Trápi vás alergická nádcha? Dostaňte ju pod kontrolu! Osvedčené tipy, ktoré vám pomôžu
10. 6. 2015, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:23)

Zdroj: Shutterstock
Ako dostať nepríjemnú alergiu pod kontrolu? Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste tento rok až tak veľmi netrpeli. Rady, tipy aj peľový kalendár.
Len čo sme sa trochu otriasli z obdobia chrípok a nachladnutí, lietajú pre zmenu vzduchom pele a mnoho ľudí opäť siaha po vreckovkách či osvedčených receptoch. Tečie vám z nosa, oči sú červené a zapálené, ničia vás návaly kýchania.
✿ Aký je rozdiel medzi sennou a obyčajnou nádchou?
Senná alebo alergická nádcha vznikne po kontakte s peľmi v priebehu niekoľkých minút a nebýva pri nej zvýšená teplota. Prichádza teda náhle a rýchlo, najmä keď sme vonku. Vo vnútri zvyknú návaly kýchania poľaviť.
✿ Prečo takýmto spôsobom reagujeme na pele?
To sa nedá len tak ľahko vysvetliť. Ale niekedy náš imunitný systém považuje pele pri prvom kontakte za nepriateľa – aj keď sa predtým nikdy žiadne problémy s tým nevyskytli. Pri ďalšom kontakte sa telo pokúša proti tomuto falošnému nepriateľovi bojovať. Dá sa povedať, že symptómy zapríčiňujú určité látky, ktoré potom spustia obranyschopnosť imunitných buniek a tie vo svojom boji uvoľnia do tela napríklad histamín.
✿ Vplýva na silu alergie aj predchádzajúca chrípková vlna?
Áno. Keď sú pri chrípke či nachladnutí podráždené sliznice, potom ich alergia môže podráždiť ešte viac. Výsledkom je, že sa symptómy zhoršia.
✿ Ktoré liečivá sú najlepšie?
Novodobé antihistaminiká už nezapríčiňujú únavu, pacienti ich znášajú veľmi dobre. Na nos je účinný aj protialergický sprej.
✿ Ako sa dá pacientom pomôcť?
V prípade, že peľová sezóna sa už začala, je na imunitnú terapiu prineskoro. Avšak v tomto období sa symptómy dajú celkom dobre potláčať. Najlepšie antihistaminikami, nosovými sprejmi, očnými kvapkami a ďalšími liečivými prípravkami.
✿ Čo je možné ešte spraviť, aby to nebolo také zlé?
Najlepšie je sa dobre starať o nosovú sliznicu, pretože suchá nosová sliznica je omnoho citlivejšia. Je tiež dobré začať dostatočne skoro s imunoterapiou. V takom prípade sa symptómy dajú ľahšie potlačiť.
✿ Aké akútne ošetrenie je najlepšie?
Niekedy stačí nosový sprej a kvapky do očí. Pri ťažšom priebehu sa dajú brať tabletky proti alergii v rôznych dávkach. Pri astmatických ťažkostiach je niekedy nutné nasadiť protiastmatické spreje. Preto, ak máte príznaky, mali by ste ísť radšej k lekárovi. On vie najlepšie, čo treba spraviť a aké lieky predpísať.
✿ Vzniká senná nádcha aj v staršom veku?
Áno. Citlivosť na určité alergény sa môže vyskytnúť kedykoľvek, aj vo veku 90 rokov. To isté platí aj pre alergie na prach, nikel, zvieratá, hmyz alebo potraviny.
Zdroj: Shutterstock
Ako si pomôcť pri alergickej nádche?
✿ Čo robiť , keď sa alergia prejaví prvý raz?
Keď sa vám zdá, že máte symptómy sennej nádchy, treba ísť k lekárovi a čo najpresnejšie mu ich popísať. Odborník vás vyšetrí a predpíše správne lieky. Nie je dobré, aby ste si niečo mixovali samy a kupovali vo veľkom voľnopredajné lieky. Alergia by sa vám mohla ešte zhoršiť.
✿ A čo prírodná liečba?
Akupunktúra naozaj dokáže v niektorých prípadoch peľové alergie zmierniť. Zinok, vitamín B6 a vápnik sa pri imunitných procesoch spotrebúvajú vo väčšom množstve, preto môže pomôcť aj zvýšený prísun týchto vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Nachádzajú sa v ovse, prose, quinoe a amarante.
✿ Ako sa chrániť pred šarlatánmi?
Najlepšie je vždy si zadovážiť aj druhý názor. Nikdy sa nespoliehajte len na odporúčanú terapiu ľudového liečiteľa. Vždy sa radšej obráťte aj na alergiológa.
✿ Dá sa alergická nádcha v dnešnej dobe úspešne liečiť?
Áno, za pomoci imunoterapie a hyposenzibilizácie je možné sennú nádchu aj vyliečiť. Trvá to zhruba tri až päť rokov. A aj keď sa nevylieči úplne, ťažkosti zreteľne pominú a aj symptómy sa zmiernia.
Ako sa dá ešte chrániť?
✔ Nainštalujte si na okná špe- ciálnu ochrannú sieťku proti peľom. Dá sa ňou zachytiť až 85 % lietajúcich peľových semienok.
✔ Vetrajte vtedy, keď vonku lieta najmenej peľov, teda večer. V meste je to medzi 18.00 až 20.00 h, na dedine medzi 19.00 až 24.00 h.
✔ Po vychádzke sa hneď osprchujte a umyte si aj vlasy.
✔ Vyberte si tie správne kvety. Do záhrady a na balkón si vyberte také kvety, ktoré priťahujú včely alebo čmeliakov. Ich pele sú príliš ťažké na to, aby ich šíril vietor. Napríklad črepníkové dálie, otočníky, portulaku veľkokvetú, lobelky, tarice skalné a kapucínky.
Zdroj: Shutterstock
Vyberte si tie správne kvety.
Zdroj: Nový Čas pre ženy
Kedy a čo lieta?