Reklama

Trápi vás nepríjemná bolesť chrbtice? Prečítajte si TENTO manuál, ktorý vám zaručene pomôže!

Vyliečte si chrbát!

Zdroj: shutterstock

Reklama

Poznáte to – stuhnutý krk, seknuté kríže, bodanie medzi lopatkami. Bolesť zaháňate liekmi, ale to nie je riešenie. Skúste jej radšej predísť a pomôcť si bez chémie!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 1:23
Remaining Time 1:23
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chcete vedieť, čo všetko sa skrýva za bolesťou chrbta? My vám to prezradíme

    Bolesť chrbtice netreba brať na ľahkú váhu. Ak už príde, treba ju liečiť a nielen potláčať liekmi proti bolesti. Ideálne je však predchádzať jej. Aktuálne mnohé z nás pracujú za počítačom z domu a nemáme práve najlepšie podmienky. Nehovoriac o tom, že aj množstvo pohybu sa znížilo. Bežne sme denne kráčali do práce a teraz sa len postavíme
    z postele a sadáme za stôl. A za to sa nám chrbát rozhodne nepoďakuje.

    Au, seklo ma!

    Hovorí sa, že keď sa vám to stane raz, bude to váš nepozvaný hosť. Taký, čo sa vracia, keď to nechcete a najmenej čakáte. Spravidla vtedy, keď sa po niečo zohnete alebo vám len ofúkne kríže studený vietor. Málokto však vie, že si seknutie privolávame už od detstva, keď nás v škôlke nabádajú sedieť s rukami za chrbtom, a neskôr v škole, kde presedíme v lavici kopu času bez poriadneho pohybu. Pre súčasnosť je charakteristické vysedávanie za počítačom. Deti sa potrebujú hýbať, behať, blázniť vonku, aby dali zabrať svalom a tým ich aj posilňovali. Vďaka energickému vývoju môžete predísť seknutiu v budúcnosti. Ak ste sa ako dieťa menej hýbali, nezúfajte, nie ste odpísaná. Začnite sa hýbať teraz a posilňujte chrbticu. Poďakuje sa vám.

    Zdroj: shutterstock

    Príčiny bolesti chrbta

    Príčiny bolesti chrbta

    • zápal
    • nádor
    • blokáda
    • vysunutá platnička
    • zranenie
    • artróza medzistavcových kĺbikov
    • platnička

    Vystrite sa

    Predchádzať seknutiu či bodavej bolesti môžete veľmi ľahko. Jednoducho sa vystrite. Nielen pri práci za počítačom, ale pri všetkom, čo bežne robíte. Varenie, vysávanie, práca v záhrade, obliekanie sa alebo dvíhanie dieťaťa? To všetko sa dá robiť aj s rovnou chrbticou. Ak budete totiž zhrbená alebo mať zaguľatený chrbát, ľahšie dôjde napríklad k poškodeniu platničky. Nesprávne pohyby ju totiž môžu zatlačiť tam, kam nepatrí, a problém je na svete. Ak sa vystriete, chrbticu ochránite.

    Tabletka uľaví, ale...

    Ak vás prepadla bolesť chrbta, zvyknete siahať po tabletkách. Iste, potlačia bolesť a vy sa cítite lepšie, no to nie je riešenie. Najmä pri náhlych bolestiach, ktoré sa objavia znenazdajky. Môže ísť totiž o omnoho vážnejší problém ako seknutý chrbát. Tieto prípady sú síce zriedkavejšie, no príčinou bolesti môže byť aj nedokrvenie srdcového svalu, trhlina vo vydutine aorty, zápal obličiek, mimomaternicové tehotenstvo a mnohé ďalšie, ktoré netreba podceňovať. Môže vám ísť o život. Dočasne si môžete uľaviť tabletkou, no vyhľadajte lekára. Rozhodne vás nechceme strašiť, no zdravie je to najcennejšie, čo máme, a radšej si u lekára potvrdiť, že nejde o nič vážne, ako doplatiť na svoju vlastnú ľahostajnosť.

    Pomoc bez chémie

    Ak vás zaskočí bolesť v krčnej či krížovej oblasti, skôr než sa vrhnete na rôzne masti a tabletky, vyskúšajte niečo menej invazívne. Veľkým pomocníkom je suché teplo. Ak máte doma termofor, gélový vankúš na zahrievanie, elektrický výhrevný vankúš či vankúš s čerešňovými kôstkami, siahnite po ňom. Keď v daný moment nemôžete nečinne ležať, skúste hrejivú náplasť. No pozor, nemali by ste ju mať dlhšie ako osem hodín. Pomôcť vám môže aj solux a infračervené svetlo. Ak ich doma nemáte, dobrú službu urobí aj fénovanie horúcim vzduchom (päť minút).  Vďaka teplu spasticky stiahnuté svaly povolia.

    Prevencia

    • Z postele sa dvíhajte vždy z polohy na boku – oprite sa o ruku pokrčenú v lakti, druhou si pomôžte zdvihnúť sa a nohy spúšťajte na zem, pri líhaní postup otočte.
    • Majte kvalitný matrac a anatomicky tvarovaný vankúš.
    • Vyhýbajte sa ležaniu na bruchu.
    • Pri sedení majte celé chodidlá na zemi a stehná s lýtkami v pravom uhle.
    • Držte hlavu vzpriamene.
    • Veci zo zeme dvíhajte vždy z podrepu, nie z predklonu.
    • Noste vhodnú obuv – denné nosenie podpätkov neprospieva.
    • Aj nadváha zaťažuje chrbát, ak ju máte, zhoďte pár kíl.
    • Hýbte sa – zdravý životný štýl je najlepšia prevencia.

    SOS cviky

    Keď pociťujete stuhnutý chrbát, zvyknete sa ponaťahovať. A práve o to ide. Trošku sa natiahnuť a uľaviť si. Ak vás sekne v krku, skúste sa rovno posadiť, zdvihnite plecia, 10 sekúnd držte a potom pomaly spustite. Ak vás trápi bolesť v krížoch, ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte a chodidlá položte na podložku. Jedno koleno pritiahnite rukami k hrudníku a držte 30 sekúnd. Dýchajte. Potom nohy vystriedajte. Pomôcť vám môže aj ležanie na chrbte s lýtkami vyloženými na stoličke či posteli. Nohy však vyložte postupne, nie naraz. Je to účinná prvá pomoc, no dôležité je nezabúdať najmä na to, aby ste problémom predišli.

    Cvičte správne

    Netvrdíme, že teraz sa máte ihneď pustiť do dvíhania činiek, no pevný chrbát je zdravý chrbát a nerobí problémy. Ak vás bolesť trápi dlhodobo, je namieste vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý vám urobí analýzu a zistí, ktoré svaly potrebujú uvoľniť a ktoré posilniť. Následne vám nastaví cvičebný plán, ktorý však musíte dodržiavať, inak zlepšenie nečakajte.

    Zatiaľ bez bolesti

    Ak patríte medzi tie šťastné, ktoré chrbát nebolieva, malo by byť vaším cieľom udržať si to. Zaraďte do života cvičenie, či už to bude joga, alebo pilates, prípadne body balance, ktorý spája oba druhy cvičenia. Nie je to tak dávno, čo sa stal populárnym SM systém – cvičenie, zamerané na chrbticu, pomocou špeciálneho elastického lana, ktoré spája prevenciu, regeneráciu, kondičný tréning a rehabilitačnú liečbu. Rokmi overené je aj plávanie, pričom najväčší bonus prináša chrbtici štýl znak. Za vyskúšanie rozhodne stojí škola chrbta, čiže liečebné a preventívne cvičenie šité na mieru na základe vyšetrenia pohybového aparátu, ktoré vás naučí správne dýchať a osvojíte si pri ňom návyky, vďaka ktorým predídete ťažkostiam.