Reklama

Vedeli ste, aké jedlo je ideálne si vziať do lietadla, vlaku, na pláž, turistiku či cyklotúru?

Záleží na tom, čo jete!

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Či už na turistike, alebo na bicykli, ale aj vo vlaku a v aute, tí, ktorí sú na cestách, nestrácajú chuť. Ktoré jedlo je však ideálne?

Čím to je, že hneď ako vybehneme na túru alebo bicykel, máme chuť do jedla? Vedci hovoria, že to nie je žiadna náhoda. Pretože chôdza, stúpanie a klesanie na túre aj pedálovanie pri cyklistike rozprúdia krvný obeh. Mierne kolísavá srdcová frekvencia medzi námahou a oddychom je ako intervalový tréning, keď sa precvičujú rôzne svaly a vytrvalosť. Toto všetko zvyšuje potrebu energie a vďaka tomu pomerne rýchlo vyhladnete. A čerstvý vzduch to len podporuje.

Zdroj: Shutterstock

Pohyb a čerstvý vzduch robia svoje.

Aj v lietadle a aute trávime

Vyhladneme, aj keď cestujeme lietadlom a autom. Ako je to možné? Napriek tomu, že iba cestujeme, náš krvný obeh je v pohybe, pretože sme sa niekam pohli, je to zmena. Možno sme aj vzrušení alebo napätí, to všetko je pre telo signálom a máme chuť jesť. Ale určite by sme nemali jesť rovnako, keď sedíme v aute alebo lietadle a keď sme na turistike či cyklotúre. Vedci odporúčajú, aby sme hneď ráno po zobudení vypili pohár vody, aby sme doplnili hladinu tekutín. A potom si môžeme dať nesladený čaj. Najlepšie raňajky sú sacharidové, aby sme telu dodali energiu pred cestou. Dajte si napríklad porciu müsli s ovocím. Pri turistike a cyklistike nejedzte nič ťažké ani výdatné. Skôr si doprajte malé snacky, ktoré udržiavajú hladinu cukru v krvi na konštantnej úrovni. Pre telo je dôležité, aby malo rovnomerný prísun energie, no aby vám nebolo ťažko na žalúdku, aby zase telo nespálilo veľa energie trávením.

Zdroj: Shutterstock

Jedlo v lietadle nemusí vždy prospieť.

Cyklotúra

Toto si dajte: + Pred dlhšími túrami ľahké raňajky: žemľa s tvarohovým syrom, so šunkou alebo s džemom. + Už ráno vypite veľa vody alebo čaju. + Občerstvenie s množstvom uhľohydrátov a menej tuku. + Zrelé banány vždy patria do vášho ruksaka. + Pite počas túry pol až jeden liter za hodinu. Najlepšie minerálnu vodu, ovocný džús, ochutenú vodu, ovocný čaj, nealkoholické pivo alebo izotonický nápoj. + Pauza v reštaurácii: dajte si radšej sacharidy namiesto tuku na rýchle doplnenie energie. + Ako dezert by vám mal stačiť jeden kus koláča.

Zdroj: Shutterstock

Pitie je dôležité. Pokojne aj ionizované nápoje.

Toto radšej nie: – Chlieb s nátierkami, ktoré sú citlivé na teplo, ako je šunková či syrová.
–  Čokoládu vynechajte, rýchlo sa topí na slnku.

Turistika s ruksakom

Toto si dajte: + Na raňajky si dajte müsli, nízkotučný tvaroh, ideálne celozrnné pečivo.
+ Počas túry si dajte malé jedla, ktoré udržia hladinu cukru v krvi, ako je napríklad varené vajce.
+ Sušené ovocie je ľahké, dodáva energiu a takmer nezaťažuje žalúdok.
+ Jeden celozrnný krajec chleba dodá energiu až na päť hodín. Príloha: šunka, syr, maslo, uhorka.
+ Vysokokalorické športové tyčinky vám nahradia aj obed.
+ Jeden až dva litre vody.
+ Zázvorový čaj prehrieva telo a stimuluje krvný obeh.
+ Nealkoholické pivo.
+ Na záver polievku, ktorá zasýti a nahradí stratu soli.
Toto radšej nie: –  Nič výdatné si so sebou neberte ani nejedzte na každej oddychovej zastávke.
–  Žiadne mäkké ovocie ani čokoládové sladkosti, ktoré sa pučia alebo topia.

Zdroj: Shutterstock

Cez prestávky si dajte len niečo ľahké.

Dlhá jazda autom

Toto môžete jesť: + Pred cestou zjedzte ľahké nízkokalorické jedlo. Do auta sa nabaľte, ale nepreháňajte to.
+ Dostatok nápojov: jeden až jeden a pol litra vody na osobu.
+ Celozrnné sušienky, sušené ovocie, ovocie, orechy.
+ Dóza s jabĺčkami, banánmi alebo hroznom s ľahkým otváraním, aby sa nerobil neporiadok.
+ Zeleninu si nakrájajte, aby ste ju vedeli jesť prstami počas jazdy.
+ Každú pauzu si vždy spojte s nejakým pohybom.
+ Každú hodinu si dajte nejaké ovocie alebo zeleninu a pite veľa tekutín.
Toto radšej nie: –  Lístkové alebo krehké cesto: je mastné a mrví sa.
–  Jedlá s tukom spôsobujú ospalosť. Takže žiadny chlieb.

Zdroj: Shutterstock

Do auta baľte veci tak, aby ste sa nezašpinili.

Na pláž

Toto je ideálne: + Proti rozfúkanému piesku niet lieku, preto si berte so sebou len suché jedlo, nie lepkavé. + Ideálne sú zeleninové tyčinky z mrkvy, zo zeleru, z papriky, uhoriek. Plus dip v zatváracej nádobe. + Veľa tekutín: pol až jeden liter každú hodinu je ideálny v horúcich dňoch.
+ Celozrnné keksy alebo sušienky, müsli, ovocné tyčinky bez čokolády. + Melóny a ovocie: zabaľte si ich do uzatvárateľných dóz, dodajú aj tekutiny, ktoré v horúčavách telo potrebuje. 
Toto radšej nie: –  Čokoláda a gumené medvedíky nie sú vhodné do tepla.
–  Nátierky, ktoré sa môžu roztopiť, napríklad pečeňová a podobne.

Zdroj: Shutterstock

Melón je v lete povolený. Aj na pláži.

Dlhá cesta vlakom

Toto môžete jesť: + Malé porcie ovocia dodajú energiu, sú ľahko stráviteľné. Doma ovocie nekrájajte, len umyte a celé zabaľte, lepšie sa udrží čerstvé. + Jablko a hruška sú ideálne, nie sú také citlivé na tlak. + Celozrnné sušienky bez čokolády a náplne. + Sušené ovocie a orechy sú rýchlo v ústach a nelepia sa na prsty. + Fľaša vody proti nízkej vlhkosti vzduchu.
Toto radšej nie: –  Radšej bez chleba. Ak už áno, tak s tvrdým alebo polotvrdým syrom a so salámou. –  Syrová alebo mäsová nátierka nezostane dlho čerstvá, ak nie je v chladničke.
–  So silnou vôňou – potraviny, ktoré intenzívne cítiť, si neberte, napríklad vajíčka, cesnakový syr a podobne.

Zdroj: Shutterstock

Samé dobroty, to sa hodí aj do vlaku.

V lietadle

Toto áno: + So sebou je dovolené ovocie a zelenina! Vopred si ich nakrájajte na malé kúsky a zabaľte do priehľadného boxu.
+ Kúpte si a vypite fľašu vody po bezpečnostnej kontrole pred nástupom do lietadla. Nízka vlhkosť v lietadle extrémne vysušuje pokožku aj telo.
Toto nie: –  Žiadny alkohol na palube. Telo sa tak odvodňuje a zvyšuje sa riziko trombózy. Alkohol sa v dôsledku tlaku vzduchu odbúrava pomalšie – okrem pásmovej choroby budete mať ešte bolesť hlavy a zvyškový alkohol v krvi (ak by ste po pristátí chceli jazdiť, pozor na to!)
– Dipy, jogurty a podobne patria pod pravidlo jedného litra tekutín, teda môžete mať pri sebe tekutiny v obaloch do 100 ml a v celkovom objeme, ktorý nepresahuje jeden liter.

Viac pite, ako jedzte

Zdroj: Shutterstock

Myslíte viac na vodu ako na jedlo.

Väčšina z nás sa na cestách či výletoch strachuje, čo bude jesť, ale viac ako na jedlo treba myslieť na pitie. To je oveľa dôležitejšie nielen pri námahe, ale aj keď sedíte v dopravných prostriedkoch. Každých 10 až 20 minút pri turistike by ste mali vypiť 200 ml vody. Nevyhovárajte sa, že nie ste smädná. Pocit smädu vzniká, až keď je telo dehydrované.