Upchatý nos
31. 1. 2007, 14:26

Zdroj: Archív
Stáva sa, že zrazu máme s nosom ťažkosti. Nemôžeme dýchať, sme z toho nervózne. Čo všetko môže spôsobovať problémy s týmto dômyselným systémom?
Nos filtruje vzduch pomocou riasiniek na povrchu buniek sliznice, pokrytých jemným hlienovým filmom. Činnosť riasiniek je závislá od mnohých faktorov – teploty, vlhkosti vzduchu, látok v ovzduší. Pri nadmernej záťaži môžu vzniknúť problémy s dokonalým dýchacím systémom.
„Zaťažujúce je prekúrené prostredie s nízkou relatívnou vlhkosťou alebo nadmerná koncentrácia škodlivín vo vzduchu, napríklad oxidov síry, dusíka, ozónu, nikotínu, keď sa zníži sekrécia hlienu v nose a vyradí sa tak funkcia riasiniek. Dôsledkom môže byť vysychanie slizníc, ale predovšetkým sa tým uľahčí prienik mikroorganizmov, najmä vírusov, do slizníc. Vysychanie slizníc môže viesť k pocitu sucha a zahlienenia v krku, k bolestiam hlavy a za očami až k zhoršeniu funkcie nosovej trubice,“ tvrdí MUDr. Zuzana Blechová.
Vírusy, ktoré preniknú do oslabenej sliznice, môžu spôsobiť jej zápal, ktorý sa prejaví opuchom sliznice, výdatnou vodnatou a následne hlienovou sekréciou. Klasické prejavy nádchy vrátane kýchania, svrbenia očí môže sprevádzať zvýšená teplota, bolesti hlavy, kĺbov i celková nevoľnosť. U malých detí môže byť priebeh dramatický s vysokou horúčkou, nepokojom, mrzutosťou a neprijímaním tekutín.
Pri liekoch pozor na návyk
Chronický opuch slizníc spojený s nádchou máva často alergický pôvod alebo je reakciou organizmu na vonkajšie podnety, zmenu teploty či prostredia. Nepriechodnosť nosa môže mať príčiny v deformácii nosovej priehradky, polypoch, môže byť následkom úrazu a v najzávažnejších prípadoch nádoru. U detí býva často príčinou zväčšená nosohltanová mandľa v súvislosti s opakovanými infekčnými zápalmi dýchacích orgánov.
„Upchatý nos, či už v dôsledku nádchy alebo iných príčin, vedie predovšetkým k nepokojnému spánku, keď sa postihnutý opakovane budí a smrká. Dlhodobé používanie liečivých preparátov účinkujúcich na odpuchnutie slizníc môže viesť až k návyku a paradoxne k ďalšiemu zhoršeniu problémov. Ak sa situácia každú noc opakuje a trvá dlhší čas, môže spôsobiť poruchy sústredenia, zníženie výkonnosti aj zhoršenie nálady,“ hovorí doktorka Blechová.
Príčiny nepriechodnosti nosovej dutiny:
opuch sliznice,
suchosť nosovej sliznice a jej zmeny,
prekúrený vzduch,
deformácia nosovej priehradky,
zväčšenie nosohltanovej mandle,
nosové polypy,
výnimočne nádory, úrazy,
hormonálne vplyvy.
Čo pomôže:
otužovanie,
zdravý životný štýl,
zvlhčovanie nosovej sliznice (sprchovanie a oplachovanie roztokmi solí, morskej vody),
medikamenty, ktoré obsahujú minerálne soli aj účinnú látku natrium hyaluronát.