Urologická sezóna: Ako si poradiť s infekciami
25. 11. 2010, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:58)

Zdroj: Isifa.com
Každá piata žena aspoň raz za život prekonala infekciu močových ciest. Patríte medzi 20 % žien, ktoré tieto muky zažívajú pravidelne?
Spoznajte svojho nepriateľa a pripravíte sa na „boj zblízka“.
Po „rozumy“ a rady sme išli k odborníkom z Privátnej urologickej ambulancie, s.r.o., v Trenčíne, MUDr. Romanovi Sokolovi a MUDr. Jurajovi Holbovi. Poradia vám, ako prežiť patálie so zápalmi a ako im predchádzať.
Čo vyvoláva zápaly močových ciest a mechúra?
Hoci sú cesty šírenia a dôvody na vznik infekcií rôzne, hneď po chorobách dýchacích ciest sú druhou najbežnejšou príčinou ich vzniku baktérie. 80 % infekcií má na svedomí baktéria Escherichia coli, ktorá bežne žije v črevách. Podľa miesta výskytu infekcie močových ciest (ďalej IMC) ich delíme na infekcie horných a dolných močových ciest. Rozlišujeme nekomplikované a komplikované zápaly. Medzi podporné faktory vzniku týchto nepríjemností patria vývojové anomálie a znížená imunita slizníc, ktorá v niektorých prípadoch súvisí s užívaním hormonálnej antikoncepcie. Príčinou môžu byť aj poranenia okolia močovej rúry a celkové oslabenie organizmu. Negatívny vplyv má cukrovka, nedostatok bielkovín, vitamínov a onkologické ochorenia.
Prečo sme na ne náchylnejšie?
Náchylnosť žien, žiaľ, vyplýva z toho, ako to majú „tam dole“ usporiadané. Ženská močová rúra je dlhá 3–4 cm a pri miernom roztiahnutí široká približne 6 mm. Jej vonkajšie ústie je v bezprostrednej blízkosti pošvy a konečníka. To v skratke znamená, že baktérie hojne osídľujú jej blízke okolie a vnikajú do nej. V prostredí močovej rúry majú optimálne podmienky na množenie a vyvolanie infekcie. Až 20 % žien počas života prekoná IMC. Medzi ženami mladšieho a stredného veku našťastie vo väčšine prípadov ide o nekomplikované infekcie.
Kde robíme chyby?
Cesty šírenia zápalov sú tri: vzostupná (zdola nahor), krvná a lymfatická. Najbežnejšia je vzostupná – z dolných močových ciest a genitálií. Pri nesprávnej hygiene, tango nohavičkách a v priebehu pohlavného styku sa riziko zaplavenia močovo-pohlavnej sústavy baktériami zvyšuje. Z ohniska, ktorým najčastejšie býva močová rúra, sa infekcia šíri vyššie. Sčasti si teda ženy môžu za infekcie samy.
Ovplyvňuje časté opakovanie zápalov plodnosť?
Áno. Často sa opakujúce infekcie môžu postupne prejsť do chronického zápalu. Chronická infekcia môže byť jednou z príčin neplodnosti ženy alebo muža. Preto je nevyhnutné každú infekciu diagnostikovať a adekvátne liečiť, aby sa predišlo neskorším komplikáciám.
Prenášajú sa urologické zápaly pri pohlavnom styku?
Samozrejme. Tieto ochorenia poznáme pod skratkou STD (sexually transmitted diseases), sexuálne prenosné ochorenia. Ide o skupinu ochorení, ktoré sa prenášajú výhradne pohlavným stykom, alebo je pohlavný styk a rôzne sexuálne praktiky jedným z možných spôsobov prenosu. Veľmi častý je zápal močovej rúry (mikrobiálna uretritída), ktorý vyvoláva najčastejšie baktéria Chlamydia trachomatis. Až 500 miliónov ľudí svete trpí chlamýdiovou infekciou prenosnou pohlavným stykom. Za vyvolávajúcu, takisto sexuálne prenosnú príčinu infekcií sa považujú mykoplazmy (Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium a najmä Ureaplasma urealyticum). Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vzniká ročne zhruba 90 miliónov prípadov infekcie spôsobenej mykoplazmami.
Ako odlíšiť infekciu od falošného poplachu?
Infekciu močových ciest si len ťažko môžete zameniť s iným ochorením. Príznaky akútnej IMC sú charakteristické: časté dráždenie na močenie, časté močenie v malých objemoch, bolesť, pálenie a rezanie pri močen, bolesť v podbruší a krížoch. V moči môžete vidieť prímes krvi, býva zakalený bielkovinami, hnisom a niekedy sa mení aj jeho zápach. Horúčka sa objavuje ojedinele. Naopak, zápal obličky (pyelonefritída) zahŕňa široké spektrum príznakov. Ochorenie sa väčšinou začína horúčkami so zimnicou a triaškou a jednostrannou alebo obojstrannou bolesťou chrbtice v dolnej tretine rebier. K tomu sa pripájajú aj príznaky infekcie močových ciest. Stav môže dopĺňať nechutenstvo, nutkanie na vracanie, vracanie, hnačky a bolesti brucha.
7 zlatých pravidiel
Dodržiavajte ich a sezónu infekcií prežijete v pohode, hovoria odborníci – urológovia, doktor Roman Sokol a Juraj Holba:
- Dostatočný a pravidelný príjem tekutín je základ. Predpísaných 2,5 – 3 litre sa nesnažte vypiť naraz ani dohnať večer. Zbytočne by ste si zaťažili obličky. Pite postupne, v menších dávkach počas dňa.
- Vyvarujte sa prechladnutia a zadržiavania močenia. Na holé kríže a dolnú časť brucha počas chladných dní úplne zabudnite – nie je to ani pekné, ani zdravé. Ak chcete raz priviesť na svet deti, chráňte si tieto cenné miesta!
- Dodržiavajte zásady zdravého sexuálneho správania – po pohlavnom styku sa nezabudnite vymočiť. Očistíte tak močovú rúru od baktérií, ktoré sa tam mohli nedopatrením dostať. Neodporúča sa striedanie vaginálneho a análneho styku. Ten priam dopraví bakteriálnu nálož tam, kam nepatrí.
- Pri častom opakovaní infekcií si po porade s lekárom dajte predpísať antibiotiká. Tie užívajte 6–12 mesiacov v malých dávkach pred spaním. Tento postup sa nazýva autoprofilaxia. Lekár naučí pacientku rozoznať, kedy ide o infekciu, a liečba sa môže začať ihneď. Takisto podanie antibiotika po pohlavnom styku výrazne znižuje riziko vzniku akútneho zápalu.
- Síce starý, ale dobrý urologický čaj nemôže nič pokaziť. Do niektorých typov sa odporúča pridávať sódu bikarbónu (množstvo veľkosti zrnka ryže na šálku, napr. pri čaji Leeros urcystom).
- Malý zázrak ukrývajú nenápadné brusnice. Proantokyanidy a D-manóza znemožňujú prichytávanie baktérií na stenách močovej rúry a mechúra. Podľa štúdií môžete pravidelným pitím brusnicovej šťavy znížiť riziko návratov IMC o 10 až 20 %.
- Po posúdení charakteru a vyvolávajúceho faktora (najčastejšie baktéria E. coli) ťažkostí môže lekár naordinovať aj takzvanú imunomodulačnú liečbu prípravkom Urovax, ktorý sa užíva 3 mesiace. Jeho úlohou je posilniť imunitu organizmu, hlavne slizníc.
Keď je už „oheň v podbruší“, dodržiavajte tieto zásady:
- Doprajte si suché teplo – na teplý kúpeľ ani nepomyslite. Mohol by prispieť k množeniu baktérií a zhoršeniu stavu. Zabaľte si boľavé partie do deky. Keď nemáte elektrický hrejivý vankúš, prehrejte ju fénom.
- Ležte, nič viac. Každý výlet spod periny vás môže stáť bolesti. A kto vie, o čom hovoríme, naozaj pod ňou radšej zostane.
- Keď sa vám už dvíha žalúdok pri pomyslení na hrnček urologického čaju, striedajte rôzne druhy, ale piť musíte. Vyhnite sa však sladkým nápojom, cukor je potravou pre baktérie. A čo sa prikrmuje, tomu sa darí. Zvýšený prísun tekutín, naopak, podporuje ich vyplavovanie. Čím dlhšie je moč v mechúre, tým viac času majú baktérie na množenie.
- Predpísané lieky doužívajte aj v prípade, že akútne príznaky infekcie ustúpia do dvoch dní (čo sa často stáva). Keď nebudete dôsledné, vytvárate baktériám priestor, aby si vybudovali rezistenciu k lieku, a pri recidíve zápalu dostanete silnejšie. Pozor na to!
- V lekárni vám radi pomôžu s výberom podpornej liečby. Pýtajte sa na Urinal akut, Wobenzym, Uroval manosa. Pri pocite, že sa zápal blíži, dokážu zvrátiť jeho nástup.
- Bylinky pomôžu prečistiť. Pite odvar z vňate prasličky roľnej, listov pŕhľavy dvojdomej či brezy bielej. Listy medvedice lekárskej majú vlastnosti podobné brusniciam. Kvety a listy rebríčka obyčajného dezinfikujú. Neváhajte ani s pýrom plazivým či kvetmi ibišteka lekárskeho. Odvar z vňate petržlenu nie je žiadna lahôdka, ale účinky sú vynikajúce. Favoritom však zostáva spomínaná brusnicová šťava.
- Močový mechúr dráždi kofeín. Vzdajte sa kávy, čajov s jeho obsahom a kolových nápojov.
- Žien pred menopauzou sa to netýka, ale problémy sa môžu zvýrazniť pri poklese hormónov. Vtedy preventívne pôsobí natieranie vonkajšieho okolia močovej rúry krémami s obsahom estrogénu.
- Užívajte probiotiká. Zabraňujú premnoženiu nežiaducich mikroorganizmov v tele. Laktobacily zároveň okyslia prostredie močového mechúra a predídu rastu mikroorganizmov.
- Nič nepokazíme, keď pripomenieme, že po použití toalety je vo vašom záujme utierať sa spredu dozadu. Zo známych dôvodov.