej liečia leukémiu.
- Kôň – z moču gravidných kobýl sa vyrába estrogén pomáhajúci pri menopauze.