Trampoty so znamienkami: Nezanedbajte to
29. 3. 2009, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:37)

Zdroj: Archív
Máte pocit, že vám niektoré znamienko uberá na kráse? Alebo sa bojíte, že sa zmení na rakovinu?
Pokiaľ máte nejaké podozrivé znamienko a uvažujete o jeho odstránení, je najvhodnejší čas. V letných mesiacoch sa tieto zákroky neodporúčajú.
Niektoré materské znamienka vznikajú pri vývoji plodu už pred narodením. Týchto vrodených škvrniek zväčša nemávame veľa. Môžu mať rôzny tvar, farbu i veľkosť – od 1 cm až po veľmi rozsiahle plochy. Od detstva do dvadsiateho roku života sa nám na koži tvoria pigmentové škvrny, nebývajú však väčšie ako 2 cm.
Nezanedbajte to
Pokiaľ sa znamienka objavia na mieste, kde dochádza k dráždeniu odevom, môžu veľmi bolieť. Všeobecne rizikové sú tie, ktoré majú nepravidelné zafarbenie, ktoré sa nachádzajú v mieste trenia napríklad na páse alebo pod podprsenkou a tie, ktoré sú vystavované priamemu slnku. Znamienka, ktoré sa zväčšujú, menia farbu alebo krvácajú, by sa mali odstrániť čo najskôr. Kožné nádory sa tvoria predovšetkým v dospelosti. Skorá návšteva dermatológa s podozrivým znamienkom je tou jedinou správnou voľbou. Pomocou prístroja so špeciálnym svetlom môže overiť, či je nebezpečné a či je vhodné ho vybrať. Najideálnejší čas na tento zákrok je na jar a na jeseň, keď sa koža extrémne nepotí a rana sa potom lepšie hojí.
Vyhľadajte lekára, keď znamienko
● mechanicky poškodíte
● zväčšuje svoju veľkosť (nad 6 mm)
● mení tvar alebo farbu
● svrbí alebo krváca
● mokvá
Chirurgické vyrezanie
Spôsob vykonania:
Znamienko sa znecitlivie anestetikom pomocou injekcie. Asi po 10 minútach, keď je anestézia dokonalá, sa odstráni skalpelom. Koža sa zošije a operované miesto sa prelepí náplasťou. Čas zákroku: Maximálne 15 minút jedno znamienko.
Výhody:
● samotné odstránenie a zošitie je bezbolestné
● súčasťou výkonu býva vyšetrenie odobraného tkaniva na nádorové bujnenie
● väčšinou nie sú žiadne čakacie lehoty, v niektorých ambulanciách sa však musíte na výkon objednať
Nevýhody:
● ostane vám jazva
● 8 až 10 dní po zákroku musíte ísť na kontrolu operačnej rany a vybranie stehov
Obmedzenie:
Zhruba týždeň po vykonaní zákroku je nutné nosiť na operovanom mieste náplasť. Odporúča sa vynechať saunu, bazén, posilňovňu a solárium.
Vypaľovanie laserom
Spôsob vykonania: Laser pôsobí do vopred určenej hĺbky. Odparí vrchnú vrstvu pokožky a zároveň zacelí drobné ranky a cievky v spodnej vrstve.
Čas zákroku: 1 znamienko maximálne 10 až 15 minút.
Výhody:
● v 99 percentách prípadov nevzniká ● robí sa pri lokálnom umŕtvení, bolestivosť je minimálna
● nebývajú nutné ďalšie kontroly
● dá sa zbaviť viacerých znamienok naraz
Nevýhody:
● je to finančne náročnejšie
● niekedy sa znamienko znovuobjaví a je nutné zákrok opakovať
● čakacie lehoty môžu byť niekoľko týždňov
Obmedzenie:
Počas hojenia by ste nemali chodiť do sauny, bazéna a nemali by ste navštevovať posilňovňu. Solárium a opaľovanie nie je vhodné počas 3 až 6 mesiacov, mohli by sa vytvoriť pigmentové škvrny. Pokiaľ budete na priamom slnku, chráňte si pokožku krémom s vysokým UV faktorom.
Najčastejšie otázky čitateľov
Odpovedá MUDr. Jarmila Hudáková, plastická chirurgička, ProCare Košice
Ktoré znamienka sa dajú odstrániť laserom?
Laserom sa dajú odstrániť povrchové kožné lézie benígneho charakteru, ako sú hyperkeratózy, fibrómy, rozšírené cievky, pavúčikové névy, epidermálne névy a pod.
Sú nutné nejaké špeciálne vyšetrenia?
U niektorých pigmentových lézií je nutné dermatoskopické vyšetrenie u kožného lekára, ktorý určí povahu pigmentovej lézie, jej hrúbku, zasahovanie do štruktúr kože a výskyt a množstvo pigmentu.
Hrozia nejaké pooperačné komplikácie?
Po takomto výkone hrozia pooperačné komplikácie, ako u všetkých chirurgických výkonov, a to infekcia, mokvanie rany, začervenanie, po zhojení zvýšená alebo znížená pigmentácia ložiska, nerovný povrch a recidíva. Taktiež sa môžu vyskytnúť hypertrofické jazvy až keloidy (zvýšené bujnenie väziva v jazve).
Ako dlho sa čaká na tento zákrok?
Tento zákrok je možné vykonať okamžite, ak je pacient zdravý.
Odpovedá MUDr. Jana Rajczyová, dermatologička, ProCare Košice
Ako dlho sa hojí ranka po odstránení znamienka?
Hojenie rany závisí od lokalizácie odstráneného znamienka – na tvári a na krku je hojenie rán rýchlejšie, t. j. asi týždeň, na trupe a končatinách asi dva až tri týždne, na predkoleniach aj dlhšie. Do úvahy je nutné zobrať aj individuálne danosti jedinca.
Vyšetrenie na zhubné rakovinotvorné bunky sa robí pri každom takomto zákroku?
Materské znamienko – pigmentový névus sa vždy odstraňuje klasicky chirurgicky s hojením jazvou. Odstránená časť kože sa posiela na histologické vyšetrenie, kde lekár histológ vždy hodnotí celú časť a v nej prítomnosť, resp. neprítomnosť zhubných buniek.
Ako pri takomto zákroku zabezpečí znecitlivenie?
Pri zákroku sa znecitlivenie zabezpečuje miestnou anestéziou – injekciou do miesta, kde bude zákrok realizovaný (ako u zubára). Je nutné lekára upozorniť, ak je pacient alergický na takéto látky, resp. mal reakciu pri podobnom zákroku.
Dá sa zabrániť tomu, aby vznikla po odstránení znamienka škaredá jazva?
Po vybratí stehov je možné ošetrovať ihneď čerstvú jazvu. Na trhu je množstvo prípravkov vo forme krému, resp. náplastí. Je nutné si uvedomiť, že ak má pacient predispozíciu na tvorbu keloidov – škaredých jaziev, je to ťažko ovplyvniteľné. Na záver by som zdôraznila, že jazva sa mení aj 2 roky po zákroku, a kým je červená, je ešte stále ovplyvniteľná. A aj bielu jazvu možno riešiť napríklad laserom.