Jablká sú naše najdostupnejšie ovocie a mnohokrát ich práve preto prehliadame. Aj ich benefity. Je čas pripomenúť si ich, lebo práve v tomto období nám pomáhajú udržať sa fit.

Voda s benefitmi

Asi 85 % jablka tvorí voda. Preto ho možno zaradiť aj do denného pitného režimu. Do svojho tela dostanete vodu plnú antioxidantov, fytonutrientov a vitamínov.

Nebojte sa cukru

Mnohé sa bojíme, že jablko je sladké a má veľa cukru, ale štúdie naznačili, že jablká môžu pomôcť znižovať hladinu cukru v krvi a chrániť nás tak proti diabetu 2. typu. Je to spôsobené tým, že jablká majú extrémne vysoký obsah vlákniny. Tá pri pravidelnej konzumácii zlepšuje kontrolu nad obsahom krvnej glukózy. Obsahujú aj antioxidanty, ktoré spomaľujú trávenie cukrov.

Proti vzniku rakoviny

Vedci z Americkej asociácie pre výskum rakoviny odporučili konzumovať jedno jablko denne, pretože podľa nich znižuje riziko vzniku rakoviny pankreasu až o 23 %. Výskumníkom z Cornellovej univerzity sa podarilo identifikovať látky v jablkovej šupke, ktoré pomáhajú v boji proti rakovinovým bunkám v prsiach.

Anketa

Vaše najobľúbenejšie ovocie?

Irena (31)

– Vždy uprednostňujem sezónne ovocie, takže teraz sú pre mňa top citrusy, mandarínky a pomaranče. Hoci nie sú lokálne, sú sezónne, no nemám vyslovene nejakého favorita.

Milka (49)

– V ovocí somveľmi vyberavá, lebo mám radšej zeleninu.Ale keď už si mám dať, tak milujem kvalitné hrozno napríklad k syru alebo rada ochutnávam nejakú exotiku.

Romana (26)

– Ovocie milujem a práve jablká sú pre mňa top, lebo sú dostupné celý rok. Ale mám rada aj marhule, nektárinky, jahody,černice, čučoriedky či banány. Robímsi aj ovocnésmoothie.