Reklama

Trpíte ochorením štítnej žľazy? 9 byliniek, ktoré sú nápomocné + Recept od ZNÁMEJ bylinkárky

Trpíte ochorením štítnej žľazy? 9 byliniek, ktoré sú nápomocné + Recept od ZNÁMEJ bylinkárky

Zdroj: shuttesrock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Každý, kto trpí nejakou poruchou štítnej žľazy, by mal byť pod dohľadom lekárov. Tí vám stanovia farmakologickú liečbu.Ale dopomôcť si môžete aj prírodne – bylinkami. Ktorými?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete, ktoré bylinky by nemali chýbať vo vašej magickej záhradke? TOTO sú oni…

    Ako liečiť ochorenia štítnej žľazy? Je nutné dostať hormóny do správnej rovnováhy. Ak vaša štítna žľaza pracuje primálo, vtedy ide o zníženú činnosť štítnej žľazy. Môžete sa cítiť unavení, trpieť zápchou, priberať alebo byť zimomraví. Pri jej zvýšenej funkcii produkuje hormónov až príliš a ide o zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Jej prejavmi sú, že energiou, naopak, prekypujete, stresujete, ste neurotickí, búši vám srdce, lámu sa vám nechty, vypadávajú vlasy a menštruácia je silnejšia.

    Nápomocné rastlinky
    Samozrejme, ak už máte diagnostikované ochorenie štítnej žľazy, je nutné užívať predpísané lieky. Žiadne bylinky vás nemôžu len tak zbaviť ochorenia ako mávnutím čarovného prútika. Ale ak zvolíte tie správne, môžu vašej liečbe pomáhať. Ak problémy so štítnou žľazou nemáte, existujú veci, ktoré môžete robiť, aby vaša štítna žľaza pracovala správne. Produkuje totiž určité dôležité hormóny, ktoré treba na mnohé telesné činnosti.

    Chaluha bublinatá
    Pre správnu funkciu štítnej žľazy je jód kľúčový. Chaluha je morská riasa, ktorá ho obsahuje. Ak dodáte štítnej žľaze jód, dokážete zlepšiť a podporiť jej činnosť a zároveň zabrániť rozvoju ochorenia. Je vhodná najmä pri zníženej funkcii.

    Ľanové semienka
    Tieto semienka obsahujú vysoký podiel vlákniny a nenasýtených mastných kyselín. Sú vhodné pri zníženej činnosti štítnej žľazy. Stačí, ak si každý deň pomeliete jednu polievkovú lyžicu semienok a pridáte do nápoja či jedla. Je dôležité konzumovať ich surové, nie po tepelnej úprave.

    Arónia čiernoplodá
    Poznať ju môžete aj pod názvom jarabina čierna. Jej plody sú plné vitamínov, antioxidantov, minerálov, ale aj jódu. Plody môžete konzumovať čerstvé, sušené alebo zavárané. Užívať ju môžete aj ako tinktúru.

    Zázvor
    Koreň zázvoru je skvelým pomocníkom pri zníženej funkcii štítnej žľazy. Obsahuje veľa zinku, horčíka a draslíka. Tieto minerály sú takisto ako jód potrebné pre správnu funkciu štítnej žľazy. V tomto prípade je vhodné užívať zázvor v čerstvej podobe a nie sušený v prášku. Ak ho nedokážete zjesť pre jeho výraznú štipľavú chuť, môžete si z neho pripraviť čaj. Jednoducho ho postrúhajte, zalejte vriacou vodou, nechajte aspoň 5 minút lúhovať a na záver preceďte cez sitko.

    Pŕhľava dvojdomá
    Žihľava je univerzálna bylinka pri liečbe, pretože je vhodná aj pre ľudí so zvýšenou, ale aj so zníženou činnosťou štítnej žľazy. Keďže obsahuje veľké množstvo jódu, dokáže odstrániť jeho nedostatok v ľudskom tele. Najúčinnejšia je v podobe žihľavového čaju.

    Medovka lekárska
    Táto bylinka je naozaj skvelým pomocníkom pri hyperaktívnej činnosti štítnej žľazy. Upokojuje totiž niektoré jej príznaky, napríklad únavu, nespavosť, stres alebo nervozitu.

    Pupalka dvojročná
    Pupalka je veľmi nápomocná nielen pri rôznych ženských ochoreniach, ale zároveň blahodarne pôsobí na zdravie štítnej žľazy. Ako? Odstraňuje prejavy jej zníženej činnosti, ako je napríklad vypadávanie vlasov alebo aj silná menštruácia. Konzumovať ju môžete v podobe čaju.

    Sladké drievko
    Sladké drievko obsahuje okrem iného kyselinu glycirizínovú, ktorá potláča rast niektorých druhov rakoviny štítnej žľazy. Je skvelým pomocníkom pri jej zníženej funkcii. Tá môže mať za následok napríklad aj únavu, s ktorou si táto bylinka hravo poradí. Taktiež zlepšuje náladu a dodáva energiu.

    Kalízia voňavá
    Kalízia je známa ako izbová rastlina, ale má aj úžasné liečivé schopnosti, preto je nazývaná aj elixír zdravia. Okrem iného pomáha upraviť a normalizovať činnosť štítnej žľazy. Odporúča sa celý deň lúhovať jej podrvené listy, potom vložiť do teplej vody a chvíľku povariť. Následne obklad prikladať na krk alebo vypiť.

    Bylinkárka radí:
    Známa slovenská bylinkárka Anna Kopáčová nám poskytla recept na čaj, ktorý pomáha pri liečbe poruchy štítnej žľazy.

    Čaj na štítnu žľazu

    Potrebujete
    Všetko rovnakým dielom: vňať karbinca európskeho, srdcovníka obyčajného, koreň valeriány lekárskej, vňať medovky lekárskej, šišky chmeľu.
    Postup
    Všetky uvedené bylinky dobre spolu zamiešajte. Jednu ČL namiešanej zmesi zalejte 2,5 dl vriacej vody, 10 minút nechajte lúhovať a následne preceďte. Užívajte 2 až 3 razy denne. Čaj užívajte 8 týždňov. Potom si dajte 14 dní prestávku a takto môžete viac ráz zopakovať.

    Na toto dajte radšej pozor
    Ak trpíte ochorením štítnej žľazy a rozhodnete sa podporiť svoju liečbu bylinkami, najskôr sa poraďte so svojím lekárom, ktorú bylinku ste sa rozhodli užívať a či je pre vás vhodná. Zároveň vám pomôže stanoviť správnu dávku a posúdi, či nebude mať vedľajšie účinky alebo interakcie s inými liekmi. Obozretnosť pri užívaní bylín je nutná aj v tehotenstve.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.