Trápi vás úzkosť, vlčí hlad, únava? Možno ani neviete, že sa vo vašom tele deje niečo veľmi zlé
23. 4. 2019, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:31)

Zdroj: Shutterstock
Veľa ľudí si myslí, že vysokú hladinu cukru v krvi majú len ľudia s cukrovkou. Pozor, je to omyl! Tento problém sa môže týkať aj vás. Ak chcete mať zdravé nervy, cievy a orgány, čítajte ďalej.
Predíďte nepríjemným zdravotným komplikáciám a rozpoznajte symptómy, ktoré poukazujú na vysokú hladinu cukru v krvi.
1. Neustály hlad
Práve ste dojedli obed, máte za sebou aj dezert, ale stále máte pocit, že by ste si ešte niečo dali? Je to jasný signál, že konzumujete priveľa cukru. Vysoký cukor zabraňuje glukóze vstupovať do buniek. Výsledok? Telo neprijíma dostatok energie a vy ste stále hladné! Je to začarovaný kruh. Z jedálneho lístka vyškrtnite dezerty a sladené nápoje. Kávu a čaj pite bez cukru. Už po týždni pocítite rozdiel.
Zdroj: Shutterstock
Sladké dobroty áno - ale iba s mierou.
2. Zvýšená únava
Len pred chvíľou ste sa zobudili a už sa cítite unavené? Vysvetlenie je jednoduché. Pri vysokej hladine cukru v krvi organizmus nemôže správne využívať glukózu a stráca najvýznamnejší zdroj energie. Bunky sú "bez paliva", a preto sa cítite unavené aj bez zdanlivej príčiny. Neviete sa vzdať cukru? Nahraďte ho malou lyžičkou medu.
Zdroj: Shutterstock
Len pred chvíľou ste sa zobudili a už sa cítite unavené?
3. Časté močenie
Zdroj: Shutterstock
Je vám takéto niečo povedomé? Riskujete zdravie!
Pri vysokej hladine cukru v krvi obličky nedokážu spätne absorbovať tekutinu. Ako to funguje? Telo sa snaží vyrovnať koncentráciu glukózy v krvi a v bunkách tým, že ju rozpúšťa vnútrobunkovou tekutinou. Glukóza sa dostane na normálnu hladinu, no vy budete behať na toaletu každých 5 minút. Povedzte rázne NIE sladkostiam a koláčikom!
4. Opakované infekcie
Časté kvasinkové infekcie či zápaly močového traktu? Vysoká hladina cukru vytvára priaznivé prostredie pre rast kvasiniek a baktérií. Ak chcete byť opäť zdravé, znížte príjem cukru. Na začiatok skúste na týždeň úplne vylúčiť pridaný cukor. Ak ste to zvládli, predĺžte túto dobu na mesiac. Takto zmeníte svoje stravovacie návyky bez stresu.
Zdroj: Shutterstock
Na to, ako často chodíte na toaletu nevplýva len to, čo vypijete, ale aj zjete.
5. Suchá pokožka
Vedeli ste, že suchá pokožka môže súvisieť s vysokou hladinou cukru v krvi? Nadmerné močenie odvodní telo v takom rozsahu, že sa odčerpajú aj zásoby vody v pokožke. Problémy s pokožkou na nohách poukazujú na zúženie tepien a zhoršenú cirkuláciu krvi.
Zdroj: Shutterstock
3. Zjemníte vrásky okolo očí
6. Problémy s koncentráciou
Určite aj vy poznáte frázu, že mozog potrebuje cukor, aby mohol pracovať. Ale! Priveľa cukru zabraňuje glukóze vstupovať do buniek, a tak cítime pravý opak – sme nekoncentrované a unavené. Mozog nemá dostatok energie, čo sa negatívne prejaví na rýchlosti myslenia a rozhodovania.
Zdroj: Shutterstock
Vyskúšajte super trik na zlepšenie pamäti.
7. Rozmazané videnie
Dôsledkom dehydratácie zapríčinenej vysokou hladinou cukru býva aj rozmazané videnie. Vysoký cukor v krvi vedie k deformácii očných buniek a oko stráca schopnosť dobre zaostrovať.
Zdroj: Shutterstock
Dnes máte na výber z množstva štýlových rámov.
8. Pomalé hojenie rán
Všimli ste si, že vaše ranky a poranenia sa hoja pomalšie ako predtým? Deje sa to preto, lebo vysoká hladina cukru poškodzuje cievy, čo vedie k zhoršenej cirkulácii krvi v končatinách a k nedostatočnej výžive tkanív. Neodkladne navštívte lekára, môže ísť o prínak cukrovky!
Zdroj: Shutterstock
Nadbytok cukru v krvi negatívne ovplyvňuje náladu, no aj vstrebávanie chrómu.
9. Podráždenie
Podľa prieskumov ľudia s vysokým cukrom v krvi inklinujú k úzkosti, podráždenosti a depresiám. Aby mozog normálne pracoval, potrebuje vyrovnaný prísun glukózy. Nadbytok cukru v krvi negatívne ovplyvňuje náladu, no aj vstrebávanie chrómu, dôležitého minerálu pre správnu činnosť hormónu inzulínu. Ten je dôležitý pre vstup glukózy do buniek a jej uchovávanie.
Zdroj: Shutterstock
Martina (53) trpí spánkovým apnoe: „Pre nespavosť som prišla o prácu“