Tak nejako sme si zvykli, že na chronické bolesti chrbta či iné dlhodobé problémy si jendoducho dáme liek s účinnou látkou ibuprofén či paracetamol a snažíme sa fungovať ďalej, lenže... Britský Národný inštitút zdravia a zdokonaľovania lekárskej starostlivosti vydal nové odporúčanie, aby sa ľudia vyhýbali paracetamolu, ibuprofenu a iným liekom na bolesť, ak trpia chronickou bolesťou. Tieto lieky sa používajú na potláčanie bolestí, zápalov a horúčky. Podľa britských expertov ale omnoho viac škodia ako prospievajú a nemali by byť vôbec predpisované pre dlhodobé užívanie. Výrobcovia liekov sa kvôli obavám z finančných strát ale búria.

Dlhodobé užívanie liekov s účinnou látkou ibuprofén je nebezpečné.
Zdroj: Archív

Lenže podľa autorov tohto odporúčania paracetamol, ibuprofen a ďalšie liečivá pri chronickom užívaní viac škodia ako prospievajú. Hoci by mali ponúkať pacientom úľavu, neexistujú pre to dôkazy. Polovica pacientov s chronickými bolesťami navyše trpí depresiami. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vlani varoval lekárov, aby nepredpisovali pacientom toľko liekov na tíšenie bolestí, liekov na spanie a antidepresív. Ich spotreba neustále narastá, ale neuvážené užívanie môže pacientom viac uškodiť ako prospieť.

Paracetamol tlmí pozitívne emócie a schopnosť prežívať radosť a potešenie.
Zdroj: Profimedia.sk

Podľa austrálskych vedcov paracetamol a ibuprofen neuľavia od chronickej bolesti chrbta. Preukázali to vraj v rozsiahlom výskume a tvrdia, že žiadny zo známych nesteroidných protizápalových liekov nebol dosť účinný. "Bolesť chrbta je hlavnou príčinou nepohyblivosti na svete a je bežne liečená predpisovaním liekov s protizápalovými účinkami. Ale naše výsledky dokazujú, že protizápalové lieky poskytujú v skutočnosti len veľmi obmedzenú úľavu od bolesti. Síce znížia hladinu bolesti, ale len veľmi mierne a zrejme nie v klinicky významnej miere," tvrdí profesorka Manuela Ferreirová z University of Sydney.

Paracetamol, ibuprofen a ďalšie liečivá pri chronickom užívaní viac škodia ako prospievajú.
Zdroj: iStockphoto

Problém podľa Ferreirovej spočíva v tom, že u týchto liekov nie je možné prehliadať vedľajšie účinky. A keď sa zohľadní to, ako liek škodí, v porovnaní s tým, ako pomáha, potom tieto lieky prehrávajú. "Keď zohľadníte vedľajšie účinky, ktoré sú bežné, začne byť jasné, že tieto lieky nie sú odpoveďou na úľavu bolesti u miliónov ľudí, ktorí trpia vyčerpávajúcimi ťažkosťami každý deň," dodáva doktorka Ferreirová. Dlhodobé užívanie oboch liekov má nepriaznivý vplyv na zdravie pečene a obehovej sústavy. Niektoré štúdie dokonca hovoria o vyššom riziku rakoviny.