Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Toto ochorenie prichádza nenápadne, mnohí o ňom netušia: Hrozí aj vám? Všímajte si 8 varovných signálov

Kristína prežila veľkú časť svojho života vo vzťahu bez lásky.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Máte po štyridsiatke, nikdy ste nenosili okuliare a stále bez problémov čítate drobné písmenká? Ani v tomto prípade nemáte istotu, že sa vás zelený zákal netýka.

Prečo je zelený?

Označenie pochádza z čias Hippokrata. Vtedy si ešte ľudia mysleli, že súvisí so zákalom šošovky, pri ktorej slepým zrenica reflektovala na zeleno.

Glaukóm, ľudovo nazývaný zelený zákal, je ochorenie, ktoré vedie k poškodeniu zrakového nervu. Ten je dôležitý pre prenos informácií z oka do mozgu, preto s postupom ochorenia dochádza k nezvratnej strate zraku. Je jednou z najčastejších príčin slepoty vo vyspelých krajinách.

Tlak prezradí veľa, no nie všetko

Merali vám už niekedy vnútroočný tlak? Na to, aby ste ho mali v norme, musí byť rovnováha medzi tvorbou a odtokom tzv. komorového moku v oku. Hoci existujú dva typy glaukómu, 90 % všetkých prípadov tvorí tzv. primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Pri tomto ochorení dochádza k sťaženiu odtoku moku, čo zvyšuje tlak v oku.

„Niekoľko desaťročí sa tradovalo, že zvýšený vnútroočný tlak je vlastne zelený zákal. Dnes vieme, že je len jedným z jeho rizikových faktorov,“ vysvetľuje oftalmologička Erika Vodrážková a uvádza, že ho môžu prezradiť neurčité bolesti hlavy, ktoré často pripisujeme práci s počítačom alebo pracovnej záťaži. Pri zvýšenej hodnote by ste mali spozornieť, no pre vaše oko to ešte nemusí znamenať žiadne poškodenie.

„Očný tlak je len štatistická hodnota. Ľudí so štatisticky zvýšeným tlakom treba priebežne kontrolovať, aby sme zistili, či má tendenciu poškodzovať oko, no záludnosť glaukómu je v tom, že človek nemusí mať katastrofálne vysoký tlak. Dokonca aj tlak, ktorý je štatisticky v norme, môže pre niekeho znamenať postupné poškodzovanie nervu a spôsobovať špeciálny druh zeleného zákalu, tzv. nízkotenzný glaukóm,“ vysvetľuje Katarína Hlaváčková.

Zdroj: Shutterstock

Pri glaukóme postupne strácate periférne videnie.

Som riziková?

Hoci je vnútroočný tlak kľúčovým ukazovateľom rizika vzniku zeleného zákalu, existujú aj iné náznaky, že patríte k ľuďom ohrozeným týmto ochorením. „Rizikovou skupinou sú aj jedinci, ktorí majú určité cievne ochorenia, napríklad migrenózne stavy, cukrovku či vysoký krvný tlak. Za rizikových sa považujú aj ľudia, ktorí majú závažnú krátkozrakosť alebo tzv. tenšiu či slabšiu rohovku. V rodinách sa predpokladá určitá forma dedičnosti,“ vysvetľuje doktorka Vodrážková. Výskyt stúpa s pribúdajúcim vekom a prispieva k nemu aj užívanie kortikosteroidov, vážne úrazy či ťažké zápaly oka. Ak ste sa v tom našli, určite to nepodceňte. Môžete patriť k polovici chorých, ktorí o svojom ochorení netušia.

Prečo som o ňom nevedela?

Problémom glaukómu je práve to, že môže byť rozpoznaný veľmi neskoro. „Neexistujú žiadne alarmujúce príznaky, ktoré by nás viedli k očnému lekárovi s tým, že máme podozrenie na glaukóm,“ uvádza doktorka Vodrážková. Ako je možné, že zhoršenie videnia si uvedomíme až vtedy, keď prídeme o 40 % zraku? Prvým dôvodom je, že ochorenie nepostihuje obe oči rovnako a keďže ide o párový orgán, funkciu viac postihnutého oka kompenzuje to, ktoré je postihnuté menej. Okrem toho sa ochorenie rozvíja veľmi pomaly.

„Pri videní dvomi očami si stratu periférneho videnia nevšimnete. Centrálne videnie zostáva dlho zachované, preto dokážete čítať aj detaily a o glaukóme neviete,“ vysvetľuje doktorka Hlaváčková. Práve strata periférneho videnia býva často prvým príznakom. Môže to zájsť až do takého štádia, že nebudete schopná viac šoférovať a pre sťaženú orientáciu budete odkázaná na iných. Dbajte preto aj na iné špecifické signály, ktoré by vás mali naviesť do ambulancie očného lekára.

Všímajte si tieto signály

● drobné výpadky zorného poľa

● rozmazané okraje zorného poľa

● videnie dúhových kruhov okolo svetiel

● zúžené (tunelové videnie)

● rozmazané videnie

● zhoršené videnie v tmavom prostredí, či pri pohľade do blízka

● začervenanie oka

● bolesť očí a hlavy, nevoľnosť alebo vracanie.

Zdroj: Shutterstock

Polovica chorých o svojej diagnóze vôbec netuší.

Po štyridsiatke k očnému

Lekárky sa zhodujú v tom, že v snahe vyhnúť sa zelenému zákalu by sme mali dodržiavať jedno nepísané pravidlo: Absolvovať kompletné vyšetrenie očí najneskôr v štyridsiatke, a to aj v prípade, že nemáte žiadne ťažkosti. Ak prvé okuliare potrebujete skôr, mali by ste ho podstúpiť už vtedy. Hoci oftalmologičky pripúšťajú, že niektoré očné optiky dnes disponujú špičkovým vybavením i odborníkmi, i tak by vaše kroky mali smerovať do ambulancie lekára.

A najlepšie, čo pre seba môžete urobiť, je, že budete dbať na svoje zdravie. „Keď sa dnes niekoho opýtate, aké má auto a chladničku, to vie perfektne, ale o svojom zdravotnom stave mnohí vedia len málo. Často sa stáva, že človek je od detstva tupozraký alebo vidí len jedným okom a zistí sa to až v neskoršom veku,“ hovorí odborníčka Hlaváčková.

Liečba je doživotná, no jednoduchá

Presná príčina glaukómu zatiaľ nie je známa a nedokážeme ho ani vyliečiť. Stratený zrak vám už nikto nevráti, no včasná diagnostika a správna liečba dokážu znížiť vnútroočný tlak a oddialiť tak progresiu ochorenia. Okrem toho je načase zmeniť aj životný štýl a vyhýbať sa činnostiam, ktoré by ho zvyšovali, čiže hre na dychový hudobný nástroj a športom, pri ktorých je vysoký tlak v hornej polovici tela a silné prekrvenie hlavy.

Pravidelným aeróbnym cvičením, ako je napríklad športová chôdza, beh, plávanie či jazda na bicykli, dokážete vnútroočný tlak, naopak, znížiť. Ak liečbu zanedbáte, ako to robí v priemere asi polovica pacientov, koledujete si, že sa z vás vlastným pričinením stane invalid. „Aj známe príslovie hovorí: Dávaj na to pozor, ako na oko v hlave. Zrak je predsa náš najdôležitejší zmysel,“ uzatvára doktorka Hlaváčková.

Zdroj: Shutterstock

Pri glaukóme postupne strácate periférne videnie.

Jednoduchý tip na domáci test od očných lekárok:

  • Postavte sa k oknu a zahľaďte sa na nejaký bod v diaľke. Prekryte si raz jedno, raz druhé oko a sledujte, či vidíte rovnako ostro. Ak nie, dajte si zrak skontrolovať u špecialistu.
  • Ak má niekto v rodine zelený zákal, pravdepodobnosť výskytu ochorenia u vás sa až 10-násobne zvyšuje.

Vyberáme pre vás niečo PLUS