Tréner Jany Landl: Chcete schudnúť a nedarí sa vám? PRESTAŇTE robiť tieto CHYBY!
15. 2. 2022, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:03)

Zdroj: archív J.L.
Prvý krok k vysnívanej postave ste už urobili: rozhodli ste sa, že do toho idete. Povedali ste si, že nabehnete na nejakú stravu a začnete cvičiť. To je skvelé, ale musíte si dať pozor aj na chyby, ktorých by ste sa pri tom mohli dopustiť.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CWbNL7Vs4UN/
Zdroj: Archív
Zdroj: Archív
Galéria k článku
A práve chyby nás neskôr môžu veľmi rýchlo odradiť od toho, do čoho sme sa pustili. To platí nielen pri chudnutí. Tie najčastejšie zhrnul tréner a motivátor Jany Landl. Hovorí o štyroch najzákladnejších – ľudia nemajú plán, dávajú si prehnané ciele, chcú všetko hneď a príliš často striedajú rôzne formy chudnutia. „Základná chyba je, že ľudia väčšinou robia niečo kvôli niekomu. Chcú sa niekomu viac páčiť alebo im to povedal frajer. Nerobia to kvôli sebe. Keď veci nerobíme kvôli sebe, sú predurčené na neúspech. Čiže ak chceme byť úspešní, v prvom rade to musíme robiť kvôli sebe,“ upozorňuje Jany.

Žiada si to trpezlivosť
Viete, ako vzniká perla? Do lastúry sa dostane zrniečko piesku a tá ho vníma ako cudzí predmet. V rámci obranného mechanizmu ho začne obaľovať perleťou, a kým vznikne krásna perla, trvá to 6 mesiacov, ale aj niekoľko rokov. Lastúra je v tomto prípade trpezlivá a vy si z nej berte príklad. „Ľudia by chceli všetko hneď. Desať rokov sa prejedali a potom by chceli byť za jeden týždeň v top forme,“ vysvetľuje tréner o veľmi častej chybe. Doprajte svojmu telu čas, aby si zvyklo na nový režim a začalo reagovať. Týždeň skutočne nestačí.
Zdroj: shutterstock
Chce to pevnú vôľu.
Nestriedajte
Na internete ste našli superdiétu, ktorá sľubuje zázraky, tak ju hneď vyskúšate? O dva dni vám však kamarátka prisahá na nízkosacharidovú diétu, tak idete bezhlavo na tú. Druhá chyba je striedanie. „Ľudia nezotrvajú pri jednom štýle nie tréningu, ale stravovacieho návyku. Určia si napríklad vegánstvo alebo vegetariánstvo a po týždni si povedia, že je to hlúposť, nevyhovuje im to, nemá to význam. Alebo zistia, že aha, kamarátka je inú stravu – nazvime to diéta, i keď to slovo neznášam –, a idú podľa toho. Nedajú šancu a čas jednému programu či štýlu stravovania,“ hovorí aj zo svojich skúseností Jany.
Zdroj: shutterstock
Chce to pevnú vôľu.
Bez plánu to nejde
„A to vedie k ďalšej chybe – že ľudia sú nepripravení. Nejako začnú, medzitým sa nejako rozhodnú, že dnes si zabehajú alebo si trebárs dajú kľuky, drepy. Rozhodnú sa, že dnes budú mať iba ovocie a zajtra len ryžu. Každý športovec, ktorý chce dosiahnuť nejaký úspech a chce byť najlepší, má prípravu, má všetko pripravené dopredu. Ani futbalista si nepovie, že dnes idem kopať na bránu, zajtra možno nejaký beh,“ vysvetľuje obľúbený motivátor. Preto je dôležité stanoviť si plán. Ak to nezvládnete samy, obráťte sa na trénera, ktorý vám rád pomôže.
Zdroj: shutterstock
Plán je alfa a omega, viete sa oň oprieť, keď sa vám nechce.
Dosiahnuteľné ciele
Poslednou chybou, no určite nie zanedbateľnou, je stanovenie cieľov. Rozumieme tomu, že na začiatku ste prudko motivované a máte pocit, že aktuálne by ste zdolali aj Mount Everest, no treba zostúpiť z oblakov. „Určite nie je v poriadku dať si za cieľ, že za mesiac schudnete 20 kíl. Pri zdravom chudnutí sa skúste držať kľúča 0,5 kg/7 dní. Jedna z veľmi častých chýb je, že ľudia si stanovia priveľký cieľ. Obrazne, že chcú schudnúť za týždeň 5 kíl. Je to taký vysoký cieľ, že vlastne nemajú šancu ho splniť, a to ich odradí a nevytrvajú,“ uzatvára zoznam chýb Jany.
Zdroj: shutterstock
Striedanie diét alebo stravovacích plánov má zvyčajne opačný efekt. Priberáte z toho.