Reklama

Tlačia vás problémy na pleciach? Môže vás z toho bolieť celý pohybový aparát: A nielen ten...

Digital composite of Highlighted back pain of woman

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Naložili ste si toho na seba priveľa a teraz padáte k zemi pod váhou všetkých povinností? Robíte tak na seba zbytočný tlak a vaše telo je v neustálom napätí.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Odborník radí, ako sa prestať hrbiť: "Cviky, návyky, na čo dávať pozor...
    Zdroj: canva, Petra Mitringová

    Vzorec je v tomto prípade jednoduchý. Ak ste v napätí, prirodzene ťaháte plecia vpred a stuhne vám šija. Od toho sa môžu odvíjať problémy s dýchaním. Najhoršie je, ak zostanete v tomto kŕči dlhodobo. Chronický stres sa najčastejšie prejavuje stuhnutím v oblasti horných svalov šije a krku. Objaviť sa môžu i blokády horných rebier či krčnej chrbtice. Postupne môžu vyústiť do migrén, hučania v ušiach, závratov i do obmedzenia hybnosti či ťažkostí s dýchaním.

    Radí Lenka Vojtovič, fyzioterapeutka

    Bolí aj dýchať
    Telo funguje ako jeden celok a nemožno ho rozdeliť na jednotlivé časti. Problémy s chrbtom sa skutočne môžu pretaviť do sťaženého dýchania. Platí to najmä v prípade chronickej bolesti alebo zmien na pohybovom aparáte. „Napríklad prejavom blokády štvrtého a piateho rebra či hrudného stavca môže byť neschopnosť plného nádychu bez bolesti alebo ostré pichanie na hrudníku či plytšie dýchanie,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič. „Dlhodobo preťažované šijové svaly zase môžu preberať funkciu bránice či medzirebrových svalov, čo vedie k vzniku horného hrudného typu dýchania a nádychového držania trupu.“

    Nepotláčajte emócie
    „Nevyhnutnou súčasťou centrálneho nervového systému je okrem iného takzvané emočné centrum, limbický systém. Pracuje na základe emócií a nálad. Zaujímavé je, že toto centrum má na tele projekčnú oblasť, do ktorej sa viac či menej premietajú naše nálady,“ hovorí o tom, prečo stres zachytí aj chrbtica, fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová. „Ide predovšetkým o oblasť chodidiel, panvového dna, bránice, šije a tvárových svalov. Ak ste v strese, zvýši sa v týchto miestach napätie, jeho následkom môže byť napríklad zmena dychového stereotypu, ktorá postupne vedie k preťaženiu šijovej oblasti.“

    Vplyv na iné časti tela
    Stres a nesprávne dýchanie neovplyvňujú len šiju a krk, ale môžu mať širší dosah na celé telo. Negatívne pôsobia i na také oblasti, o ktorých by ste to zrejme nepovedali. Takými sú i panvové dno či svaly tváre a čeľusť.

    Panvové dno
    Chronický stres a napätie môžu viesť k preťaženiu svalov panvového dna, čo môže spôsobovať bolesti v oblasti bedier, ťažkosti s močovým ústrojenstvom a dokonca aj problémy s trávením.

    Svaly tváre a čeľuste
    Ľudia často nevedomky zatínajú čeľusť alebo zvierajú zuby počas stresu, čo môže viesť k bolestiam čeľuste, bolestiam hlavy a dokonca k poruchám temporomandibulárneho kĺbu (TMK).

    Počuli ste už náš podcast?

    Šija v napätí
    Ako sa prílišné namáhanie šije a nevhodný dychový stereotyp prejavia? Zjednodušene možno povedať, že bránica nemôže efektívne robiť svoju prácu, musia jej pomáhať pomocné nádychové svaly. Výsledkom je plytké, povrchové a rýchle dýchanie len hornou hrudnou časťou, nie celým trupom. Odborníčka pridáva aj príklad. Pred skúškou ste nervózni, podvedome sa prikŕčate, ťažko sa vám dýcha a šija je vo veľkom napätí. Po jej úspešnom zvládnutí odchádzate ako víťazi, s napriamenou chrbticou, voľným dychom bez bolesti.

    Čo pomáha?
    Ak pociťujete v hornej časti chrbtice stuhnutosť svalov a preťaženie, väčšinou po niekoľkých dňoch odznie. Pri zhoršovaní ťažkostí alebo ich pretrvávaní sa určite obráťte na odborníka. Aj v tomto prípade platí, čím skôr sa problém rieši, tým rýchlejšie sa dostaví pozitívna zmena, navyše bude mať trvalejší výsledok. Fyzioterapeuti používajú na riešenie tohto typu problémov hneď niekoľko konceptov, ušijú vám ich podľa ťažkostí priamo na mieru. Niečo však musíte urobiť aj vy. Podľa odborníčky sa ťažkosti minimalizujú, ak dodržíte tri základné odporúčania, snažte sa obmedziť stres, nezotrvávajte dlhé hodiny v statických polohách a zdravo sa stravujte.

    Robte to správne
    Správne držanie tela vám môže dopomôcť k správnemu dýchaniu a, naopak, zachrániť vás môže aj od svalového napätia. „Fyziologické dýchanie zaisťuje správna aktivita bránice. Tá sa v spolupráci s ďalšími svalmi takzvanej trupovej stabilizácie podieľa na optimálnom držaní tela,“ hovorí o súvislostiach Lenka Vojtovič. „Ak sa po predchádzajúcej inštruktáži fyzioterapeuta alebo iného odborníka budete snažiť v priebehu dňa čo najčastejšie navodiť správny dychový stereotyp, pozitívne ovplyvníte a regulujete nielen svalové napätie, ale zlepšíte si i držanie tela.

    Ovplyvňuje aj mozog
    Chronický stres môže ovplyvniť mozog prostredníctvom procesu nazývaného neuroplasticita, kde sa mozog prispôsobuje na základe skúseností a opakovaných podnetov. Dlhodobé vystavenie stresu môže viesť k trvalým zmenám v štruktúre a funkcii mozgu, čo môže ovplyvniť schopnosť tela regulovať stres a svalové napätie. Nebojte sa, dá sa s tým ešte pracovať. Potrebná je zmena návykov a praktizovanie relaxačných techník, ktoré môžu časom viesť k pozitívnym zmenám v mozgu.

    Viete, že…
    … držanie tela môže ovplyvniť náladua energetickú hladinu? Výskumy ukázali, že ľudiaso vzpriameným držaním tela sa cítia viac energickí, sebavedomejší a majú pozitívnejšie emócie. Naopak, zhrbené alebo uzavreté držanie tela môže zvýšiť pocity únavy, smútku alebo úzkosti. Chronický stres a nesprávne dýchanie môžu tiež oslabiť imunitný systém. Keď telo dlhodobo reaguje na stres, znižuje sa jeho schopnosť bojovať proti infekciáma chorobám. Čo s tým? Hlboké dýchaniea meditácia, môžu pomôcť zlepšiťfunkciu imunitného systému, leboznižujú stres.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.