Trápia vás alergie? Testy sa robia na jeseň
9. 11. 2009, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:59)

Zdroj: Shutterstock
Alergologické testy sa robia počas celého roka, ale testovanie peľovými alergénmi je možné až po skončení sezóny pelenia príčinných alergénov.
Na základe neho zistíte, na ktorý alergén ste citliví. Na testy sa objednajte práve teraz.
Peľová sezóna v našich končinách trvá približne do konca októbra. ,,Obdobie jesene a zimy je preto tým najvhodnejším na vykonanie kožných testov s peľovými alergénmi. Testovanie tzv. celoročných alergénov – roztoče, vzdušné plesne, zvieracie alergény, latex, potravinové alergény, alergény hmyzu sa robia počas celého roka,“ vysvetľuje alergologička MUDr. Adriana Kondrlíková.
Testy sa vykonávajú väčšinou od 5. roka života. ,,Mladšie deti síce môžu byť testované, ale vzhľadom na to, že je tu potrebná istá spolupráca pacienta a vyšetrenie môže byť pre dieťa traumatizujúce, musí sa k tomu pristupovať individuálne.“
Čo je to alergia?
Alergia je nežiaduca reakcia imunitného systému na vonkajšie podnety, ktoré nazývame alergény (antigény). Dodnes nie je presne vysvetlené, prečo imunitný systém reaguje na neškodné látky, ako napríklad na peľ, tak nevhodne.
Alergikov stále pribúda
Je všeobecne známe, že alergické ochorenia poznali už v staroveku. ,,Rastúci počet alergikov v posledných rokoch má celkom moderné príčiny – naša biologická ochrana je vystavená vždy väčšej námahe.“ Preto sa podľa MUDr. Adriany Kondrlíkovej nemôžeme čudovať, že imunitný systém ľudí reaguje stále viac intolerantne a senzitívne. Na vine je aj náš spôsob stravovania, narastajúca „chemizácia“ životného prostredia, ako aj zmenené životné návyky. V priebehu necelých 100 rokov stúpla prevalencia alergie z 1 % na 40 %.
Príčiny rastúceho počtu alergikov
• zmeny v životnom prostredí
• rýchle klimatické zmeny
• znečisťujúce látky v prostredí
• globálne otepľovanie
• zmena vegetácie
• ,,západný“ spôsob života (zmenené diétne návyky, zmena mikrofl óry, ktoru je človek osídlený)
• menej fyzického pohybu
• veľa stresu
• vysoký hygienický štandard
• zvýšená expozícia bytovým alergénom
• časté užívanie antibiotík
• chovanie zvierat v bytoch
• fajčenie
• pobyt v zafajčených priestoroch
Druhy alergologických testov
Pred vyšetreniami sa nesmie požiť žiadne antihistaminikum alebo kortikosteroidné lieky. Tie bránia vzniku alergickej reakcie a nasledovne znehodnotia výsledok testu.
Prick test
Najčastejšie sa u nás využívajú kožné Prick testy. ,,Robia sa na vnútornej strane predlaktia, alergén sa nanesie v drobnej kvapke na kožu a tenkou ihlou alebo plastickou pomôckou sa jemne prepichne. Prípadná alergická reakcia sa prejaví v priebehu 15 – 20 minút ako začervenanie, opuch a svrbenie v mieste vpichu. Ide o veľmi presný, rýchly a bezpečný test, ktorý nás informuje o alergénoch z vonkajšieho prostredia, na ktoré je pacient precitlivený.“ Alergológovia takýmto spôsobom testujú peľové alergény (stromy, trávy, obilniny, byliny), roztoče, plesne, zvieracie alergény, perie, latex, potraviny, alergény včely a osy.
Krvný test
Slúži na zistenie celkovej hladiny IgE protilátok. Ich zvýšená hladina môže byť prvou informáciou vedúcou k diagnóze alergie. Jeho výsledkom je aj správa o koncentrácii alergénovo špecifi ckých protilátok. Ide o reakciu špecifi ckých IgE protilátok v sére pacienta s konkrétnym alergénom laboratórnou metodikou. Robí sa v prípade nemožnosti realizácie kožných testov – ekzémy, aj vtedy, ak pacient nemôže vysadiť lieky, ktoré ovplyvňujú výpovednú hodnotu kožných testov, v prípade gravidity, u malých detí, pri potravinovej alergii a pod. Ide o finančne náročnú metodiku, pričom na výsledok si musíte niekoľko dní počkať.
Epikutánne testy
Používajú sa na dôkaz kontaktnej alergie. Lepia sa na pokožku chrbta v špeciálnych testovacích pásoch, ktoré obsahujú najbežnejšie alergény ako kovy, rôzne súčasti krémov a mastí, dezinfekčné látky a pod., odčítavajú sa za 24, 48 a 72 hodín. Hodnotí sa vznik lokálnej reakcie v mieste pôsobenia konkrétneho alergénu.
Intradermálny test (podkožný test)
Alergény sa aplikujú jemnou ihlou a striekačkou do kože na vnútornú stranu predlaktia tak, aby vznikol malý pupenec. Je vhodný na diagnostiku oneskorenej fázy alergickej reakcie, prípadne na doplnenie negatívneho Prick testu. Intradermálny test je síce senzitívnejší, ale je pri ňom veľa falošne pozitívnych výsledkov a je tu vyššie riziko nežiaducich reakcií.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!