Naďa bola typická zaneprázdnená mama, pre večný kolobeh povinností okolo detí, domácnosti i práci nemala čas liečiť sa. A doplatila na to. Všetko sa začalo počas vianočných sviatkov, keď bola najviac chorá, no nejako to prechodila. Ostal jej len suchý kašeľ a výhovorky, že k lekárovi nepotrebuje ísť. „Lenže to kašľanie nemalo konca-kraja. Dusilo ma doma aj v práci. Takto prešiel jeden mesiac, potom druhý. Manžel mi dohováral, nech sa idem dať konečne vyšetriť, no nešla som,“ hovorí 32-ročná účtovníčka z Nitry. Myslela si, že už je dobre, no do toho prišlo chrípkové obdobie a choroba prepukla naplno.
Tvrdé poučenie
Kašeľ sa stupňoval. A keď sa dozvedela, že známa, s ktorou sa pred časom stretla, má pľúcne chlamýdie, zasvietila jej kontrolka. „Poriadne ma vystrašilo, čo som si o nich prečítala na internete. Na druhý deň som okamžite išla k lekárke. Odber krvi po pár dňoch ukázal, že mám pľúcne chlamýdie, a musela som začať brať silné antibiotiká. Nebolo to nič príjemné, zotavovanie z choroby trvalo ešte poriadne dlho,“ sype si popol na hlavu mladá mamička, že nemala kašeľ tak dlho prehliadať. Fakt, že sa neoplatí vyčkávať, potvrdzujeaj Darina Tomková, primárka oddelenia pneumológie a ftizeológie z michalovskej nemocnice: „Kašeľ je vo väčšine prípadov sprievodným javom bežných infekcií horných a dolných dýchacích ciest. Ak však trvá dlhšie, viac ako tri týždne, môže sa za ním skrývať i závažnejšie ochorenie – od chlamýdiových a mykoplazmových infekcií cez bronchiálnu astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc až po závažné ochorenie, ako je rakovina pľúc.“
Nenápadný spúšťač
Pľúcne chlamýdie nie sú len okrajový problém niekoľkých ľudí. Podľa odhadov až 70 percent populácie mohlo prekonať chlamýdiovú infekciu bez závažnejších príznakov. Lenže mnohí ani netušia, že ňou prešli. Človek, ktorý má pľúcne chlamýdie, môže nakaziť svoje okolie, no zároveň nemusí. Baktérie sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, keď sa do vzduchu kašľaním a kýchaním dostane infikovaný hlien z dýchacích ciest a vdýchnutím prejde do niekoho ďalšieho. „Dlhodobý kašeľ sprevádzaný malátnosťou môže znamenať, žeste sa nakazili pľúcnymi chlamýdiami. Je to ochorenie charakterizované dlhodobým kašľom, celkovou slabosťou, zvýšenou teplotou, ktorá však ani nemusí byť. Pôsobenie infekcie vyvolá zápaly dýchacích ciest, ale môže sa skončiť tiež zápalom pľúc,“ hovorí lekárka Tomková.
Ide o netypické parazity
Pľúcne chlamýdie sú špecifické v tom, že žijú vnútri buniek a parazitujú na nich. To je typické pre vírusy, lenže Chlamydia pneumoniae, ktorá spôsobuje toto ochorenie, je baktéria. „Ide o takzvaný atypický patogén, ktorý má špeciálne vlastnosti a môže prežívať vnútri buniek. Čas prežívania v tele je rôzne dlhý a infekcia sa zväčša prejaví až pri oslabení imunity,“ dopĺňa odborníčka. Tieto mikroorganizmy sa dokážu v tele ukrývať bez toho, aby ste to zistili. Problém je, že hoci sa zväčša prejavia kašľom, môže ísť len o sporadické pokašliavanie, ktoré má obdobia útlmu. Pre mnohých to nie je dostatočný dôvod navštíviť lekára. A tak môže prejsť aj rok, kým títo pľúcni špióni pri oslabenej imunite naplno zaútočia. Napádajú bunky priedušiek a pľúc, ale aj hrdla a mandlí a bunky imunitného systému. To, žesa s organizmom niečo deje, by ste mali spozorovať pripocitoch dlhodobej únavy a slabosti.
Ako ich objaviť
Ak sa vám kašeľ nepozdáva, konajte rýchlo. „Najjednoduchšie je zájsť za svojím obvodným lekárom, ktorý urobí sérologické vyšetrenie krvi na protilátky proti chlamýdiám,“ hovorí lekárka. Diagnostika trvá približne päť dní, kým prídu výsledky. Zo vzoriek krvi lekári dokážu posúdiť, či je infekcia pasívna alebo aktívna. To znamená, či ste pre okolie infekčná a chlamýdiesa rýchlo rozmnožujú alebo len vyčkávajú na svoju príležitosť. Výsledky ukážu, či ste už v minulosti prekonali infekciu spôsobenú pľúcnymi chlamýdiami. Táto metóda však nie je stopercentná, jej nevýhodou je, že tvorba protilátok bojujúcich proti chlamýdiám nastupuje až po troch týždňoch od nákazy. Infekciu tak nedokáže preukázať hneď na začiatkuochorenia. Ďalším spôsobom, ako chlamýdie zistiť, sú výtery z nosa a hrdla.V prípade nezistenej infekcie a pretrvávajúcich problémov by vás mal lekár poslať do špecializovanej pneumologickej ambulancie.
Liečba nie je jednoduchá
Po zistení chlamýdií nastupuje liečba, no na jej konci nemáte istotu, že ste samalých potvoriek naozaj zbavili. Lekár podľa uváženia nasadí antibiotikázväčša v trvaní troch až šiestich týždňov. Liečba musí byť dlhodobá, pretožepľúcne chlamýdie prežívajú vo vývojových cykloch. Kým antibiotiká zlikvidujú prvý cyklus a vám sa uľaví, nasleduje druhý, ktorý môže prinavrátiťochorenie. Špecifický vývojový cyklus týchto baktérií ich robí veľmi odolnýmiproti antibiotickej liečbe, ktorá preto musí byť dostatočne intenzívna, aby viedla ku skutočnej eliminácii chlamýdií, nielen k potlačeniu chorobných prejavov s ich pretrvávaním v postihnutých bunkách. Chronická infekcia môže byť totiž aj nebezpečná, pretože ak sa nelieči, hrozí nielen zápal pľúc, prinosových dutín či nosohltana, dokonca môže vyvolať ochorenia na pohľad nesúvisiace, ako je infarkt myokardu, ischemická choroba srdca alebo ateroskleróza, čo je kôrnatenie ciev.
Prevencia je silná imunita
Ak nepatríte medzi tých šťastných s odolnou imunitou, neznamená to, že sachoroby nezbavíte. Treba si však dávať pozor na jej recidívy. Po prekonaní pľúcnej chlamýdiovej infekcie sa zamerajte na posilnenie imunity. Pretože jej baktérie napádajú aj bunky imunitného systému, poraďte sa s lekárom, ako jeho fungovanie obnoviť. Existujú lieky, ktoré vám s tým pomôžu. Najlepšou prevenciou chlamýdií je totiž silná odolnosť organizmu. Venujte sa pravidelnému športovaniu, otužovaniu, doprajte si denne pobyt na čerstvomvzduchu a prijímajte vitamíny najmä z prírodných zdrojov, ako je ovocie a zelenina.
AKO SA PREJAVUJE
▶ dlhodobý kašeľ
▶ chrapot
▶ strata hlasu
▶ malátnosť
▶ únava
▶ bolesti kĺbov
▶ časté angíny
▶ zapálené priedušky
▶ nechuť do jedla
▶ zvýšené teploty