Trpíte poruchou SPÁNKU, bylinky nezaberajú a LIEKY brať nechcete? Vašu psychiku upokojí TOTO!!
13. 2. 2023, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:13)

Zdroj: Shutterstock
Nepomáhajú vám bylinkové čaje ani staré dobré „magnézko“? Vyskúšajte doplnky výživy, ktoré pôsobia podobne ako lieky ale bez vedľajších účinkov.
Vedeli ste, že spotreba liekov na spanie sa na Slovensku od začiatku trvania pandémie zdvojnásobila? Poruchy spánku si jasným prejavom zhoršenia duševného zdravia. Netreba sa za ne hanbiť, pretože si môžete privodiť vážne zdravotné problémy, úzkostné poruchy i depresiu. Prv než navštívite lekára, skúste ešte dať šancu doplnkom výživy.

Zdroj: Shutterstock
doplnky výživy
Melatonín
Nazýva sa aj hormón spánku a vzniká premenou hormónu šťastia serotonínu. Podieľa sa na regulácii spánkového cyklu, znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, no má aj antioxidačné vlastnosti a môže potlačiť rast nádorov. Je zaujímavé, že k jeho maximálnej produkcii a vylučovaniu prichádza takmer výhradne v tme.
5-HTP
Ide o látku, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele, no získava sa aj zo semien africkej rastliny Griffonia Simplicifolia. Slúži ako medzičlánok pri premene aminokyseliny L-trpytofánu a serotonínu. Udržiava jeho optimálnu hladinu, čím priaznivo pôsobí na nervovú sústavu, znižuje pocity úzkosti, zlepšuje náladu i spánok.
L-Tryptofán
Je esenciálna aminokyselina, ktorá funguje ako základná látka pre tvorbu serotonínu a melatonínu. Tie pozitívne vplývajú na našu náladu, ale aj na pamäť, zdravý spánok a trávenie. L-Tryptofán je vhodné užívať aj pri únave a vyčerpanosti. Prirodzene ho nájdete v banánoch, arašidoch, mlieku, mäse a quinoe.
Ak bylinky a doplnky výživy nepomáhajú a problémy so spánkom trvajú dlhšie ako mesiac, vyhľadajte lekára!
7 tipov pre duševnú pohodu v kocke
Kto dobre spí, ráno sa cíti sviežo, oddýchnuto a fit. Nečudo, veď spánok je jedným z najdôležitejších zdrojov energie.
1. Prezlečte sa!
Keď sa vrátite z práce, vhupnite do pohodlného domáceho outfitu. S oblečením do práce odložíte aj stres. Ešte pred spaním si premyslite, čo si oblečiete zajtra. Ráno akoby ste našli.
Zdroj: nextdirect.com
Spánok
2. Relaxačný kúpeľ
Pripravte si kúpeľ s upokojujúcou prísadou – napríklad s levanduľou. Vône majú významný vplyv aj na našu psychiku. Na okraji vane nechajte horieť sviečku a pustite si relaxačnú hudbu.
3. Otravné myšlienky
Ak vás večer prepadnú negatívne myšlienky, nebojujte s nimi. Nechajte ich voľne plynúť, ale nevenujte im aktívnu pozornosť. Obráťte ju na pekné momenty dňa.
Zdroj: shutterstock
Spánok
4. Čas večere
Plné bruško pred spaním nie je dobrý nápad. Riskujete nielen kilá navyše, ale aj prerušovaný spánok. Hlad pred spaním zaženie mlieko s medom, pár mandlí alebo kúsok syra.
5. Radšej kniha ako telka
Namiesto pozerania televízie si radšej niečo pekné prečítajte. Televízia stimuluje rovnako ako obrazovka mobilu či počítača!
Zdroj: shutterstock
Spánok
6. Zacvičte si sviečku!
Kráľovná jogových pozícií upokojuje psychiku a stabilizuje výkyvy nálad. Patrí medzi takzvané obrátené pozície, ktoré pomáhajú pri nespavosti a podporujú hlboký spánok.
Zdroj: shutterstock
Spánok
7. Svieži nočný vzduch
Pred spaním vždy 15 minút vetrajte. Ideálna teplota v spálni sa pohybuje od 16 do 20 stupňov Celzia.