Tipy od odborníkov: Ako dodržať novoročné predsavzatia
3. 1. 2012, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:45)

Zdroj: Shutterstock
V novom roku chudší, bohatší a úspešnejší! Podľa agentúry TNS Slovakia si viac ako polovica Slovákov do roku 2012 dala takéto predsavzatia.
Až 42 % ľudí chce schudnúť, tretina chce ušetriť a každý štvrtý zase lepší plat. Nechýba ani túžba prestať fajčiť - skoncovať s fajčením chce 13 % opýtaných. Ako to dodržať? Prečítajte si tipy odborníkov, ktoré vám určite pomôžu.
Dodržanie novoročných predsavzatí si vyžaduje stanovenie reálneho cieľa.
Dátum nie je taký dôležitý!
5 rád psychologičky Denisy Demovičovej
1. Novoročné predsavzatia, ktoré si každý rok dáva väčšina z nás, sú typické - majú symbolický, možno magický význam v zmysle: Od nového roka začnem žiť inak alebo lepšie. Podnetom na určité predsavzatia môžu byť podobne napr. pondelok, prvý deň v mesiaci, jar, 30-ka, 40-ka, dátumy a dni, ktoré sa môžu spájať s prísľubom nového začiatku.
2. Na to, aby sme nejakú zmenu úspešne realizovali, sú dôležité najmä dostatočná motivácia a správne načasovanie, ktoré sa vonkoncom nemusia spájať s nejakým prelomovým dátumom. Musíme mať však dostatok dôvodov na plánovanú zmenu.
3. Je dôležité, aby bola motivácia reálna. Ak sa napríklad rozhodneme schudnúť a očakávame, že súčasne so znížením hmotnosti sa nám upravia problematické vzťahy s partnerom, je naša motivácia nereálna.
4. Je dôležité zvážiť, či je práve teraz vhodný čas na začatie nejakej životnej zmeny - napríklad, ak chceme prestať fajčiť v čase, keď sa učíme na skúšky.
5. Novoročné predsavzatia - podobne ako všetky iné predsavzatia - majú svoj význam vtedy, keď sme dostatočne motivovaní na zmenu a plánovaná zmena je dobre načasovaná. Inak je vhodnejšie realizáciu nejakého predsavzatia odložiť na obdobie, keď budeme motivovaní viac, čím sa vyhneme prípadnému neúspechu.
Schudnúť a zdravo sa stravovať
Lucia Medeková, osobná trénerka:
Zdravý jedálniček vás zbaví nielen únavy a zdravotných problémov, ale aj zlej nálady.
A k chcete schudnúť 2 - 3 kilá, zmeňte doterajšie stravovanie. Okrem vynechania neskorej večere by ste mali do jedálneho lístka zaradiť viac ovocia a zeleniny.
Pri znížení hmotnosti o 5 -7 kíl odporúčam aspoň 2- až 3-krát týždenne 50 minút steper alebo bicykel. Nezabúdajte ani na úpravu stravy, vyhýbajte sa vyprážaným jedlám aj konzumácii sladkostí.
Ak chcete schudnúť 10 a viac kíl, vyžaduje si to radikálnu zmenu stravy. Ideálne je poradiť sa o zmene svojho stravovania s odborníkom. Zamerajte sa na 50-minútový kardio tréning (t. j. aerobic, bicykel, zumbu, steper), a to 3- až 4-krát týždenne a cvičenie v posilňovni.
Ušetriť viac peňazí
Ako na to?
● Sporenie by mala byt prvá platba, ktorú urobíte zo svojej výplaty. Ideálne je, ak dokážete usporiť približne 10 % svojho príjmu.
● Stanovte si svoje maximálne výdavky - napríklad na 1 deň, na 1 nákup alebo mesačnú sumu na svoje koníčky a záľuby.
● Myslite na konkrétny ciel, na čo peniaze použijete. Budete sa tak viac tešiť a motivovať, aby ste peniaze nemíňali a viac ušetrili.
● Nepodliehajte reklamám a zľavovým akciám. Veľakrát tak lúdia nakupujú zbytočnosti, ktoré vlastne vôbec nepotrebujú.
● Neplytvajte a neplaťte za služby, ktoré vôbec nevyužívate. Napríklad, na co vám je 100 televíznych kanálov alebo desatgigabajtový internet?
Vyšší plat a lepšia práca
Ivana Molnárová riaditeľka spoločnosti Profesia:
- Ak ste rozhodnutí zmeniť prácu, pripravte sa na to. „Prekopte“ svoj životopis, obsahovo aj vizuálne. Ak je vaším cieľom vyšší plat, určite nečakajte zvýšenie o niekoľko desať percent. Situácia v ekonomike tomu nepraje. Najvhodnejší čas na vyjednávanie o zvýšení mzdy je krátko po vašom významnom pracovnom úspechu ci po dokončení úspešného projektu.
Ako na to?
● Na to, že málo zarábate, sa nesťažujte s kolegami pri pive, ale to priamo povedzte nadriadenému.
● Prezentujte všetko to, čo robíte navyše a vašu dôležitosť. Šéf tak pochopí, že sa neflákate a vyšší plat si asi naozaj zaslúžite.
● Ak chcete novú prácu, nebojte sa výziev a skúste pracovať aj v oblasti, kde nemáte skúsenosti. Niekedy stačí školenie, resp. kurz - mnohé firmy už ľudí zaúčajú samy.
● Zmenu zamestnania však dôkladne zvážte - napíšte si na papier všetky za a proti a až potom konajte.
● Ak sa prihlásite na odborný ci jazykový kurz, pomôže vám to pri kariérnom postupe.