Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Užívate na bolesť ibuprofén či paracetamol? Keď si prečítate TOTO, už nebudete, TU je dôvod!

Paracetamol, ibuprofen a ďalšie liečivá pri chronickom užívaní viac škodia ako prospievajú.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Logo Čas pre ŽenyLogo Čas pre Ženy

Aj vy pri bolestiach chrbta alebo iných zdravotných problémoch bežne užívate lieky s účinnou látkou paracetamol alebo ibuprofén? Zbystrite pozornosť, toto si tým môžete spôsobiť.

Tak nejako sme si zvykli, že na chronické bolesti chrbta či iné dlhodobé problémy si jendoducho dáme liek s účinnou látkou ibuprofén či paracetamol a snažíme sa fungovať ďalej, lenže... Britský Národný inštitút zdravia a zdokonaľovania lekárskej starostlivosti vydal nové odporúčanie, aby sa ľudia vyhýbali paracetamolu, ibuprofenu a iným liekom na bolesť, ak trpia chronickou bolesťou. Tieto lieky sa používajú na potláčanie bolestí, zápalov a horúčky. Podľa britských expertov ale omnoho viac škodia ako prospievajú a nemali by byť vôbec predpisované pre dlhodobé užívanie. Výrobcovia liekov sa kvôli obavám z finančných strát ale búria.

Zdroj: Archív

Dlhodobé užívanie liekov s účinnou látkou ibuprofén je nebezpečné.

Lenže podľa autorov tohto odporúčania paracetamol, ibuprofen a ďalšie liečivá pri chronickom užívaní viac škodia ako prospievajú. Hoci by mali ponúkať pacientom úľavu, neexistujú pre to dôkazy. Polovica pacientov s chronickými bolesťami navyše trpí depresiami. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vlani varoval lekárov, aby nepredpisovali pacientom toľko liekov na tíšenie bolestí, liekov na spanie a antidepresív. Ich spotreba neustále narastá, ale neuvážené užívanie môže pacientom viac uškodiť ako prospieť.

Zdroj: Profimedia.sk

Paracetamol tlmí pozitívne emócie a schopnosť prežívať radosť a potešenie.

Podľa austrálskych vedcov paracetamol a ibuprofen neuľavia od chronickej bolesti chrbta. Preukázali to vraj v rozsiahlom výskume a tvrdia, že žiadny zo známych nesteroidných protizápalových liekov nebol dosť účinný. "Bolesť chrbta je hlavnou príčinou nepohyblivosti na svete a je bežne liečená predpisovaním liekov s protizápalovými účinkami. Ale naše výsledky dokazujú, že protizápalové lieky poskytujú v skutočnosti len veľmi obmedzenú úľavu od bolesti. Síce znížia hladinu bolesti, ale len veľmi mierne a zrejme nie v klinicky významnej miere," tvrdí profesorka Manuela Ferreirová z University of Sydney.

Zdroj: iStockphoto

Paracetamol, ibuprofen a ďalšie liečivá pri chronickom užívaní viac škodia ako prospievajú.

Problém podľa Ferreirovej spočíva v tom, že u týchto liekov nie je možné prehliadať vedľajšie účinky. A keď sa zohľadní to, ako liek škodí, v porovnaní s tým, ako pomáha, potom tieto lieky prehrávajú. "Keď zohľadníte vedľajšie účinky, ktoré sú bežné, začne byť jasné, že tieto lieky nie sú odpoveďou na úľavu bolesti u miliónov ľudí, ktorí trpia vyčerpávajúcimi ťažkosťami každý deň," dodáva doktorka Ferreirová. Dlhodobé užívanie oboch liekov má nepriaznivý vplyv na zdravie pečene a obehovej sústavy. Niektoré štúdie dokonca hovoria o vyššom riziku rakoviny.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Logo Čas pre ŽenyLogo Čas pre Ženy

Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.