Toto cvičenie spevní, vytvaruje a natiahne vaše svaly: Stačí pár minút denne, výsledok bude WOW
25. 9. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 19:22)

Zdroj: Simona Hulmanová
Lektorka powerjogy Janka Šimkovičová pre vás pripravila špeciálnu zostavu pozícií, ktorá spevní, vytvaruje a krásne natiahne svaly. Cvičte ju pravidelne, pokojne aj každý deň. Po tréningu sa budete cítiť krajšie, vyššie a hlavne zdravšie.
Zdroj: Simona Hulmanová
Zdroj: Simona Hulmanová
Zdroj: Simona Hulmanová
Galéria k článku
Zostavu cvičte najprv na pravú nohu a po dokončení pokračujte ľavou. V každej pozícii zotrvajte tri až päť pomalých nádychov a výdychov. Celú zostavu odcvičte päťkrát.
náš TIP:
Začnite rozdýchaním v tureckom sede a pridajte aj pár pozdravov slnku. V joge je veľmi dôležité dýchanie, ktoré pomáha obnoviť energiu a vydržať v jednotlivých pozíciách. Dýchajte iba nosom a praktizujte hlboké nádychy a výdychy.
1. Pozícia bojovníka 3
Z východiskovej pozície pes s hlavou dolu (strecha) vykročte pravou nohou medzi dlane. Chodidlo položte na zem. Zadná noha je na špičke so zdvihnutou pätou. Odtlačte sa a s nádychom dvíhajte trup s rukami vzpaženými pozdĺž uší. Predné koleno je nad pätou. Plecia ťahajte od uší dole, jemne podsaďte panvu, vtiahnite celý stred tela dovnútra a zhlboka dýchajte.
Touto pozíciou posilníte nohy a stred tela. Zlepšujete tiež svoju rovnováhu a schopnosť sústrediť sa.
Zdroj: Simona Hulmanová
Pozícia bojovníka 3
2. Rovnovážny bojovník
Z pozície bojovníka 3 prejdite do pozície rovnovážneho bojovníka na jednej nohe. Preneste váhu dopredu, zadnú nohu pomaly zdvíhajte a pokúste sa celé telo natiahnuť do jednej priamky. Hneď ako odlepíte špičku zadnej nohy, zapojte core (stred tela), čo vám pomôže udržať rovnováhu. Hlava je rovnobežne s krčnou chrbticou, pohľad smeruje na zem. Noha, na ktorej je váha tela, môže byť jemne pokrčená. Boky nevytáčajte do strán.
Táto pozícia spevňuje svalstvo chodidiel, stehien, zadku, brucha a chrbta.
Zdroj: Simona Hulmanová
Rovnovážny bojovník
3. Pozícia stoličky
V pozícii rovnovážneho bojovníka prinožte natiahnutú nohu k druhej nohe. Prejdite zadkom dozadu, akoby ste si chceli sadnúť na stoličku. Vzpriamte trup a ruky ťahajte popri ušiach nahor, ale súčasne plecia tlačte od uší dole. Celé chodidlá tlačte do podložky, aj keď váha tela je vzadu na pätách. Skontrolujte, či sú kolená vedľa seba. Panvu podsaďte, brucho vtiahnite dovnútra a chrbát sa snažte držať natiahnutý.
V tejto pozícii posilňujete stehenné a sedacie svaly. Súčasne naťahujete a spevňujete chrbtové svalstvo.
Zdroj: Simona Hulmanová
Pozícia stoličky
4. Pozícia dosky
Z pozície stoličky prejdite do dosky. Pravú nohu zanožte dozadu do pozície bojovníka 3. Dlane položte na zem, ľavou nohou spravte krok vzad a nohy na šírku panvy ostávajú na špičkách. Ruky sú na šírku pliec a dlane pod plecami. Vtiahnite brucho a fixujte panvu, aby bola doska rovná. Päty ťahajte dozadu a napnite stehná. Uvedomte si priestor medzi lopatkami a vytláčajte ho smerom nahor. Hlava je v predĺžení krčnej chrbtice, pohľad smeruje medzi prsty.
Pozícia kladie dôraz na posilnenie brucha a zápästí, no spevňuje celé telo.
Zdroj: Simona Hulmanová
Pozícia dosky
5. Pozícia nízkej dosky
Z pozície dosky pomaly prejdite do náročnejšej pozície – do nízkej dosky. S výdychom klesajte cez pokrčené lakte, ktoré držíte stále pri tele. Celé telo sa snažte udržať v jednej línii. Zastavte sa nad zemou tak, aby lakte zvierali 90-stupňový uhol. Ak sa vám lakte odťahujú od tela, radšej kolená položte na zem. Držte pozíciu, pomaly dýchajte a potom sa opatrne spustite na zem.
Táto pozícia posilňuje celé telo, ale najmä stred tela a ruky.
Zdroj: Simona Hulmanová
Pozícia nízkej dosky
6. Pozícia loďky
Prejdite do sedu. Nohy pokrčte v kolenách a ruky si dajte dozadu za chrbát, aby boli dlane celou plochou na podložke a smerovali k chrbtu. Ruky jemne pokrčte v lakťoch. Otvorte hrudník, spevnite brucho a zdvihnite pokrčené nohy zo zeme. Lýtka sú rovnobežne so zemou, chodidlá flexované. Celú pozíciu držte silou stredu tela a spevnenými stehnami tak, aby ste nezaťažovali chrbát a kríže. Ak sa dá, ruky natiahnite popri nohách dopredu. Pokročilejšie si môžu ukazovákom a prostredníkom chytiť palce na nohách a dopnúť nohy v kolenách. Ak padáte dozadu alebo cítite nápor na kríže, ruky vráťte späť na zem.
Pozícia je skvelá na posilnenie celého tela.
Zdroj: Simona Hulmanová
Pozícia loďky
Zdroj: Simona Hulmanová
Pozícia loďky
Jana Šimkovičová je certifikovaná lektorka powerjogy, zakladateľka portálu o zdravom životnom štýle Cvičte.sk a mama dvoch synov. Spolu s manželom vydávajú aj knihy, ako napríklad Zdravé rýchlovky, Nabitá kuchárka, iMAMA, či videoprogram na domáce cvičenie SUPER BODY. Miluje pohyb a cvičenie a svojimi produktmi chce motivovať ženy, aby sa cítili spokojné a šťastné. Ak chcete s Jankou cvičiť doma, vyskúšajte videoprogram Power Joga od Supershape.
Zdroj: Simona Hulmanová
Jana Šimkovičová
