Reklama

Trápia vás pigmentové škvrny? TAKTO sa im vyhnete a... POZOR, nepomýľte si ich!

Malé tmavé nedokonalosti: Čo s pigmentovými škvrnami?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pomaly, ale isto sa približujú letné slnečné dni. A to je čas, keď si treba položiť otázku, čo s pigmentovými škvrnami? Ako a prečo vznikajú, a keď sa už objavia, ako sa o ne starať?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dermatologička radí: Praktický návod, ako si doma vyšetriť kožu
    Zdroj: Andrea Leitmannova

    Žiadna žena (ani muž) sa nepoteší, keď sa objavia. Z estetického hľadiska nás tak trochu špatia. Pravda však je, že mnohokrát za ich vznik môžeme sami. Trávime veľa času na slnku, ako sa hovorí, „chytáme bronz“, ale nemyslíme pri tom na adekvátnu ochranu pleti pred UV žiarením. A potom zrazu bum, škvrny sú tu a my sa pýtame prečo. Odkiaľ sa tu vzali? Nuž, zo slnka. Práve ono môže byť príčinou ich vzniku.

    Čo sú zač?

    Zrazu sa zjavia. Počas tehotenstva, po prekonaní zápalu kože, po užívaní liekov. Ide o malé oblasti s nepravidelným sfarbením kože, ktoré sa vyskytujú najmä na tvári, dekolte a rukách. Nie sú vystúpené, a tak ich na dotyk necítime. Rozhodne však z estetického hľadiska nie sú to, po čom by sme túžili. Väčšinou nie sú nebezpečné. Odlišujú sa od prirodzeného pigmentu a prejavia sa sfarbením kože do béžova či tmavohneda. V priebehu ročných období sa môže sfarbenie meniť.

    Prečo vznikajú?

    Objavia sa na tých miestach na koži, kde sa vyskytuje príliš veľa kožného pigmentu, teda melanínu. Ten sa sústredí na „postihnutom“ mieste a vytvorí škvrnu. Vo väčšine prípadov sa objavujú práve na miestach, ktoré nedostatočne chránime pred slnečným žiarením, a tak sú náchylnejšie na tvorbu škvŕn. Ide o tvár, krk, dekolt, chrbát či ruky. Pigmentové škvrny však môžu vzniknúť aj v prípade, že máte pigmentu nedostatok. Vtedy hovoríme o strate pigmentu a škvrny sú svetlejšie než pokožka. Za vznikom škvŕn môžu okrem nezdravého slnenia stáť hormonálne poruchy či nestabilita (napríklad sa objavia u tehotných žien, pričom po pôrode zvyknú zmiznúť). Ich vznik môže zapríčiniť aj užívanie istých typov liekov, ako sú antimykotiká, antibiotiká či hormonálna antikoncepcia. No pozor, rovnaký účinok môžu mať aj lieky na prírodnej báze, preto sa neodporúča opaľovať, ak ich užívate. Pozor by si mali dávať ľudia, ktorí už na sebe pigmentové škvrny zaznamenali v minulosti, slneniu by sa mali vyhýbať. Môžu sa objaviť aj pri poškodení pleti – tí, ktorí majú tmavšiu pleť, môžu pozorovať vznik škvŕn po drobných poraneniach či ako pozostatok akné.

    Nemýľte si ich

    Ak už máte vyšší vek, nemýľte si pigmentové škvrny s tými stareckými, ktoré vznikajú z dôvodu zníženej funkcie pečene. Prípadne to môže byť reakcia na dlhé roky pravidelného nechráneného slnenia. Zvyknú sa tvoriť po štyri­dsiatke. Starecké škvrny sa líšia od pigmentových tým, že tie klasické môžu vzniknúť kedykoľvek, zatiaľ čo starecké výlučne vo vyššom veku.

    Zdroj: Shutterstock

    Čo na ne zaberá?

    Kto je ohrozený

    Zrejme vás nepotešíme, no pigmentové škvrny postihujú viac než 90 percent belochov starších ako 50 rokov. Náchylnejšie na ich vznik sú ženy než muži. U starších ľudí sa objavujú na miestach, ktoré počas života najčastejšie vystavovali slnku – brada, nos, okolie úst, ruky, plecia.

    Dá sa im vyhnúť?

    Ako to urobiť? A je to vôbec možné? V podstate áno. Ak sa budete vyhýbať nadmernému slnečnému žiareniu. Zrejme ste si práve povedali: „To určite! A ako sa mám v lete alebo na dovolenke opaľovať? Veď chcem byť pekná hnedá!“ Nuž, ak chcete byť ako čokoládka a patríte k tým, ktorí trpia stratou pigmentu či, naopak, hyperpigmentáciou, stavte na kvalitné ochranné prípravky s vysokým SPF. Ťažšie sa im vyhnete, ak na ne máte genetickú predispozíciu. Vtedy sa prvé zvyknú objaviť už v detstve.

    Zdroj: Shutterstock

    Dá sa im vyhnúť?

    Typy pigmentových škvŕn

    Ako ich odlíšiť? Rozdiel medzi jednotlivými typmi je v príčine vzniku, tvare a vo sfarbení.

    Pozápalová pigmentácia

    Tieto pigmentové škvrny vznikajú po zápale či poranení. Ich typickým prejavom je sfarbenie pokožky po akné, pričom tento stav je spôsobený melanínom, ktorý sa pri zápale pokožky uvoľňuje vo zvýšenej miere a zapríčiňuje tak zmenu sfarbenia kože.

    Melazma

    Typická je najmä pre ženy a táto pigmentácia je ovplyvňovaná hormónmi. Ak sa u vás objaví melazma, sfarbí sa vám oblasť líc, nosa a hornej pery. Známa a rozšírená je takzvaná tehotenská melazma či tehotenská maska, ktorá zvykne potrápiť ženy v očakávaní nového života. Tá môže po pôrode zmiznúť, no nie je to, samozrejme, pravidlo.

    Slnečná a starecká pigmentácia

    Ide o škvrny, ktoré vznikajú vo vyššom veku v dôsledku nedostatočnej ochrany pokožky počas uplynulého života.

    Dajte im zbohom

    Ak už nimi trpíte, určite hľadáte spôsoby, ako sa ich zbaviť. Ani nie tak preto, že by vám robili problémy z hľadiska medicíny. Skôr vám prekážajú esteticky. Dajú sa „liečiť“ viacerými spôsobmi.

    Zdroj: Shutterstock

    Dajte zbohom pigmentovým škvrnám.

    ● Môžete siahnuť po krémoch na pigmentové škvrny, ktorých je na trhu dostatok. Tie pôsobia na tmavých miestach pokožky a vďaka účinným látkam kyseliny salicylovej ich zosvetľujú.
    ● Riešením môže byť aj chemický píling, pri ktorom sa odstráni vrchná vrstva pokožky. Je to nebolestivý proces, a tak nie je nutné umŕtvenie. Na pokožku sa aplikujú účinné látky, najčastejšie sú to alfa-hydroxykyseliny, a potom sa začne pokožka jemne obrusovať.
    ● Za skúšku stojí diamantová dermabrázia, ktorá síce znie hrozivo, no ide o bezbolestný mechanický píling. Tu sa odstraňujú povrchové vrstvy kože, škvrny, vrásky či dokonca jazvy. Po ošetrení sa urýchľuje aj fyziologický proces obnovy kože a zvýši sa produkcia kolagénu.
    ● Za skúšku stojí diamantová dermabrázia, ktorá síce znie hrozivo, no ide o bezbolestný mechanický píling. Tu sa odstraňujú povrchové vrstvy kože, škvrny, vrásky či dokonca jazvy. Po ošetrení sa urýchľuje aj fyziologický proces obnovy kože a zvýši sa produkcia kolagénu.
    ● Pigmentáciu možno odstrániť aj laserom. Na škvrny sa priloží kryštál, cez ktorý prechádza svetlo s presne definovanou vlnovou dĺžkou, pričom toto svetlo pigmentové bunky ničí. Po zákroku pigmentácia najprv stmavne, až po troch-štyroch týždňoch zmizne.
    ● A ešte možno vyskúšať diódové polarizované zelené LED svetlo. Pozor však, toto ošetrenie sa odporúča absolvovať na jeseň alebo v zime, keďže ošetrenú pokožku je nutné chrániť pred slnečným žiarením.
    ● Za skúšku stojí aj kolagénová kúra, ktorá vám navyše pomôže spevniť pokožku a zlepšiť nechty a vlasy. Kolagén užívaný vnútorne si nájde cestu k pigmentovým škvrnám, hydratuje pokožku a to je skvelý krok na zosvetlenie. Najlepším riešením pigmentových škvŕn je však stále prevencia!