Čím to je, že hneď ako vybehneme na túru alebo bicykel, máme chuť do jedla? Vedci hovoria, že to nie je žiadna náhoda. Pretože chôdza, stúpanie a klesanie na túre aj pedálovanie pri cyklistike rozprúdia krvný obeh. Mierne kolísavá srdcová frekvencia medzi námahou a oddychom je ako intervalový tréning, keď sa precvičujú rôzne svaly a vytrvalosť. Toto všetko zvyšuje potrebu energie a vďaka tomu pomerne rýchlo vyhladnete. A čerstvý vzduch to len podporuje.

Pohyb a čerstvý vzduch robia svoje.
Zdroj: Shutterstock

Aj v lietadle a aute trávime

Vyhladneme, aj keď cestujeme lietadlom a autom. Ako je to možné? Napriek tomu, že iba cestujeme, náš krvný obeh je v pohybe, pretože sme sa niekam pohli, je to zmena. Možno sme aj vzrušení alebo napätí, to všetko je pre telo signálom a máme chuť jesť. Ale určite by sme nemali jesť rovnako, keď sedíme v aute alebo lietadle a keď sme na turistike či cyklotúre. Vedci odporúčajú, aby sme hneď ráno po zobudení vypili pohár vody, aby sme doplnili hladinu tekutín. A potom si môžeme dať nesladený čaj. Najlepšie raňajky sú sacharidové, aby sme telu dodali energiu pred cestou. Dajte si napríklad porciu müsli s ovocím. Pri turistike a cyklistike nejedzte nič ťažké ani výdatné. Skôr si doprajte malé snacky, ktoré udržiavajú hladinu cukru v krvi na konštantnej úrovni. Pre telo je dôležité, aby malo rovnomerný prísun energie, no aby vám nebolo ťažko na žalúdku, aby zase telo nespálilo veľa energie trávením.

Jedlo v lietadle nemusí vždy prospieť.
Zdroj: Shutterstock

Cyklotúra

Toto si dajte: + Pred dlhšími túrami ľahké raňajky: žemľa s tvarohovým syrom, so šunkou alebo s džemom. + Už ráno vypite veľa vody alebo čaju. + Občerstvenie s množstvom uhľohydrátov a menej tuku. + Zrelé banány vždy patria do vášho ruksaka. + Pite počas túry pol až jeden liter za hodinu. Najlepšie minerálnu vodu, ovocný džús, ochutenú vodu, ovocný čaj, nealkoholické pivo alebo izotonický nápoj. + Pauza v reštaurácii: dajte si radšej sacharidy namiesto tuku na rýchle doplnenie energie. + Ako dezert by vám mal stačiť jeden kus koláča.

Pitie je dôležité. Pokojne aj ionizované nápoje.
Zdroj: Shutterstock

Toto radšej nie: – Chlieb s nátierkami, ktoré sú citlivé na teplo, ako je šunková či syrová.
–  Čokoládu vynechajte, rýchlo sa topí na slnku.

Turistika s ruksakom

Toto si dajte: + Na raňajky si dajte müsli, nízkotučný tvaroh, ideálne celozrnné pečivo.
+ Počas túry si dajte malé jedla, ktoré udržia hladinu cukru v krvi, ako je napríklad varené vajce.
+ Sušené ovocie je ľahké, dodáva energiu a takmer nezaťažuje žalúdok.
+ Jeden celozrnný krajec chleba dodá energiu až na päť hodín. Príloha: šunka, syr, maslo, uhorka.
+ Vysokokalorické športové tyčinky vám nahradia aj obed.
+ Jeden až dva litre vody.
+ Zázvorový čaj prehrieva telo a stimuluje krvný obeh.
+ Nealkoholické pivo.
+ Na záver polievku, ktorá zasýti a nahradí stratu soli.
Toto radšej nie: –  Nič výdatné si so sebou neberte ani nejedzte na každej oddychovej zastávke.
–  Žiadne mäkké ovocie ani čokoládové sladkosti, ktoré sa pučia alebo topia.

Cez prestávky si dajte len niečo ľahké.
Zdroj: Shutterstock

Dlhá jazda autom

Toto môžete jesť: + Pred cestou zjedzte ľahké nízkokalorické jedlo. Do auta sa nabaľte, ale nepreháňajte to.
+ Dostatok nápojov: jeden až jeden a pol litra vody na osobu.
+ Celozrnné sušienky, sušené ovocie, ovocie, orechy.
+ Dóza s jabĺčkami, banánmi alebo hroznom s ľahkým otváraním, aby sa nerobil neporiadok.
+ Zeleninu si nakrájajte, aby ste ju vedeli jesť prstami počas jazdy.
+ Každú pauzu si vždy spojte s nejakým pohybom.
+ Každú hodinu si dajte nejaké ovocie alebo zeleninu a pite veľa tekutín.
Toto radšej nie: –  Lístkové alebo krehké cesto: je mastné a mrví sa.
–  Jedlá s tukom spôsobujú ospalosť. Takže žiadny chlieb.

Do auta baľte veci tak, aby ste sa nezašpinili.
Zdroj: Shutterstock

Na pláž

Toto je ideálne: + Proti rozfúkanému piesku niet lieku, preto si berte so sebou len suché jedlo, nie lepkavé. + Ideálne sú zeleninové tyčinky z mrkvy, zo zeleru, z papriky, uhoriek. Plus dip v zatváracej nádobe. + Veľa tekutín: pol až jeden liter každú hodinu je ideálny v horúcich dňoch.
+ Celozrnné keksy alebo sušienky, müsli, ovocné tyčinky bez čokolády. + Melóny a ovocie: zabaľte si ich do uzatvárateľných dóz, dodajú aj tekutiny, ktoré v horúčavách telo potrebuje. 
Toto radšej nie: –  Čokoláda a gumené medvedíky nie sú vhodné do tepla.
–  Nátierky, ktoré sa môžu roztopiť, napríklad pečeňová a podobne.

Melón je v lete povolený. Aj na pláži.
Zdroj: Shutterstock

Dlhá cesta vlakom

Toto môžete jesť: + Malé porcie ovocia dodajú energiu, sú ľahko stráviteľné. Doma ovocie nekrájajte, len umyte a celé zabaľte, lepšie sa udrží čerstvé. + Jablko a hruška sú ideálne, nie sú také citlivé na tlak. + Celozrnné sušienky bez čokolády a náplne. + Sušené ovocie a orechy sú rýchlo v ústach a nelepia sa na prsty. + Fľaša vody proti nízkej vlhkosti vzduchu.
Toto radšej nie: –  Radšej bez chleba. Ak už áno, tak s tvrdým alebo polotvrdým syrom a so salámou. –  Syrová alebo mäsová nátierka nezostane dlho čerstvá, ak nie je v chladničke.
–  So silnou vôňou – potraviny, ktoré intenzívne cítiť, si neberte, napríklad vajíčka, cesnakový syr a podobne.

Samé dobroty, to sa hodí aj do vlaku.
Zdroj: Shutterstock

V lietadle

Toto áno: + So sebou je dovolené ovocie a zelenina! Vopred si ich nakrájajte na malé kúsky a zabaľte do priehľadného boxu.
+ Kúpte si a vypite fľašu vody po bezpečnostnej kontrole pred nástupom do lietadla. Nízka vlhkosť v lietadle extrémne vysušuje pokožku aj telo.
Toto nie: –  Žiadny alkohol na palube. Telo sa tak odvodňuje a zvyšuje sa riziko trombózy. Alkohol sa v dôsledku tlaku vzduchu odbúrava pomalšie – okrem pásmovej choroby budete mať ešte bolesť hlavy a zvyškový alkohol v krvi (ak by ste po pristátí chceli jazdiť, pozor na to!)
– Dipy, jogurty a podobne patria pod pravidlo jedného litra tekutín, teda môžete mať pri sebe tekutiny v obaloch do 100 ml a v celkovom objeme, ktorý nepresahuje jeden liter.

Viac pite, ako jedzte

Myslíte viac na vodu ako na jedlo.
Zdroj: Shutterstock

Väčšina z nás sa na cestách či výletoch strachuje, čo bude jesť, ale viac ako na jedlo treba myslieť na pitie. To je oveľa dôležitejšie nielen pri námahe, ale aj keď sedíte v dopravných prostriedkoch. Každých 10 až 20 minút pri turistike by ste mali vypiť 200 ml vody. Nevyhovárajte sa, že nie ste smädná. Pocit smädu vzniká, až keď je telo dehydrované.