Reklama

Sedem najnezdravších jedál: Ktoré jedy v sebe obsahujú?

Hmaburger

Zdroj: anc

Reklama

Rýchly životný štýl dnešnej doby nás núti k rôznym úskokom. Jedným z nich je aj fastfood - lacné a rýchlo pripravované jedlo.

„Fastfoodové jedlá sú určené na príležitostnú konzumáciu, nemali by sa však stať dennou náhradou obeda. Zaťažujú organizmus nadmerným prísunom tukov,“ radí odborníčka Alžbeta Béderová zo Združenia pre zdravie a výživu. Nový Čas vám prináša zoznam siedmich najnezdravších jedál, na ktoré by ste si mali dať pozor.

1. Kuracie nugety

- Ponúka ich množstvo fastfoodových reštaurácií. Ide o priemyselne vyrábaný pokrm s množstvom škodlivín. Nedajte sa pomýliť názvom. Kuracie nugety vôbec nemusia byť vyrobené len z kuracieho mäsa, ktoré obsahuje prospešné proteíny. Väčšina obsahuje až 50 % tuku, teda nugety majú viac sacharidov ako proteínov.

Zdroj: anc

Kuracie nugety

2. Sladené nápoje

- Neobsahujú žiadne nutričné hodnoty. Sú to len čisté kalórie! Sladené nápoje prekysľujú náš organizmus, ktorý je potom náchylnejší podľahnúť vírusom a baktériám.

Zdroj: anc

Sladené nápoje

3. Hotdog a iné procesne spracované mäso

- Málokto si uvedomuje, že pri tomto spôsobe spracovania je mäso vystavené extrémnym teplotám a tlaku, pri ktorých sa znehodnocujú nutričné hodnoty. V dôsledku tohto procesu sa zničí aj proteín.

4. Keksy, mafiny a krekry

- O každej z týchto chuťoviek by sa dal napísať samostatný článok. Vo všeobenosti je ich najnebezpečnejšou zložkou je vysoký obsah cukru a soli, mnoho z týchto potravín obsahuje aj nasýtené mastné kyseliny. Pretože ich výrobcovia pridávajú do výrobkov, stúpajú ich zisky. Sú oveľa lacnejšie ako tie, ktoré sú pre telo menej škodlivé.

5. Cereálie

- Práve tie v mnohých domácnostiach patria medzi obľúbené raňajky plné vitamínov a minerálov. Slúžia ako zástierka proti nulovej nutričnej hodnote mnohých cereálií. Pri kúpe si vždy všímajte obsah cukru. Ak chcete mať istotu o zdravých cereálnych raňajkách, pripravte si vlastné - napríklad obyčajné ovsené vločky oslaďte lyžičkou medu a pridajte podľa chuti ovocie či orechy.

Zdroj: anc

Cereálie

6. Müsli tyčinky

- Mnoho rodičov dáva müsli tyčinky svojim deťom v domnení, že sú zdravšie ako klasické cukrovinky. Pri návšteve akéhokoľvek supermarketu však len veľmi ťažko (ak vôbec) nájdete müsli tyčinku bez škodlivého glukózového sirupu. Hoci je na obale napísané, že obsahujú med, málokedy je tomu tak alebo ho obsahujú len minimum. Gro sladkej chuti pochádza práve z glukózového sirupu.

Zdroj: anc

Müsli tyčinky

7. Ochucovadlá a šalátové dresingy

- Obsahujú umelé prísady a navyše zdravé jedlo v podobe šalátu môžu premeniť na nezdravé. Zákernou potravinou môže byť aj kečup, ktorý sa, paradoxne, málokedy vyrába z rajčín (tie sa nahrádzajú lacnejšími jablkami alebo mrkvou). V mnohých testovaných produktoch sa dokonca našli pesticídy a stopy po plesniach.

Zdroj: anc

Ochucovadlá a šalátové dresingy

Jedy, ktoré jeme

1. HFCS (glukózovo-fruktózový sirup)

Použitie: konzervant a sladidlo

Nachádza sa: v bublinkových nápojoch, fastfoodových jedlách, keksoch a pod.

Vedľajšie účinky: zvyšuje riziko obezity, spôsobuje hyperaktivitu u detí, zvyšuje krvný tlak, poškodzuje obličky, môže spôsobiť cukrovku 2. typu

2. TBHQ (terciálny butylhydrochinón)

Použitie: konzervant

Nachádza sa: v tukoch, margarínoch, klobásach, rastlinných olejoch, hamburgeroch, cereálnych výrobkoch, čipsoch a pod.

Vedľajšie účinky: po požití 1 g tejto látky môže spôsobovať nevoľnosť, delírium (po požití 5 g tejto látky sa vyskytli aj prípady smrti)

3. MSG (glutaman sodný)

Použitie: ochucovadlo (zvýrazňuje chuť jedla)

Nachádza sa: v konzervovaných výrobkoch, vo vrecúškových polievkach, v zmesiach korenia, salámach

Vedľajšie účinky: ničí nervové bunky, cukrovka, migréna, autizmus, zelený zákal, žalúdočné vredy, vyvoláva agresivitu

4. Nasýtené mastné kyseliny

Nachádzajú sa: v jedlách rýchleho občerstvenia, vo vyprážaných pokrmoch, v tučnom mäse, údeninách, slanine, masti, šľahačke, masle

Vedľajšie účinky: zvyšujú hladinu cholesterolu, a tak prispievajú k srdcovo-cievnym ochoreniam. Stravovanie s prevahou živočíšnych nasýtených tukov a deficit ochranných živín sa môže prejaviť aj žalúdočnou nevoľnosťou.