Keď 1 orgán nefunguje správne, telo sa doslova zblázni: TOTO sa možno týka aj vás a ani o tom netušíte!
26. 10. 2017, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:59)

Zdroj: Shutterstock
Riadi celú našu hormonálnu sústavu, a keď nefunguje správne, naše telo a duša sa doslova zbláznia. Až tretina Európanov má problémy so štítnou žľazou bez toho, aby o tom vôbec vedeli. Čo všetko ovplyvňuje a ako sa lieči?
Štítna žľaza je veľká ako vlašský orech, váži od 20 do 25 gramov. Podľa odborníkov na endokrinológiu nastane u každého tretieho človeka na štítnej žľaze viac ako 50 zmien. Medzi najčastejšie patria uzly a hrčky. Väčšina z nich je neškodná a nemusíme ich liečiť, no okolo 5 % predstavuje zhubný nádor. Lenže nie všetky uzlíky, ktoré vzniknú, sa musia liečiť. Čo vedia o tomto malom orgáne s veľkým vplyvom lekári?
Malý orgán, veľký účinok
Štítna žľaza sa zúčastňuje na všetkých celulárnych procesoch. Tvorí oba hormóny trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4), ktoré sa odtiaľ dostávajú do krvi. Na to je potrebná bielkovina štítnej žľazy a jód. Ľudské telo si nevie vytvoriť svoj vlastný jód, preto si musí vziať zo stravy dostatočné množstvo.
Zdroj: Shutterstock
Sonografické vyšetrenie patrí k základným spôsobom diagnostiky.
1. Aké úlohy má v našom tele?
Štítna žľaza je motorom pre všetko – a to doslova pre všetko, čo sa v našom tele deje. Reguluje spotrebu energie, hmotnosť, teplotu tela, aktivitu nervov, svalov, srdca, krvného obehu, žalúdok aj črevá. Je veľmi dôležitá aj pre duševné zdravie. Štítna žľaza sa skutočne podieľa na každej aktivite jednotlivých buniek tela.
2. Sú ochorenia tohto orgánu časté?
Áno, sú veľmi časté, okolo 30 percent obyvateľov má v dôsledku nedostatku jódu chorú štítnu žľazu. Slovensko je už oddávna krajina, kde tento životne dôležitý prvok v pôde takmer chýba.
3. Nedá sa tento nedostatok odstrániť pomocou jódovej soli?
Nie, množstvo soli na to vždy nepostačuje. Naše jedlo by sa muselo často veľmi presoliť, aby sme mohli dostať potrebnú dávku jódu.
4. Ako sa môžeme chrániť?
Pre odstránenie nedostatku jódu je potrebné urobiť veľa. Napríklad poľnohospodári dávajú svojim zvieratám jodidované krmivo, pekári používajú na chlieb a žemle jodidovanú múku, v niektorých krajinách dokonca existujú aj jodidovaní gumoví medvedíci.
5. Môže lekár zníženú funkciu štítnej žľazy prehliadnuť?
Táto diagnóza nie je vždy jednoduchá. Unavený je dnes takmer každý a pri depresiách väčšina z nás nemyslí hneď na štítnu žľazu. Aj pri symptómoch zvýšenej funkcie štítnej žľazy diagnostikuje doktor často psychické ochorenie a pošle svojich pacientov k psychiatrovi. Napriek tomu je praktický lekár prvá adresa, kam ísť, keď sa prejaví permanentná únava alebo podráždenosť.
6. Ako vyzerá terapia pri chorej štítnej žľaze?
Pri užívaní hormónov štítnej žľazy môžu dnes pacienti žiť celkom normálne. Takzvaná rádiojódová terapia sa nasadzuje pri silných príznakoch a pri zhubných nálezoch v kombinácii s operáciou štítnej žľazy. Pri tom sa používa radioaktívny jód. Keď je štítna žľaza veľmi zväčšená a rádioterapia nezaberá, orgán sa musí operatívne odstrániť.
Zdroj: Shutterstock
Únava pri zníženej funkcii štítnej žľazy býva taká, že človek nedokáže nič robiť.
7. Hashimotova choroba, nová epidémia
Toto autoimunitné ochorenie je zo všetkých ochorení štítnej žľazy najčastejšie. Organizmus začne z neznámych príčin (niektorí odborníci tvrdia, že aj vplyvom vírusových či bakte- riálnych, alebo dedičnosti) považovať štítnu žľazu za nepriateľa a začne ju imunitnými mechanizmami napádať. Postihuje najmä ženy vo veku medzi 40 a 50.
8. Aké sú symptómy chorej štítnej žľazy?
Zmeny sa často prejavujú zdĺhavo, veľa pacientov spozoruje, že sa niečo deje, veľmi neskoro.
Pri zníženej činnosti štítnej žľazy, hypotyreóze, netvorí štítna žľaza dostatok hormónov. Postihnutí začnú priberať, sú malátni, unavení a neschopní pracovať, niekedy sa k tomu pridá aj padanie vlasov a suchá koža. Pacienti často pociťujú ťažkosti pri prehĺtaní, pomalšie im to myslí a môžu trpieť depresiami.
Pri zvýšenej činnosti, hypertyreóze, žľaza produkuje zvýšené množstvo hormónov, čo má za následok podráždenosť, nepokoj,
9. Kedy je nutná operácia
Operatívny zákrok si vyžaduje väčšinou struma, čo je zväčšenie štítnej žľazy – a to vtedy, keď dôjde k útlakovému syndrómu. Štítna žľaza narastie do veľkosti, keď utláča svoje okolie, predovšetkým tracheu. Vtedy má pacient pocit dusenia a tlaku v hrdle. No aj tento stav sa dá korigovať užívaním liekov a operáciu to nadlho oddiali. Operovať sa nemusí ani vtedy, keď struma nespôsobuje žiadne väčšie ťažkosti. Operácie sa robia aj vtedy, ak na štítnej žľaze vzniknú nádory – zhubné alebo nezhubné, pričom väčšina býva nezhubná. Po odstránení postihnutého tkaniva nasleduje liečba rádiojódom, ožarovanie a užívanie liekov.
10. JÓD je základ: Ktoré potraviny ho majú najviac?
Bez jódu sa nemôže vyvinúť hormón štítnej žľazy, takže komu jód chýba a nemá k nemu prístup, nemá ani dosť hormónov štítnej žľazy. Jód musíme prijímať prostredníctvom stravy. Viete, ktoré potraviny ho obsahujú najviac?
riasy * sleď * brokolica * šampiňóny * vajíčka * valeriánka poľná * ovsené vločky * strukoviny * zázvor * krabie mäso * rak * cvikla * mušle * huby * platesa veľká * losos * treska * chaluha * citrusové plody
Zdroj: Shutterstock
Veľké množstvo selénu a jódu v morskej vode dokáže podporiť harmonizáciu štítnej žľazy.
Nová liečba bez skalpela, echoterapia
Pacienta s poruchou štítnej žľazy netreba vždy a za každých okolností hneď operovať. Prvé príznaky lekári v niektorých krajinách, napríklad v Nemecku, Taliansku, Rumunsku, vo Švajčiarsku, Francúzsku, Veľkej Británii, ba dokonca v Číne ošetrujú aj takzvanou echoterapiou. Pri nej sa používajú liečivé ultrazvukové vlny, ktoré zohrejú presne iba miesto postihnuté zmenou tkaniva. Uzlíky sa takto zminimalizujú – a úplne bez jaziev.
Táto neoperatívna ošetrujúca metóda sa robí ambulantne na jednom sedení pri lokálnom umŕtvení, ktoré na to úplne postačuje. Sedenie trvá od dvadsiatich minút až po jednu hodinu. Pacienti môžu ísť hneď po zákroku domov. Zauzlená tkanina je na milimeter presne ošetrená a funkcia štítnej žľazy sa úplne zachová – to je výhoda oproti operatívnemu procesu, pri ktorom sa časť štítnej žľazy alebo celý orgán odstráni. Štúdie dokazujú, že uzlíky sa echoterapiou zredukujú v priemere o 69 percent. Táto metóda je bezbolestná.