Váš pôrod sa nezastaviteľne blíži? TOTO musíte vybaviť pred a po narodení dieťatka!
6. 6. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:44)

Zdroj: shutterstock
S príchodom bábätka na svet sa spája aj zariaďovanie rôznych formalít. S naším praktickým prehľadom na nič nezabudnete.

Povinnosti pre pôrodom
Čoskoro sa stanete matkou a váš svet sa bude točiť okolo prebaľovania, kŕmenia a uspávania. Čo všetko musíte stihnúť, kým privítate svojho drobčeka?
Informovať zamestnávateľa
Dôležitou povinnosťou tehotnej ženy je, v prípade, ak je niekde zamestnaná, informovať o tom svojho zamestnávateľa, a to písomnou formou. Treba predložiť aj lekárske potvrdenie. V oznámení treba uviesť informáciu, v ktorom týždni sa nachádzate, kedy plánujete nastúpiť na materskú dovolenku, a bežné náležitosti ako dátum a podpis. Ak si túto povinnosť splníte, ďalej už nie ste povinná zamestnávateľovi predkladať iné potvrdenia. Vďaka tomuto oznámeniu sa na vás začne vzťahovať ochranná lehota, ktorá vyplýva zo Zákonníka práce. To znamená, že v období od doručenia oznámenia až počas čerpania materskej a rodičovskej dovolenky vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď.
Zdroj: shutterstock
Povinnosti pred pôrodom
Oznam poisťovniam
Na základe písomného oznámenia, ktoré ste doručili zamestnávateľovi, je on povinný oznámiť Sociálnej poisťovni začiatok a koniec čerpania materskej dovolenky. V prípade, že budúca matka je vedená v evidencii úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, je dobrovoľne nezamestnaná alebo je živnostníčka, túto oznamovaciu povinnosť má ona. Na základe oznámenia Sociálna poisťovňa oznámi skutočnosť o nástupe na materskú za vás alebo vášho zamestnávateľa vašej zdravotnej poisťovni.
Zdroj: shutterstock
V pôrodnici budú potrebovať kontakt na pediatra vášho novonarodeného dieťaťa.
Nástup na materskú
Na materskú dovolenku tehotná žena zväčša nastupuje začiatkom šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od ôsmeho týždňa. O materskú dávku musíte požiadať, neposkytuje sa automaticky. Tlačivo so žiadosťou vám poskytne váš gynekológ, pričom doň uvedie očakávaný termín pôrodu. Tlačivo musí potvrdiť zamestnávateľ a následne ho treba doručiť do Sociálnej poisťovne osobne alebo poštou, prípadne po dohode so zamestnávateľom tak môže za vás urobiť on. V prípade, že ste dobrovoľne nezamestnaná, na úrade práce alebo živnostníčka, tlačivo potvrdené lekárom doručíte do Sociálnej poisťovne sama. Na materskú má pritom nárok tehotná žena alebo žena, ktorá sa stará o narodené dieťa a bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená minimálne 270 dní.
Zdroj: shutterstock
Pred pôrodom myslite na výber pôrodnice a informujte sa o dostupných možnostiach a poplatkoch.
Určenie otcovstva
Pred pôrodom treba určiť otcovstvo, a to v prípade, ak otcom nie je manžel matky dieťaťa. V prípade, že je tehotná stále vydatá, no dieťa čaká s iným mužom, možno vykonať zapretie otcovstva. Ak žena čaká dieťa s partnerom, s ktorým nie sú zobratí, je nutné určiť otcovstvo súhlasným vyhlásením rodičov dieťaťa na matričnom úrade alebo súde. Prítomní musia byť obaja rodičia, preukázať sa občianskym preukazom. V prípade rozvedenej či ovdovenej ženy treba predložiť aj rozsudok o rozvode, prípadne sobášny list a úmrtný list manžela. Z vyhlásenia dostanete zápisnicu, ktorú si vezmete do pôrodnice. Na základe toho matrika pripraví rodný list už s určeným otcom.
Zdroj: shutterstock
Výber pôrodnice
Výber pediatra
Ideálne šesť týždňov pred pôrodom, zhruba v čase nástupu na materskú, myslite na výber pediatra pre svoje dieťa. V pôrodnici totiž od vás budú chcieť meno, adresu či telefonický kontakt. Pediatrovi totiž posielajú výsledky novorodeneckých testov, ktoré nemocnica nestihne spracovať pred vaším odchodom z pôrodnice. Prepúšťaciu správu, ktorú dostanete v pôrodnici, by ste mali nasledujúci pracovný deň po prepustení pediatrovi odovzdať.
Výber pôrodnice
Rozhodne to nepodceňujte. Pred pôrodom si dobre rozmyslite, kde chcete rodiť. Informujte sa, či má pôrodnica zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou, aké sú poplatky, prihliadajte na vzdialenosť od bydliska, možnosť mať otecka pri pôrode, či je možné zazmluvniť si pôrodníka. Do pôrodnice si nezabudnite vziať preukaz poistenca, tehotenskú knižku, občiansky preukaz a sobášny list či zápisnicu o určení otcovstva.
Zdroj: archív
Nástup na materskú
Povinnosti po pôrode
Bábätko je konečne na svete a žena je prirodzene plná emócií. Myslite však na to, že je nevyhnutné vybaviť zopár záležitostí. Ktoré sú to?
Rodný list
Do troch pracovných dní od narodenia dieťaťa oznámi túto skutočnosť matrike nemocnica. Ak ste rodili doma, musíte tak urobiť vy alebo váš partner. Následne matrika vydá vášmu dieťaťu rodný list, ktorý treba osobne prevziať. Na to musíte mať k dispozícii hlásenie o narodení dieťaťa, ktoré vystaví nemocnica. V prípade domáceho pôrodu si ho stiahnete na stránke štatistického úradu. Podpíšete vyhlásenie o mene dieťaťa a dostanete do rúk originál rodného listu.
Zdroj: Profimedia.sk
O všetky prídavky pri narodení dieťaťa je nutné požiadať na príslušnom úrade.
● Dieťa narodené v platnom manželstve: rodný list prevezme otec predložením sobášneho listu, preukazov totožnosti oboch rodičov, podpíše potvrdenie výberu mena dieťaťa matkou.
● Dieťa narodené slobodnej matke: rodný list prevezme matka predložením preukazu totožnosti a vyhlásenia o osobnom stave.
● Dieťa narodené rozvedenej matke: rodný list prevezme matka predložením preukazu totožnosti a právoplatného rozsudku o rozvode (do 300 dní od právoplatného rozsudku o rozvode manželstva je zo zákona zapísaný do matriky ako otec manžel matky, ak nedošlo k zapretiu otcovstva).
● Dieťa sa narodilo ovdovenej matke: rodný list prevezme matka predložením preukazu totožnosti a úmrtného listu manžela.
Prihlásenie do zdravotnej poisťovne
Dieťa je nutné prihlásiť do zdravotnej poisťovne do 60 dní od jeho narodenia. Do tejto lehoty je dieťa poistencom v matkinej poisťovni. Keď dieťa prihlasujete, potrebujete vyplnenú prihlášku poistenca, rodný list dieťaťa, občiansky preukaz rodiča alebo zákonného zástupcu. Prihlášku možno podať osobne, poštou, telefonicky alebo elektronicky, čo závisí od konkrétnej poisťovne.
Prihlásenie na trvalý pobyt
Prihlásiť dieťa na trvalý pobyt nemusíte robiť na ohlasovni pobytu osobne. Príslušný matričný úrad je totiž povinný ohlasovni pobytu nahlásiť narodenie vášho dieťaťa, to znamená nahlásiť trvalý pobyt matky, ktorý sa automaticky stáva trvalým pobytom dieťaťa. V prípade, že by ste mu ho chceli zmeniť, musíte navštíviť ohlasovňu pobytu a údaj zmeniť. Ak sa dieťa narodí v zahraničí, je nutné nahlásiť jeho trvalý pobyt ohlasovni.
Sociálna poisťovňa
Aby ste dostali materské, musíte oň požiadať. Náležitosti, ktoré treba urobiť, sme spomínali v povinnostiach pred narodením dieťaťa. Od 1. septembra 2018 už nie je nutné Sociálnej poisťovni doručiť kópiu rodného listu. Ale v prípade, že dieťa nie je zapísané na matrike na území Slovenska, treba ho zaslať.
Zdroj: archív
Poisťovne
ÚPSVaR
Čo sa týka úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, pre vás je dôležité, že vypláca rôzne prídavky pri narodení dieťaťa. Konkrétne príspevok pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa, rodičovský príspevok či príspevok na starostlivosť o dieťa. O všetky je však nutné požiadať. Konkrétne postupy sa dozviete priamo na ÚPSVaR, no o väčšinu už možno požiadať elektronicky, ak máte občiansky preukaz s elektronickým čipom. Vtedy môžete online podať žiadosť o:
● príspevok pri narodení,
● príspevok pre rodičov, ktorým sa narodili trojičky alebo viac detí naraz, prípadne, ak sa im v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojičky,
● prídavok na dieťa,
● rodičovský príspevok,
● príspevok na starostlivosť o dieťa.
Informovať zamestnávateľa
Po tom, ako sa stanete matkou, treba o tom informovať aj svojho zamestnávateľa a zaslať mu kópiu rodného listu dieťaťa.
Cestovný doklad
Ak sa v krátkom čase po pôrode chystáte s dieťaťom cestovať do zahraničia, bude potrebovať cestovný pas. Na vydanie budete potrebovať vyplnenú žiadosť o vydanie cestovného dokladu, ku ktorej priložíte ako rodič dieťaťa jeho rodný list a svoj občiansky preukaz.
Poplatková povinnosť
Po narodení dieťaťa treba, aby ste splnili ohlasovaciu povinnosť ohľadom komunálneho odpadu. Rodič dieťaťa nahlási zmenu počtu osôb v evidencii mesta alebo obce. Následne, ak to treba, požiada o zmenu veľkosti zbernej nádoby, frekvencie odvozov odpadu a zmeniť sa môže aj výška poplatku za odvoz komunálneho odpadu.