Trápi vás alergia na zimu? Nie ste v tom sama: TOTO okamžite prestaňte používať!
2. 2. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:13)

Zdroj: Shutterstock
Mnohé z nás ju milujú. A niektoré sa v tomto období vonku radšej veľmi neukazujú, ale radšej sú ukryté vnútri. Nie je to lenivosťou. Môže ísť o vážny zdravotný problém.

Väčšina alergikov si v zime vydýchne. Žiaden peľ a prach naokolo, ľahšie sa im dýcha, nemusia sa dopovať liekmi a sprejmi do nosa. Existuje však aj skupinka alergikov, ktorá práve v tomto období trpí. Ide o tých, ktorých trápi alergia na zimu – chladová alergia, chladová žihľavka či chladová urtikária. Všetky tieto názvy označujú jeden a ten istý problém. Ochorenie, ktoré je síce zriedkavé, no na druhej strane dokáže poriadne skomplikovať zimnú sezónu. Ako čitateľke Ingrid z Dubnice nad Váhom. Prvý raz sa u nej objavila alergia pri práci v chladiacich boxoch. „Vtedy ma veľmi štípali ruky. Reakcia sa prejavovala najmä medzi prstami, kde som mala pokožku červenú, akoby bola v tých miestach popálená či poleptaná. Neskôr to vyschlo. Vyzeralo to ako ekzém a veľmi to svrbelo,“ približuje príznaky, s ktorými sa pasovala. S alergiou na chlad sa odvtedy stretáva každý jeden rok a nie v práci. Začína sa prvými mrazmi a trápi ju až do jari. Chráni sa rukavicami. Tvrdí, že krémy jej pokožku ešte viac vyštípu a podráždia.
Zdroj: archív J.K.
Radí MUDr. Jaroslava Kuchtová, imunoalergiologička
Vyhľadajte odborníka
Už samotný názov dosť napovedá o alergii, navyše to ani nie je klasická alergia. „Vzniká pôsobením chladu na organizmus, teda fyzikálnym podnetom, nie alergénom. Niektorí pacienti k nám prichádzajú priamo s podozrením na alergiu na chlad. U iných sa k diagnóze dopracujeme v rámci ďalšej diagnostiky po vylúčení ostatných príčin a po pozitivite chladového testu,“ objasňuje imunoalergiologička Jaroslava Kuchtová z Bytče. Ak sú vám príznaky chladovej alergie dôverne známe, nemusíte byť proti nim bezbranná. Návštevu lekára neodkladajte. Podľa odborníčky k základnej liečbe alergie na chlad patria antihistaminiká, lieky proti alergii, ktoré sa následne dopĺňajú podľa ťažkostí. „Používame protizápalové kvapky do očí a nosa, ako aj lieky na uvoľnenie priedušiek. Pri kožných prejavoch sa používajú krémy a masti brániace vysušovaniu pokožky, eventuálne znižujúce svrbenie a začervenanie. Pri závažných prejavoch je nutné užívanie kortikoidov,“ vysvetľuje odborníčka. Podľa Jaroslavy Kuchtovej môže pomôcť aj jednorazové použitie dvojnásobnej dávky antihistaminík.
Zabudnite na tekuté mydlo
Nepríjemná kožná reakcia na chlad sa môže prejaviť aj u detí. Jana z Bratislavy zašla so sedemročnou dcérou za kožnou lekárkou. Práve tá ju upozornila na to, že dcéra nemusí mať priamo alergiu, ale skôr reakciu na chlad. „Dcére sa v chladných mesiacoch vysušia chrbty rúk. Niekedy nepomáhajú ani rukavice. V tomto období však nepoužívame tekuté, ale tuhé mydlo na ruky. To pomáha. Ruky si po umytí nakrémuje. Našťastie takto si rýchlo ‚vylieči‘ suché ruky a darí sa jej ich udržať v poriadku až do konca sezóny. Takže vždy na začiatku zimy si zopakujeme pravidlá,“ dodáva. Gélovým mydlám sa jej dcérka úplne nevyhne, pretože v školách sa používajúnajmä tie. „Lekárka nám vysvetlila, že gélové mydlo je síce mastnejšie, ale, paradoxne, tu je to na škodu. Treba ho zmývať dlhšie, čo nikto nerobí. Potom ostáva v jemných póroch kože a spolu s chladom u niektorých ľudí spôsobuje silné podráždenie. Poradila nám vyskúšať obyčajné mydlo a mastenie,“ delí sa o svoje skúsenosti mamička. Vďaka tejto rade má jej dcéra úspešne za sebou tri zimy. Pevne verí, že aj táto bude bez problémov.
Zdroj: Shutterstock
Ak máte v zime problém s popraskanou kožou na rukách, vyhnite sa tekutému mydlu. Radšej zvoľte tuhú klasiku.
Dbajte na prevenciu
Ak aj vy patríte medzi tých, ktorých každoročne potrápi alergia na chlad, nemusíte byť proti nej bezmocní. Podľa odborníčky je jedinou prevenciou aj príčinnou liečbou alergie na chlad systematické otužovanie, ktoré sa však u pacientov neteší veľkej obľube. Nemusíte sa ísť kúpať do jazera, aj mierne otužovanie dokáže pomôcť. „V úvode sa odporúča znížiť teplotu v interiéri, ľahšie sa obliekať a zvýšiť pohyb na čerstvom vzduchu. Ďalej je dôležité striedanie teplej a studenej sprchy. Rovnaký benefit prináša aj návšteva sauny,“ radí Jaroslava Kuchtová.
Zdroj: Shutterstock
Dbajte na prevenciu
Neliečená potrápi aj v lete
Odkladáte návštevu lekára na neskôr? Môže sa vám to vypomstiť. „Ak sa alergia na chlad nelieči a pacient nedodržiava režimové opatrenia, reakcia na chlad sa zvykne opakovať vždy pri pôsobení na telo či už v chladných mesiacoch, alebo aj počas leta pri pití studených nápojov či konzumácii zmrzliny,“ upozorňuje imunoalergiologička na záver.
Najčastejšie sa alergia na chlad prejaví na pokožke:
✤ žihľavkou
✤ podráždením
✤ vysúšaním
✤ začervenaním
✤ svrbením
✤ pocitom pálenia
✤ opuchmi
✤ bolesťou hlavy
✤ únavou
✤ bolesťou kĺbov