Pomáhajú pri jarnej únave, no postarajú sa aj o našu krásu a pevné zdravie. A čo je výborné, môžete si ich pestovať samy.

Koriander, palina, šalvia či majorán, to všetko sú na prvý pohľad obyčajné rastlinky, ktoré si pridávame do jedla. No v skutočnosti sú to tie najúžasnejšie bylinky, ktorými si môžeme pomôcť od bolestí, kašľa, vyrážok, nervozity, zlej nálady či typických ženských problémov pri menopauze alebo menštruácii. Prinášame skvelé tipy + rady skúsenej bylinkárky.

Ktorá jarná bylinka je pre ženu naj?

Odpovedá Iveta Henzelyová, odborníčka na liečivé bylinky, liečiteľka a terapeutka z Košíc

Najznámejšou ženskou bylinkou je alchemilka žltozelená, no dnes upozorním na nemenej zaujímavú hluchavku bielu. Nedá sa zameniť za jedovatú rastlinu, jej biele kvietky sa ľahko identifikujú. Môžeme ich zbierať po celý rok. Zbiera sa aj celá kvitnúca vňať, pridáva sa do šalátov, omáčok, k žihľave či špenátu. Hluchavka pomáha pri ženských problémoch, silnej, nepravidelnej a bolestivej menštruácii, pri bielom výtoku, zápaloch v podbrušku, upokojuje, tonizuje, zmierňuje predmenštruačné problémy spojené s depresiami a migrénami. Je vhodná vo forme bylinkového nálevu.

Ako na to? Jednu polievkovú lyžicu na 20 ml vriacej vody, lúhujeme 5 minút, pijeme 3x denne medzi jedlami. Na výplachy, obklady, sedacie kúpele: hrsť byliny na jeden liter vody sparíme, lúhujeme 10 minút. Vynikajúca je aj tinktúra: sklenený pohár naplníme kvetmi, zalejeme bielym alkoholom, necháme macerovať 10 dní.

OREGÁNO

Účinné látky: éterické oleje ako tymol, karvakrol, triesloviny, horčiny, vitamíny E, A, C, minerály, kyselina rozmarínová 

Pomáha na: nespavosť, chrípku, reumu, infekcie pokožky, bradavice, kurie oká, plesne, kvasinky, astmu, opuchy, proti kŕčom, bolestiam žalúdka, menštruačným bolestiam, nádche, zápalu priedušiek, na hlasivky, imunitu.

Ako lieči: používa sa vo forme kúpeľa, ako kloktadlo, čaj, olej, kvapky, na inhalovanie, ako obklady, v jedle.

Recept: 1 ČL listov oregana zalejte 2,5 dl horúcej vody, priveďte do varu a odstavte. Lúhujte 5 minút, potom preceďte a do mierne vychladnutého čaju pridajte med. Pite teplé.

Toto radia experti: oreganu sa darí na slnečných a svetlých miestach. Nie je náročné na pestovanie, nemusíte ho často zalievať, no treba ho zasadiť do kvalitnej zeminy.

Pozor!

Pitie čaju počas tehotenstva by vo väčšom množstve mohlo vyvolať problémy.

KORIANDER

Účinné látky: lianol, pinén, dodecenal a ďalšie antibiotické zložky, ako aj éterický koriandrový olej 

Pomáha na: ničenie choroboplodných baktérií, málokrvnosť, nepravidelný menštruačný cyklus, kožné vyrážky, cukrovku, reumu, bolesti kĺbov, podporuje ženské libido.

Ako lieči: čerstvé aj sušené listy a semená pridávajte do jedál, nápojov (červeného vína), chutný je čaj – odvar z drvených semien.

Recept proti vyrážkam: 2 hrste listov koriandra, strúčik cesnaku, 1 PL citrónovej šťavy, 2 PL olivového oleja rozmixujeme na pyré a na 10 minút nanesieme na postihnutú časť.

Toto radia experti: balkónový kvetináč naplňte substrátom na balkónové kvety. Do zeminy saďte semená v rozpätí od 15 cm v maximálnej hĺbke 0,5 cm, mierne polejte. V máji kvetináč vyložte na balkón.

PALINA

Účinné látky: éterické oleje ako gáfor, tujón, organické kyseliny (kávová, galová), triesloviny a flavonoidy 

Pomáha na: kŕče v žalúdku a pokazený žalúdok, nadúvanie, horúčku a bolesti, nepravidelnú menštruáciu, zadržiavanie vody v tele, bolesti hlavy, imunitu, pečeň, črevné parazity.

Ako lieči: odvar z paliny sa používa na kloktanie, čaj sa pije, používa sa aj ako korenie do jedál.

Recept na čaj: 2 ČL zalejte 2 dl vody a lúhujte 10 minút.

Toto radia experti: v záhradníctve, nie v supermarkete, nakúpte mladé rastlinky paliny. Sú zdravšie a ešte aj viac vydržia. Začiatkom mája ich zasaďte na balkón a potom sa už len tešte z úrody.

Pozor!

Palina sa nesmie užívať počas tehotenstva a pri niektorých ochoreniach žalúdka, pri epilepsii či alergii na niektorú zo zložiek paliny.

 

Bylinky pomáhajú pri jarnej únave, no postarajú sa aj o našu krásu  a pevné zdravie.
Bylinky pomáhajú pri jarnej únave, no postarajú sa aj o našu krásu a pevné zdravie.
Zdroj: iStock

MAJORÁN

Účinné látky: éterické oleje ako borneol, sliz, sekundárna rastlinná látka arbutín 

Pomáha na: zápchu, nechutenstvo, zápaly mechúra, prechladnutie, nervové vypätie, stres, svalové kŕče, vysoký krvný tlak, paradentózu, zápaly hrdla a ústnej dutiny.

Ako lieči: používa sa vo forme odvaru na kloktanie aj ako obklady. Čaj sa pije pri strese, nervozite a ďalších spomínaných ťažkostiach.

Recept na čaj: 1 ČL majoránu zalejte 2,5 dl vriacej vody, 10 minút lúhujte. Môžete osladiť medom, pomáha to hlasivkám.

Toto radia experti: apríl je na sadenie majoránu ideálny. Semená zasaďte do širšej nádoby nie príliš hlboko do zeminy už teraz a držte ich na okne pri zhruba 20 stupňoch Celzia. Malé výhonky vyrastú približne za týždeň, v polovici mája ich premiestnite do črepníkov na balkón. Saďte tak, aby boli korene čo najhlbšie, pravidelne zalievajte a kyprite. 

ŠALVIA

Účinné látky: éterické oleje ako cineol, kamfén, lineol, triesloviny, fytoestrogény, minerály a vitamíny A, B, E a K 

Pomáha na: vykašliavanie, trávenie, imunitu, stres, močové zápaly, gynekologické ťažkosti, návaly horúčav v prechode.

Ako lieči: vo forme záparu sa používa na kloktanie a zábaly hrdla pri zápale mandlí a hrdla, čaj sa pije pri ostatných problémoch.

Recept na zápar: 2 ČL zalejte 0,5 l horúcej vody a nechajte 5 až 10 minút lúhovať. Nechajte trochu vychladnúť, namočte bavlnenú plienku či šatku a prikladajte na boľavé miesta.

Recept na čaj: 1 ČL šalvie zalejte 0,5 l horúcej vody a varte ešte 3  minúty. Po vypnutí lúhujte ešte 5 minút, preceďte a po miernom vychladnutí dochuťte medom.

Toto radia experti: mladé rastlinky sa sadia na jar, apríl a máj je na to ideálny. Pre istotu ich prekryte fóliou, aby ich nepoškodil nočný mráz. Listy majú najsilnejší účinok v letných mesiacoch.

MEDOVKA

Účinné látky: éterické oleje ako citral, neral, geraniol, kávová a rozmarínová kyselina, triesloviny, živica 

Pomáha na: nepokoj, pocity strachu, afty, problémy s menopauzou, bolesti pri menštruácii, nespavosť, rany, kožné problémy.

Ako lieči: používa sa vo forme čaju, oleja, sirupu, ako korenie, na kozmetické účely.

Recept na upokojujúci kúpeľ: 75 g listov uvarte v 4 l vody a lúhujte 20 minút. Vaňu napustite 30-stupňovou vodou, prilejte medovku a relaxujte 15 minút.

Recept na tinktúru proti bolestiam: 20 g listov medovky vložte do sklenej uzatváracej nádoby so 150 ml čistého alkoholu (z lekárne) a nechajte na teplom tmavom mieste stáť. Denne fľašu či pohár otočte, užívajte 2x denne 20 kvapiek rozmiešaných vo vode.

Toto radia experti: Rastlinky dajte už teraz na čerstvý vzduch na balkón, ešte predtým odstráňte všetky nežiaduce výrastky.

Náš tip!

Medovka je v primeranom množstve výborná aj v tehotenstve, nemáva vedľajšie účinky.