Reklama

Trápia vás v lete opuchnuté nohy? Máme pre vás TOP 12 super trikov, ktoré vám zaručenie pomôžu

Trápia vás v lete opuchnuté nohy? Máme pre vás TOP 12 super trikov, ktoré vám zaručenie pomôžu

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Po roku je tu opäť čas, keď sme vytiahli svoje obľúbené lodičky a sandáliky. Lenže stúpajúce teploty teplomera a nie vždy pohodlná obuv spôsobujú aj opuchnuté nohy. No príčin môže byť omnoho viac, ako si myslíme...

Aj vás počas leta sužujú opuchnuté nohy? Nie je to len preto, že v lete viac chodíme, nosíme menej pohodlnú obuv  a tesnejšie oblečenie. Ak ste s nimi nemali skúsenosti, teraz začnete, ak sú pre vás starou známou, potrápia ešte viac. „S príchodom leta sa mnohým ľuďom začína trápenie s opúchaním nôh. Opuchy vznikajú nahromadením tekutiny v tkanivách. K tomu dochádza z rôznych príčin. Počas leta vznikajú alebo sa zhoršujú vplyvom tepla, ktoré spôsobuje rozširovanie a zvýšenú priepustnosť steny ciev a tiež zvyšuje tlak na cievnu stenu,“ objasňuje MUDr. Katarína Varechová, všeobecná lekárka z Michaloviec. „Opuchy sa občas v lete vyskytujú aj na horných končatinách, najmä po dlhej chôdzi, keď sú ruky dlho zvesené. Obzvlášť, ak je ešte obeh priškrtený napríklad popruhmi batoha,“ upozorňuje doktorka Varechová aj na takýto detail.

Môže za to gravitácia

Opuch je ako vodopád. „Opuchy sa prvotne objavujú na nižších miestach tela vplyvom gravitácie, teda na dolných končatinách. Ich vznik provokuje dlhé státie a sedenie, keď sa hydrostatický tlak v žilách prirodzene zvyšuje. Typicky sa vyskytujú v oblasti priehlavku a členkov. Pri žilovej nedostatočnosti sa spájajú i s pocitom ťažkých nôh, únavou nôh, napätím až kŕčmi – najmä v noci, bolesťou svalov, so zmenami farby kože, zhoršeným hojením rán,“ vymenúva príznaky lekárka.

Radšej bez dovolenky?

Vyvarovať sa v lete dovoleniek by bolo asi hádzanie hrachu na stenu, dodržte pri dlhých cestách aspoň základné pravidlá proti opuchom. „Ak cestujete autom, robte si časté zastávky, dostatočne sa hydratujte, robte jednoduché cviky cievnej gymnastiky. Zlepšenie cirkulácie podporí aj zvýšená poloha nôh, užívanie potravín s vysokým obsahom bioflavonoidov, ktoré stabilizujú žilovú stenu, ako je napríklad špenát, brokolica, cibuľa, cesnak, citrusy, čerešne, čučoriedky, jablká,“ konkretizuje všeobecná lekárka Varechová pravidlá, ktoré môžete dodržiavať celoročne.

Široká škála príčin

Okrem najčastejších žilových opuchov sa vyskytujú také, ktorých príčina tkvie v poruche lymfatického obehu, takzvané lymfedémy, vysvetľuje lekárka. „Vznikajú napríklad po vybratí spádových lymfatických uzlín alebo ich ožiarení či inom poškodení. Poškodenie lymfatických ciev, ale aj nervového zásobenia ciev sa podieľa napríklad na trvalom poúrazovom opuchu končatiny. Často je teda príčina opuchu kombinovaná,“ uvádza doktorka Varechová. Príčin opuchov však býva veľa. „Môže ich mať na svedomí aj porucha činnosti vnútorných orgánov ako srdce, obličky, pečeň. Mnohé majú hormonálnu príčinu – to sú tehotenské opuchy, opuchy pri predmenštruačnom syndróme, pri zníženej funkcii štítnej žľazy. Ale vznikajú aj v dôsledku nedostatočnej výživy pri poruchách minerálov alebo nedostatku bielkovín,“ uvádza odborníčka ako príklad opuchy končatín u dievčat s mentálnou anorexiou.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako si pomôcť už pri prvých príznakoch ochorení? TOP osvedčení domáci bojovníci proti chorobám!

    Čo s tým?

    Pripravte sa, že bez liekov to nepôjde. Opuchy napríklad pri kardiálnej nedostatočnosti ustúpia po adekvátnej liečbe srdcového zlyhania. V prípade opuchov pri žilovej nedostatočnosti vám môže lekár predpísať venotoniká a špecialista i špeciálne pančuchy. Do úvahy pripadá aj chirurgické riešenie kŕčových žíl. Aj vaša pestrá lekárnička môže byť príčinou, že nohy nezmestíte do topánok. „Pomerne početnú skupinu tvoria poliekové opuchy. Najčastejšie vznikajú pri užívaní liekov na tlak na princípe blokády kalciového kanála. Často k nim vedie užívanie hormonálnej antikoncepcie. Medzi lieky, ktoré prispievajú k vzniku opuchov, patria kortikosteroidy a nesteroidné antiflogistiká,“ hovorí Katarína Varechová.

    Vedeli ste, že…

    … aj keď ste úplne zdravé a opuchmi ste doteraz netrpeli, za istých okolností vás môžu ohroziť na živote. „Travelling ankle – cestovateľský členok sa niekedy vyskytne aj u zdravých osôb a je potenciálne nebezpečný. Spomalenie krvného obehu bez aktivity svalovej pumpy nôh, obzvlášť pri letoch, keď do hry vstupuje aj atmosférický tlak a znížený príjem tekutín, môže byť totiž príčinou takzvanej cestovateľskej trombózy,“ varuje všeobecná lekárka. U rizikových pacientov sa niekedy pred letmi odporúča aj krátkodobá antikoagulačná liečba, teda lieky proti krvným zrazeninám.

    Navštívte lekára, ak:

    ● nemiznú v chladnom počasí
    ● nemiznú po odpočinku
    ● postupujú
    ● sú jednostranné
    ● sú spojené s inými chronickými prejavmi

    12 trikov proti opuchom

    1. podpätky: ideálna výška je 3-4 cm, nie viac ani menej
    2. bylinky namiesto soli: sodík je najväčším zadržiavačom vody v tele, za deň si nedajte viac ako čajovú lyžičku soli
    3. voľné oblečenie: hlavne v oblasti stehien, tesné rifle bránia žilovému návratu
    4. chlad: radšej chladnú sprchu ako horúci kúpeľ
    5. chôdza: vystúpte o zástavku skôr, nepoužívajte výťah
    6. pohyb: turistika, bicyklovanie, korčuľovanie, nordic walking, rýchla chôdza zapoja svalovú pumpu

    7. cievna gymnastika: pravidelne naťahujte lýtka aspoň 5-krát za deň po 5 minút
    8. kompresívne pančuchy: elastické tlakové podkolienky alebo ponožky nahradia svalovú pumpu
    9. pitný režim: aspoň tri litre tekutín denne, každú hodinu približne 2 deci
    10. lieky: užívajte preventívne lieky podľa predpisu lekára
    11. krémy: masti, gély či tabletky z pagaštana konského, listnatca bodlinatého, z listov a bobúľ hrozna
    12. horčík: pravidelné užívanie magnézia pomôže pri kŕčoch, ak sprevádzajú opuchy

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.