Namiesto diét zaútočte na svoj lymfatický systém! Pomáhajú nielen masáže, dostatok vody, ale aj špeciálne podkolienky.

To všetko pôjde dole!

"Zadržiavate vodu, nie ste obézna, ale opuchnutá. Váš lymfatický systém nefunguje správne, preto s ním musíme niečo urobiť,“ takto sčista-jasna spustila na Ivetu jej známa masérka. Keď po hodine Iveta odchádzala v džínsoch, ktoré jej boli zrazu cez boky voľné, v duchu zajasala. Hneď sa jej kráčalo ľahšie a sama si pripadala krajšia a najmä chudšia. A to ani nedržala drastickú diétu, ani nezabehla maratón, len bola na masáži. Kto by nechcel niečo podobné zažiť tiež?

Náš obranný štít

O lymfe a lymfatických masážach sa v poslednom období hovorí pomerne dosť, ale viete presne, čo to znamená? „Lymfatický systém je systém ciev a uzlín, v ktorom sa zhromažďuje lymfa z celého organizmu a odvádza sa späť do krvného obehu,“ vysvetľuje nám kozmetička Darinka Gazdíková zo salóna Xoxo Body & Mind Cubicon. Lymfu možno charakterizovať ako bielu, mliečne zafarbenú tekutinu, ktorá obsahuje lymfocyty, bielkoviny a tuky. Nachádza sa v medzibunkových priestoroch tkanív a krvných ciev a zhromažďuje sa v lymfatickom systéme, z ktorého sa potom presúva späť do krvi. Lymfa je súčasťou imunitného systému, v ktorom zohráva významnú úlohu pri obranných funkciách tela pred infekčnými a nádorovými ochoreniami.

Dôsledkom zlej funkcie lymfatického systému môžu byť práve opuchy, ale aj pocit únavy, celulitída, poruchy imunity a podobne. Ako vidíte, nejde iba o kozmetickú záležitosť. Lymfa podľa čínskej medicíny súvisí s funkciou sleziny a obličiek. Preto niekedy treba zmeniť aj niečo v životnom štýle: výživu, pitný režim, spôsob cvičenia... Isto ste toho už vyskúšali veľa od nohavičiek, ktoré sa nafukujú a vyfukujú (áno, aj také existujú a sú celkom účinné – zanechávajú pocit ľahších nôh.), ručnej jemnej lymfatickej masáže (ktorej účinky sú však diskutabilné), ručnej špeciálnej masáže (ktorá prináša naozaj výrazné zmeny, hoci môže byť občas bolestivá) až po najrozličnejšie prístroje (ktoré sľubujú aj nemožné).

Optimálne výsledky sa dajú dosiahnuť kombináciou tlakovej masáže a prístroja vacupress. Ide o špeciálnu prístrojovú vákuovú masáž pomocou baniek, ktorá zlepšuje stav pokožky, a teda zmierňuje aj celulitídu, a celkovo pomáha vyčistiť organizmus. Podobne ako lymfatická masáž urýchľuje vyplavovanie odpadových látok z tela, pokožka a celý organizmus sa omladzuje a regeneruje.

Masáž  na odbúranie stresu
Masáž na odbúranie stresu
Zdroj: Shutterstock

Čo lymfu nakopne?

Na funkciu lymfatického systému vplýva aj strava. Niektoré potraviny zanechávajú v organizme veľké množstvo odpadu, a to môže spôsobovať opuchy v lymfatickom systéme. Výživoví špecialisti odporúčajú jesť potraviny bohaté na draslík – banány, brokolicu, zemiaky. Vhodné sú aj citrusy, omega 3 mastné kyseliny, ktoré nájdete v rybách a extra panenských olejoch. Toxické jedy pomáha z tela vyplavovať aj cesnak, morské riasy ho zasa detoxikujú a pomáhajú odvádzať nadbytočné tekutiny.

A, samozrejme, zaberá aj obyčajná čistá voda. Bez dostatočného množstva tekutín nemôže lymfatický systém dlhodobo fungovať. Ak viete, že vás čaká dlhé sedenie napríklad v lietadle alebo za počítačom, oblečte si kompresnú bielizeň. Existujú nielen pančuchy, ale aj podkolienky. Celé to potom zavŕšte ľadovou sprchou. Spočiatku to síce príjemné nebude, ale snažte sa otužovať, robí to zázraky.

Osvedčené masáže

Ďalším dobrým pomocníkom, ktorým povzbudíte lymfatický systém, je kvalitná odborná masáž. Naozaj účinná a správna lymfodrenáž sa vykonáva presným tlakom. „Sled hmatov je presne určený a robí sa nasucho v smere toku lymfatických ciest. Pomalé hmaty sa opakujú 5- až 8-krát po sebe,“ spresňuje D. Gazdíková. Masáž nesmie bolieť, spôsobiť začervenanie kože; ošetrenie by nemalo byť kratšie ako 45 minút, pri celotelovej masáži až 120 minút. Frekvencia závisí od indikácie. Na detoxikáciu organizmu stačí podstúpiť masáž raz za mesiac. Na odstránenie opuchov je vhodné absolvovať ju raz až dva razy týždenne, na prevenciu celulitídy to môže byť aj denne.

„Aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky, je dôležité dodržať pravidelnosť. Na zmiernenie celulitídy sa odporúča masáž podporiť špeciálnymi zábalmi, ktoré pomáhajú telu zbaviť sa škodlivín aj cez pokožku,“ vraví kozmetička. Pri prístrojovej lymfodrenáži je veľmi dôležité ručné uvoľnenie uzlín. Keď sa uzliny neotvoria, lymfa nemá kam prúdiť a môže vzniknúť opuch – lymfedém. Bez počiatočného uvoľnenia týchto centrálnych lymfatických uzlín – na krku a na slabinách – nie je lymfodrenáž účinná.

Lymfatická masáž je veľkým pomocníkom, bez zmeny životného štýlu však sama nestačí. Samozrejme, nezabúdajte ani na pohyb. Ideálna je obyčajná chôdza, bicyklovanie či plávanie. Okrem blahodarného účinku na telo ovplyvňuje pozitívne aj myseľ. Keď sa telo zbavuje bolesti a napätia, začína sa aj naše myslenie uberať pozitívnym smerom. Pohyb je aktuálny práve na jar, keď na nás útočí jarná únava. Obnoví v tele rovnováhu a tým, že sa zbavíme toxínov, reštartuje telo na nový začiatok.

Omladenie tváre

Obľúbené sú aj lymfatické masáže na odstránenie opuchu v oblasti tváre, na očných viečkach či na redukciu vačkov pod očami a druhej brady. Využiť ich možno aj pri liečbe akné a v boji proti vráskam. „Slabučké kapiláry lymfatického systému hrajú dôležitú úlohu pri odvádzaní miazgy z tkaniva. Lymfatický systém transportuje a predovšetkým odplavuje produkty látkovej výmeny, choroboplodné zárodky a nadbytočnú miazgu z tkaniva. Jeho činnosť môžeme podporiť lymfatickou stimuláciou. Tá prenáša harmonizujúci a prúdiaci impulz cez pokožku ďalej do celého organizmu,“ hovorí kozmetička Veronika Tomešková zo štúdia Prirodzená krása.

Lymfatická stimulácia sa vykonáva prírodnou kozmetikou Dr. Hauschka striedavo pomocou dlaní a štetčekov. Ľahkými rytmickými pohybmi stimuluje prúdenie miazgy vo väzivovom tkanive a lymfatickom systéme. Organizmus sa uvoľňuje, prúdenie miazgy sa harmonizuje, kyslík a vyživujúce látky rýchlejšie prenikajú k bunkám. Lymfatický systém si lepšie odoberá produkty látkovej výmeny z tkaniva a rýchlejšie ich odvádza k lymfatickým uzlinám, kde sa zneškodňujú.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock

Naopak, obranné látky dopravuje harmonicky prúdiaca lymfa rýchlejšie na miesto, kde sú potrebné. Lymfatická stimulácia je súčasťou uvoľňujúceho ošetrenia Dr. Hauschka. Táto procedúra je doslova balzamom po vyčerpávajúcom dni. Odplaví všedné starosti, uvoľní končatiny, hlavu, krk, šiju a podporí lymfatický systém. „Prírodná kozmetika Dr. Hauschka pôsobí celostne,“ spresňuje Veronika Tomešková.

Po čistení pleti čistiacim krémom, ktorý sa do pokožky vtláča rytmickými pohybmi od čela k brade a smerom zo stredu do strán, sa podporuje činnosť lymfy, a tým sa účinné látky dostávajú hlbšie do pokožky. „Pleť je prekrvená, svieža a oživená. Cieľom procedúry je navodiť príjemnú, uvoľnenú náladu, zharmonizovať organizmus. Vtedy aj lymfa odteká tak, ako má,“ prezrádza kozmetička. 

S fenoménom jarnej únavy bojujú každý rok mnohí
S fenoménom jarnej únavy bojujú každý rok mnohí
Zdroj: Shutterstock