Ak chodievate na toaletu príliš často, oplatí sa čím skôr navštíviť lekára. V prípade skorého odhalenia rakoviny vaječníkov má pacientka 94 % šancu na prežitie.

Hoci vo väčšine prípadov sa za častými návštevami toalety ukrýva "len" nepríjemný zápal močového mechúra alebo hormonálna zmena pred menštruáciou, nesmiete prehliadať varovné príznaky. V prípade skorého odhalenia vážnejšej choroby vám práve ony môžu zachrániť život.

Mária počúvla svoju intuíciu, a keď jej časté nutkanie na močenie už naozaj začalo prekážať, navštívila lekárku. Ukázalo sa, že toto rozhodnutie jej zachránilo život. Keď sa dozvedela diagnózu, zrútil sa jej svet, ale našťastie nebolo všetko stratené a vďaka skorému podchyteniu choroby sa mohla pustiť do boja.

Podľa štatistík diagnostikujú rakovinu vaječníkov takmer štvrť miliónom žien ročne. Táto zákerná choroba je ťažko liečiteľná a napriek tomu len málo ľudí vie, kedy sa treba súrne obrátiť na lekára.

Varovné príznaky zákernej choroby neprehliadajte a čím skôr navštívte lekára.
Zdroj: Shutterstock

Jedným z príznakov môže byť časté nutkanie na močenie

Hoci väčšinou si tento nepríjemný stav spájame s tehotenstvom, časté nutkanie na močenie môže spôsobiť aj rozvíjajúca sa rakovina vaječníkov.

Pacientky musia odbiehať na WC aj každú polhodinu napriek tomu, že ich organizmus sa dokáže zbaviť len pár kvapiek moču. A hoci s týmto problémom vyhľadá lekára len veľmi málo žien, určite sa oplatí vypočuť si názor odborníka.

Varovné príznaky zákernej choroby neprehliadajte a čím skôr navštívte lekára.
Zdroj: Shutterstock

Je ťažké rozpoznať chorobu včas

Ak sa rakovina vaječníkov odhalí včas, šanca na prežitie je 94 %. Väčšina žien si prvotné príznaky jednoducho nevšimne a prichádza k lekárom neskoro. Často je to zapríčinené tým, že ženská panva sa musí prispôsobiť aj vynoseniu bábätka a tak je v nej anatomicky veľa miesta pre jednotlivé orgány.

K základným príznakom rakoviny patria náhle návaly hladu alebo naopak nechutenstvo, neustály pocit nafúknutia, nepravidelná a dlhá menštruácia, abnormálne krvácanie z vagíny, kŕče v bruchu prítomné nielen počas menštruácie, ale aj v priebehu celého cyklu, nadúvanie či bolesti v malej panve.

Vašej pozornosti by nemala uniknúť ani zápcha, skorý pocit nasýtenia, ťažkosti objavujúce sa v noci - napríklad bolesti v spodnej časti chrbtice. Lekára určite navštívte najmä v prípade, ak sa už v minulosti vo vašej rodine rakovina vaječníkov vyskytla.

Varovné príznaky zákernej choroby neprehliadajte a čím skôr navštívte lekára.
Zdroj: Shutterstock