Bolesť chrbtice netreba brať na ľahkú váhu. Ak už príde, treba ju liečiť a nielen potláčať liekmi proti bolesti. Ideálne je však predchádzať jej. Aktuálne mnohé z nás pracujú za počítačom z domu a nemáme práve najlepšie podmienky. Nehovoriac o tom, že aj množstvo pohybu sa znížilo. Bežne sme denne kráčali do práce a teraz sa len postavíme
z postele a sadáme za stôl. A za to sa nám chrbát rozhodne nepoďakuje.

Au, seklo ma!

Hovorí sa, že keď sa vám to stane raz, bude to váš nepozvaný hosť. Taký, čo sa vracia, keď to nechcete a najmenej čakáte. Spravidla vtedy, keď sa po niečo zohnete alebo vám len ofúkne kríže studený vietor. Málokto však vie, že si seknutie privolávame už od detstva, keď nás v škôlke nabádajú sedieť s rukami za chrbtom, a neskôr v škole, kde presedíme v lavici kopu času bez poriadneho pohybu. Pre súčasnosť je charakteristické vysedávanie za počítačom. Deti sa potrebujú hýbať, behať, blázniť vonku, aby dali zabrať svalom a tým ich aj posilňovali. Vďaka energickému vývoju môžete predísť seknutiu v budúcnosti. Ak ste sa ako dieťa menej hýbali, nezúfajte, nie ste odpísaná. Začnite sa hýbať teraz a posilňujte chrbticu. Poďakuje sa vám.

Príčiny bolesti chrbta
Zdroj: shutterstock

Príčiny bolesti chrbta

• zápal
• nádor
• blokáda
• vysunutá platnička
• zranenie
• artróza medzistavcových kĺbikov
• platnička

Vystrite sa

Predchádzať seknutiu či bodavej bolesti môžete veľmi ľahko. Jednoducho sa vystrite. Nielen pri práci za počítačom, ale pri všetkom, čo bežne robíte. Varenie, vysávanie, práca v záhrade, obliekanie sa alebo dvíhanie dieťaťa? To všetko sa dá robiť aj s rovnou chrbticou. Ak budete totiž zhrbená alebo mať zaguľatený chrbát, ľahšie dôjde napríklad k poškodeniu platničky. Nesprávne pohyby ju totiž môžu zatlačiť tam, kam nepatrí, a problém je na svete. Ak sa vystriete, chrbticu ochránite.

Tabletka uľaví, ale...

Ak vás prepadla bolesť chrbta, zvyknete siahať po tabletkách. Iste, potlačia bolesť a vy sa cítite lepšie, no to nie je riešenie. Najmä pri náhlych bolestiach, ktoré sa objavia znenazdajky. Môže ísť totiž o omnoho vážnejší problém ako seknutý chrbát. Tieto prípady sú síce zriedkavejšie, no príčinou bolesti môže byť aj nedokrvenie srdcového svalu, trhlina vo vydutine aorty, zápal obličiek, mimomaternicové tehotenstvo a mnohé ďalšie, ktoré netreba podceňovať. Môže vám ísť o život. Dočasne si môžete uľaviť tabletkou, no vyhľadajte lekára. Rozhodne vás nechceme strašiť, no zdravie je to najcennejšie, čo máme, a radšej si u lekára potvrdiť, že nejde o nič vážne, ako doplatiť na svoju vlastnú ľahostajnosť.