Čo všetko môžu prezradiť sny o vašom zdravotnom stave? Niekedy oveľa viac, ako ste si mysleli...

Mnohí tomu neveria, ale je prekvapujúce, aké zaujímavé veci dokážu prezradiť sny o našom zdraví. Obrazy, ktoré sa nám počas spánku preháňajú hlavou, môžeme vnímať ako náznaky zdravotných problémov, ktoré na nás číhajú. Niekedy nám podľa denníka Daily Mail dokonca už niekoľko rokov vopred naznačujú, že nám hrozí nejaká konkrétna choroba. Odborníci sa zhodujú v názore, že sa nám sníva 4 až 6-krát za noc, ale za celý týždeň si zapamätáme len 2 až 3 sny.

Tu je zopár častých snov, ktoré vás môžu varovať, aby ste si dali väčší pozor na svoje zdravie.

Čo prezradia sny o vašom zdraví?
Zdroj: Shutterstock

1. Nočné mory

Môžu ich spôsobovať lieky na srdce a vysoký krvný tlak, ale aj migrény a nespavosť. Nočné mory vyvolávajú aj srdcové arytmie. Existuje teória, podľa ktorej sa v mozgu odohrajú počas migrény zmeny, ktoré následne spôsobujú desivé sny. Niektorí sú však presvedčení, že sa u nich migréna objavila krátko po tom, ako sa im snívali agresívne sny naplnené hnevom.

Čo prezradia sny o vašom zdraví?
Zdroj: Shutterstock

2. Sníva sa vám častejšie než zvyčajne

Môže to spôsobovať pocit chladu alebo naopak tepla v noci, ale aj zmeny hormonálnej hladiny, chronické bolesti či liečba antidepresívami. Zvyčajne máme sklony častejšie snívať vtedy, keď pokoj nášho tela naručí príliš vysoká alebo naopak, nízka teplota v spálni. Podľa odborníkov si najlepšie oddýchneme pri teplote 18 stupňov Celzia. V období menštruácie takisto narastá počet snov, pretože v dôsledku nepríjemných pocitov sa ženy v noci častejšie budia a opäť zaspávajú, takže si vedia zapamätať viac snov.

Čo prezradia sny o vašom zdraví?
Zdroj: Shutterstock

3. Keď sa vám sníva, že na vás niekto zaútočí

Príčinou takýchto nepríjemných snov môže byť Alzheimerova, ale aj Parkinsonova choroba. Odborník z univerzity v Cambridge upozorňuje, že ak podozrivo často snívate o útokoch na svoju osobu, môže sa za tým skrývať neurologický problém. Sny sa dokonca môžu objaviť už 10 rokov pred vypuknutím choroby, upozorňuje skúsený lekár.

Čo prezradia sny o vašom zdraví?
Zdroj: Shutterstock

4. Sníva sa vám niečo, čo vás vyplaší

Na vine môže byť kalorická večera, nadváha, stres, depresia. Ak chodíte spať s plným žalúdkom, zvyšuje sa pravdepodobnosť desivých snov, ktoré vás vytrhnú zo spánku len krátko potom, ako sa vám konečne podarilo zadriemať. Ľudí s nadváhou často trápi aj reflux, pri ktorom dochádza k spätnému toku potravy zo žalúdka do pažeráka.

Čo prezradia sny o vašom zdraví?
Zdroj: Shutterstock