Reklama

Vedeli ste, že aj porucha imunity sa dá napraviť? Nezúfajte, máte ju v rukách! Skúste toto

Poruchy imunity sú najčastejšie civilizačné ochorenia a stále stúpajú

Zdroj: shutterstock

Reklama

Ak sa správame k nášmu telu dobre, vie presne, čo má s vírusmi a baktériami robiť. Väčšina z nás si však vlastnú imunitu neváži. Čo robíme zle a ako to zlepšiť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čo pomáha na trávenie a plynatosť? Najjednoduchší spôsob je toto!

    Existuje výskum, podľa ktorého v roku 1700 zjedol jeden človek ročne ledva dve kilá cukru. Dnes na každého z nás pripadá viac ako 80 kíl „bieleho jedu“. Každý imunológ nám pritom v záujme posilnenia imunity odporučí vylúčiť z jedálneho lístka cukor v akejkoľvek podobe. Okrem toho v jedle skonzumujeme a zo vzduchu vdýchneme za jediný deň toľko chemikálií, koľko pred tristo rokmi do seba človek nedostal ani za celý rok. Ak si k tomu pripočítame minimum pohybu, neustály stres či málo spánku, u mnohých tiež alkohol či cigarety, je až na počudovanie, že nás naša ťažko skúšaná imunita ešte dokáže chrániť. Mali by sme jej preto čím skôr pomôcť, veď chrípkové obdobie, nehovoriac o kovide, je tu.

    Poznáme dva typy

    Dobre fungujúci imunitný systém dokáže rozpoznávať škodlivé a neškodné tak z vonkajšieho prostredia, ako aj vnútri v našom organizme, a reaguje na to. Chráni nás v rámci svojich možností pred vírusmi, baktériami či plesňami, ktoré nás ohrozujú zvonku aj pred bunkami nášho vlastného tela, ktoré sa môžu začať nekontrolovateľne množiť a ohrozujú nás nádorovým bujnením. Našu imunitnú odolnosť zabezpečuje nešpecifická, teda prirodzená či vrodená imunita, a špecifická, čiže získaná imunita. K orgánom nešpecifickej imunity patrí koža a sliznice, ďalej napríklad aj zrážavosť krvi. Získaná imunita začne fungovať až potom, ako sa naše telo dostane do kontaktu s látkou, ktorá vyvolá tvorbu protilátok. Vďaka imunologickej pamäti dokáže následne na túto konkrétnu látku, čiže antigén, reagovať naša obranyschopnosť aj nabudúce.

    Jednoduché rady

    Horšie fungujúca imunita svoju úlohu dostatočne neplní. Prejavom sú zväčša opakujúce sa a chronické infekcie horných dýchacích ciest, močovo-pohlavného systému, kože, nehojace sa rany či infekčné komplikácie. Odborníci sa však zhodujú, že svoju imunitu môžeme výrazne ovplyvniť tým, ako žijeme a ako sa správame k svojmu telu. „Na posilnenie imunity a celkovo na udržanie zdravia odporúčam zdravé stravovanie, pravidelný pohyb, dostatok spánku, pobyt v prírode a starostlivosť o duševnú pohodu. V náročnejších, vypätejších obdobiach vitamíny, najmä C, a minerály, napríklad magnézium či zinok. Od jesene do jari aj vitamín D,“ vypočítava základnú abecedu zdravia Katarína Varechová, všeobecná lekárka z nemocnice v Michalovciach.

    Elixíry nehľadajte

    Kým mladý organizmus sa s chorobami vyrovnáva ľahšie a rýchlejšie, s pribúdajúcimi rokmi sa treba o imunitu starať trošku viac. „Je nutné dbať na dostatočný oddych, kvalitnú stravu a využívať napríklad očkovanie proti chrípke a pneumokokom. No a, samozrejme, proti infekcii COVID-19,“ odporúča doktorka Varechová najmä pre staršie ročníky. Podľa jej slov starostlivosť o imunitu neznamená, že máme utekať na nákup do lekárne. „Doplnky výživy a rôzne elixíry sú omnoho populárnejšie ako zdravá strava, dostatok pohybu a spánková či duševná hygiena. Nedokážu ich však vykompenzovať. V súčasnosti veľa času venujeme aj digitálnym technológiám, čo často vedie k poruchám spánku, ktorý ovplyvňuje imunitný status. Málo sa hýbeme na čerstvom vzduchu a športujeme takisto často len v interiéri. No a je tu aj nadmerné užívanie alkoholu, voľnopredajných analgetík, fajčenie. Toto všetko sa spolu so stresujúcimi faktormi v zamestnaní negatívne podpisuje pod našu imunitu. A neprispieva k nej určite ani vyhľadávanie konfliktných situácií či znepokojujúcich informácií,“ zhŕňa lekárka chyby, ktoré robí väčšina z nás.

    Zdroj: shutterstock

    Mnohí predpokladajú, že práve strava môže za naše poruchy... A stravou sa dá aj veľa napraviť.

    Stojí za to vyskúšať

    Poznáte betaglukány? Presnejšie biologicky aktívne polysacharidy prírodného pôvodu? Ich zdrojom môžu byť pekárske kvasnice, zrná niektorých obilnín a huby napríklad hliva ustricovitá. Chránia pred infekciami spôsobenými či už baktériami, vírusmi, plesňami, alebo prvokmi. Lekári betaglukán odporúčajú na dvoj- až trojmesačnú kúru pri opakujúcich sa infekciách, herpesoch či aftách, pre starších ľudí od jesene do jari alebo aj krátkodobo počas akútnej infekcie.

    Aké poruchy imunity poznáme?

    S imunitou súvisí viac ako 400 génov. Ak vznikne mutácia niektorého z nich, môže to viesť k rozvoju vrodenej, geneticky podmienenej poruche imunity. Okrem toho existujú získané poruchy imunity. Znížená alebo, naopak, zvýšená funkcia imunitného systému spôsobuje ochorenia, ktoré patria do rúk imunológa.

    1 AUTOIMUNITNÉ OCHORENIA

    Normálne fungujúci imunitný systém vie rozoznať naše vlastné tkanivá. Ak túto vlastnosť stratí, môže zaútočiť aj na bunky nášho tela, čo môže spôsobiť ťažké poškodenie rôznych orgánov. K autoimunitným ochoreniam patrí, napríklad cukrovka prvého typu, reumatoidná artritída, systémový lupus, skleróza multiplex, poruchy štítnej žľazy časté najmä u žien. Rozvoj autoimunitného ochorenia môže pri genetickej predispozícii naštartovať, napríklad aj vírusová infekcia, nadmerný stres či ultrafialové žiarenie.

    ALERGIE

    Príliš silná, nadmerná imunitná reakcia nášho tela na niektoré látky vonkajšieho prostredia, ktoré väčšine ľudí neškodia, sa označuje ako alergická reakcia. Môže ju vyvolať peľ, prach, jedlo a prejavuje sa ako alergická nádcha, astma, potravinová alergia či atopický ekzém. Ako konštatuje imunológ a alergiológ profesor Miloš Jeseňák, v súčasnosti trpí alergiou asi tridsať percent obyvateľstva a očakáva sa, že v priebehu ďalších rokov bude na niečo alergická až polovica populácie. Za alergiu je zodpovedná genetika a faktory vonkajšieho prostredia, ako škodliviny, znečistenie ovzdušia, ultrafialové žiarenie, fajčenie a faktory vnútorného prostredia – stres, hormonálne zmeny a ďalšie.

    Zdroj: shutterstock

    Ak niektoré časti nášmu imunitného systému nefungujú, odrazí sa to v chorobách - zle pôsobí aj stres, lieky či zlá strava.

    IMUNODEFICITNÉ OCHORENIA

    Ak niektoré časti nášho imunitného systému nefungujú správne alebo vôbec, vznikne imunitná nedostatočnosť. Väčšinou býva vrodená, no môže ju spôsobiť aj choroba, lieky, stres a veľmi často tiež zlá výživa, najmä s nedostatkom bielkovín. Deťom s vrodenou imunodeficienciou možno transplantovať kostnú dreň a tak ju odstrániť.

    Jedálny lístok na zlepšenie nájdete na 3 strane...

    Jedálny lístok na odolnosť

    Na posilnenie imunity sa snažte držať týchto jednoduchých pravidiel:
    ▸ vylúčte potraviny s vysokým glykemickým indexom, hlavne cukor
    ▸ vylúčte tuky s vyšším obsahom omega-6 mastných kyselín, najmä margaríny
    ▸ doplňte omega-3 mastné kyseliny konzumáciou rýb a rybieho oleja
    ▸ používajte pri varení hojne kurkumu, vždy však spolu s čiernym korením
    ▸ konzumujte ovocie, zeleninu čerstvú aj fermentovanú, strukoviny, orechy
    ▸ pite zelený čaj a bylinkové čaje, hlavne z materinej dúšky, tymianu, oregana

    Fytoterapia

    Zdroj: Shutterstock

    Pestrec mariánsky môže byť tiež nápocný

    Na imunitu priaznivo pôsobia aj viaceré rastliny. Vo fytoterapii sa využíva najmä pestrec mariánsky, všehoj ázijský, schizandra čínska, kurkuma pravá, ďumbier lekársky, cesnak kuchynský, echinacea purpurová, rakytník rešetliakovitý či kustovnica cudzia.

    ČO VÁS OSLABÍ?

    ▸nedostatok pohybu
    ▸málo spánku a oddychu
    ▸nezdravá strava
    ▸fajčenie
    ▸alkohol
    ▸dlhodobý stres
    ▸znečistené životné prostredie
    ▸chemikálie v potravinách