Trápi vás nekvalitný SPÁNOK, prípadne sú vaše oči otvorené dlho do noci?! POZOR na to ČO jete!
17. 2. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:14)

Zdroj: Shutterstock
Vedeli ste, že to, čo sa nachádza v strave, má priamy vplyv na kvalitu spánku? Práve preto sme pre vás pripravili výber potravín, ktoré vám pomôžu lepšie zaspávať alebo, naopak, spánku prirodzene bránia.

Zdroj: NĆpŽ
Máte problém zaspať, v noci sa prehadzujete zo strany na stranu, nie a nie sa konečne prepadnúť do hlbokého spánku a ráno vstávate celá dolámaná a unavená? Možno za to môže váš jedálny lístok!
Čokoláda
Siahate po náročnom dni po niečom sladkom akože na nervy? Ak ide o čokoládu, mali by ste spozornieť. Čokoláda totiž obsahuje okrem iného kofeín. Čím je tmavšia, tým viac tohto životobudiča obsahuje. Okrem toho sa v nej nachádza sladidlá tyrozín a teobromín, ktoré pôsobia povzbudzujúco (stimulačne) na nervový systém. A to večer naozaj nechcete. Ak teda trpíte nespavosťou, ale čokolády sa nechcete vzdať, skúste tú bielu. Tá spomínané stimulanty neobsahuje.
Červené mäso
S partnerom ste si večer dopriali poriadny kus steaku a teraz neviete zažmúriť oko? Červené mäso (hovädzina, bravčovina, divina či jahňacina) obsahuje veľa bielkovín, ktoré prirodzene potrebujú dlhší čas, kým sa prepracujú cez trávenie. To je fajn pre pocit zasýtenia, nie však pre večerný pokoj. Okrem toho obsahujú už spomínanú aminokyselinu tyrozín, ktorá pôsobí povzbudzujúco. Ak máte teda chuť na steak, siahnite po ňom radšej cez obed.
Zdroj: Shutterstock
Raw,Beef,Piece,And,Slices,On,Wooden,Cutting,Board,Isolated
Paradajky
Čo zlé by mohlo byť na týchto šťavnatých červených plodoch? Táto zelenina obsahuje nielen veľa kyselín, ale aj podporuje produkciu noradrenalínu, ktorý je zodpovedný za zvýšenú aktivitu mozgu.
Vyprážané jedlá
Čipsy sem, hranolčeky tam a je jedno, že sa čochvíľa chystáte do postele. Chyba! Tieto tukové bomby totiž spôsobia, že trávenie sa spustí na plné obrátky, aby spracovalo taký náklad. Rovnako to platí pre hamburgery či pizzu s dvojitým syrom.
Syr
A keď už sme pri tej pizzi so syrom… Syr obsahuje takzvané exorfíny, ktoré sa v tele premieňajú na opioidné peptidy. Tento chemický proces spôsobuje, že telo produkuje endorfíny. Čo je vlastne pekné, no tieto obľúbené hormóny šťastia môžu spôsobiť aj nepokojný spánok, keďže podporujú trocha divokejšie sny.
Káva
Je logické, že káva ako životobudič by sa nemala piť pred spaním, keďže je plná kofeínu. Či ako to je? Jedno je isté, káva na každého pôsobí trocha inak. A tak zatiaľ čo niekto si môže dať preso a zaspí ako bábätko, pre druhého je už káva o štvrtej prineskoro. Faktom však ostáva, že zatiaľ čo filtrovaná káva obsahuje okolo 100 mg kofeínu, espresso len 50 mg, a teda je pre večných nespavcov lepšou voľbou.
Pikantné jedlá
Thajské jedlo, indické karí či vždy prítomná paprička čili? Ak patríte k milovníkom pikantných jedál, pozor! Sú síce zdravé, no rovnako intenzívne ako na jazyk pôsobia na žalúdok a črevá. Okrem toho takéto jedlá zvyšujú telesnú teplotu. Keď sa telo snaží vyrovnať ju, pracuje na plné obrátky, a to aj večer. Na oddych môže rovno zabudnúť.
Alkohol
Ruku na srdce, ak si rada doprajete pohárik, kedy tak robíte? No predsa večer! Mnoho ľudí dokonca prisahá, že pivko, vínko a podobne im pomáhajú vypnúť a zaspať. Štúdie však zistili, že aj keď skutočne človek pod vplyvom alkoholu zaspí rýchlejšie, spánok vonkoncom nie je taký kvalitný.
Banány
Všetky potraviny vrátane banánov, ktoré sú bohaté na vitamín B6, podporujú snívanie. Čo však nemusí nevyhnutne znamenať aj pokojnú noc, no nie? Nočné mory či dramatické zvraty nám dokážu rozpumpovať srdce aj počas spánku.