Vegetariáni, vegáni, frutariáni... Kto sa vlastne čím kŕmi?
11. 11. 2012, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:45)

Zdroj: Archív
Niektorí ľudia odmietajú aj gumené medvedíky či ,,zranenú“ mrkvu. Nejedia mäso, ryby, vajcia, dokonca ani ovocie, ktoré nespadlo samo zo stromu.
Viete, aký je rozdiel medzi vegetariánmi, vegánmi či frutariánmi? Nový Čas vám prináša prehľad alternatívnych foriem stravovania a zároveň vysvetlí, aké zdravotné negatíva môžu prinášať.
Vegetariáni
Nejedia nič, čo pochádza z mŕtveho zvieraťa salámy, mäso, ryby, hydinu. Týka sa to aj produktov, ako sú gumené medvedíky, ktoré obsahujú želatínu (vyrába sa z hovädzej a bravčovej kože a kostí). Môžu použiť alternatívy, ako napríklad tofu rezne či sójové klobásky.
Možné zdravotné negatíva
Pri strave bohatej na ovocie, zeleninu, obilniny (a málo cukru) by sa zdravotné problémy nemali objaviť. Mäso obsahuje železo, zinok, vitamín B 12, ktoré musia vegetariáni nahradiť rastlinnými produktmi (železo nájdu napríklad v rôznych druhoch obilnín, pohánke, strukovinách) a bielkoviny možno doplniť mliečnymi produktmi.
Existujú aj tieto vegetariánske formy
Ovolaktovegetariáni nejedia mäso, hydinu, ryby, ale sú dovolené živočíšne produkty ako vajíčka a mlieko.
Laktovegetariáni nejedia mäso, ryby, dokonca ani vajíčka a ani produkty vyrobené z vajec.
Ovovegetariáni nejedia mäso a mliečne produkty, ale vajíčka sú dovolené.
Pescetariáni nejedia mäso, ale jedia ryby.
Vegáni
Nejedia nič, čo raz žilo, ani produkty zo zvierat, ako sú vajíčka, šľahačka, med, mlieko, jogurt, maslo. Neobliekajú si ani odevy a obuv, pre ktoré museli zomrieť zvieratá kožu, kožušiny, páperové bundy, ani nespávajú na páperových vankúšoch.
Možné zdravotné negatíva
Môže sa objaviť nedostatok vitamínu B 12, železa a zinku. Mali by užívať výživové doplnky alebo v strave vytvoriť mix strukovín a pšenice- z nich si telo vytvára dôležité aminokyseliny.
Frutariáni
Nejedia zvieracie produkty ani ovocie a zeleninu, ktorá sa sadí a zbiera na spotrebu ľudí. Môžu jesť iba také plody, pri ktorých nezomreli alebo sa nezranili rastliny, napríklad rajčiny, orechy, bobuľové ovocie, jablká, hrušky. Ale iba ak samostatne spadnú z rastliny. Tabu je pre nich napríklad mrkva, špenát, šalát, lebo pri ich zbere sa zničí celá rastlina.
Možné zdravotné negatíva
Hrozí nedostatok krvotvorných látok, ako sú zinok, železo, vitamín B12 a proteíny. Frutariáni by sa mali pravidelne podrobiť prehliadke, aby lekár zistil, či telu nechýbajú dôležité výživové látky.