Prečo máme vyrážky?

Hormóny a genetika tu zohrávajú obrovskú úlohu. Výber životného štýlu môže mať vplyv aj na pokožku. Mnohí veria, že napríklad mliečne výrobky spôsobujú zápaly. Špinavé displeje na telefónoch, ktoré sa dotýkajú našich tvárí, tiež nie sú najlepšie.

Naša pokožka môže byť sabotovaná z mnohých dôvodov - stres, zápal či znečistené ovzdušie. Čínska múdrosť tvrdí, že stres a životný štýl môžu prispievať k zahrievaniu tela, spôsobiť začervenanie, svrbenie, suchú a šupinatú pokožku a brániť prietoku krvi do pokožky.

Podľa čínskej filozofie pochádzajú kožné problémy z tráviacich problémov. Akné je často spôsobené príliš veľkým teplom v žalúdku a pľúcach, ktoré sa zvyčajne prejaví ako akné na tvári s mastnou alebo lesklou pokožkou. Akné môžete mať aj z dôvodu nahromadenia hlienu a zlej cirkulácii krvi - tento typ akné je tmavo červený a objavuje sa v zhlukoch.

S akné bojuje väčšina žien.
Zdroj: Shutterstock

Trpezlivosť ruže prináša!

Než začnete vytláčať pupienky, mali by ste zvážiť, čo sa deje pod kožou. V oblasti je veľa baktérií a stlačením ich môžete zatlačiť hlbšie do pokožky, čo by mohlo spôsobiť ďalšie opuchy a začervenanie. Môže to tiež viesť k infekcii, zhoršiť akné a zvýšiť šance na vznik jaziev. Kľúčová je teda trpezlivosť. Nechajte ho tak a pupienok zmizne sám.Keď budete príliš tlačiť,  nepekný veľký pupienok vás bude trápiť ešte dlhšie.

Čo teda robiť?

Ak vám vyrážka stále „svieti“ na tvári, nedá vám pokoj a chcete sa jej rýchlo zbaviť, obmotajte si prsty do hygienickej vreckovky a jemne stlačte obidve strany miesta. Je to určite lepšie, akoby ste mali ísť do toho špinavými rukami. Ak sa nepodarí nič vytlačiť, nesiľte to. Väčšina vyrážok ustúpi po niekoľkých dňoch. Avšak ak ide o bolestivejšiu cystu pod kožou, ktorá trvá niekoľko týždňov, navštívte špecialistu.