Veľká očistná kúra pre zdravie: Naštartujte sa s detoxom!
6. 2. 2013, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:38)

Zdroj: archív
Radikálne zmeniť stravovanie nie je jednoduché, ale ako mostík vám môže poslúžiť detoxikačný program.
Suchá pokožka, vypadávajúce a matné vlasy, tráviace či ženské problémy? V spolupráci s Janicou Lacovou sa po štyri týždne budeme venovať tomu, ako sa stravovať zdravšie, lepšie a zároveň chutne!
Jem iné?
Projekt Jem iné vznikol ako dvojzmysel. Spočiatku to bola reakcia na to, čím sa jeho zakladateľka Janica živí. Na otázky prekvapených kamarátov a známych typu „Jeminé, to čo zase ješ?“ vznikla reakcia Jem iné! Jem iné pripravuje zdravší catering, iné recepty s využitím lokálnych zdrojov, jedálne lístky na mieru, bojuje proti fast foodom a pomáha pri zostavovaní racionálneho menu. Inšpiruje, snaží sa v ľuďoch opäť oživiť tradíciu varenia, vzdeláva v oblasti stravovania a vnáša do kuchyne viac kreativity. Znakom toho, že Jem iné to na Slovensku robí dobre, je získanie statusu ambasádora a oficiálneho zástupcu svetovej nadácie a komunity stravovacej revolúcie Food Revolution od slávneho šéfkuchára Jamieho Olivera.
Stravovacia revolúcia
Začal ju slávny anglický kuchár Jamie Oliver, ktorý cestoval so svojou TV šou po Amerike a bojoval proti obezite detí spôsobenej nezdravou stravou v školských jedálňach. Problém Jamie vidí najmä v ústupe varenia dobrej domácej stravy na úkor fast foodov a tvrdí že táto generácia obéznych detí bude možno prvou generáciou, ktorá pre prejedanie sa bude žiť kratšie ako jej rodičia. Projekt nadchol nielen Američanov. Viac ako 600 000 ľudí z celého sveta sa už podpísalo pod Jamieho petíciu za návrat k poctivému domácemu vareniu.
Tie z vás, ktorým sa podarilo zmeniť jedálny lístok, to môžu len potvrdiť. Radikálne zmeniť každodenné stravovanie nie je jednoduché, ale ako mostík vám môže poslúžiť detoxikačný program a postupné zaraďovanie zdravších potravín do vašej stravy.
Ajurvédska aj čínska medicína považujú detox za úplne prirodzený, predstavuje totiž očistu organizmu – tela aj duše. S jeho pomocou odstránite z tela toxíny a doslova ho nakŕmite zdravými živinami. Detox pomáha chrániť vaše telo pred ochoreniami a obnovuje schopnosť tela udržiavať si svoje zdravie svojpomocne. Telo má v sebe zabudovaný prirodzený liečebný systém, ktorý dokáže naštartovať práve detoxikácia.
Čo to vlastne je?
Detoxikácia je zjednodušene povedané očista krvi. Telo bežne odstraňuje toxíny cez obličky, črevá, pľúca, lymfu a pokožku. Ak však niektorý z orgánov funguje nesprávne, dochádza k toxikácii a vznikajú vnútorné problémy. Detox tak pomáha spustiť v tele samočistiaci proces, vďaka ktorému si môžu vnútorné orgány oddýchnuť a zregenerovať sa.
1. Podporuje očistu tela prostredníctvom čriev, obličiek a pokožky
2. Zlepšuje krvný obeh
3. Zásobuje telo zdravými živinami
Ako viete, že to potrebujete?
Detoxikačný program by sme mali absolvovať minimálne raz ročne. Pokiaľ netrvá príliš dlho, je pre telo a zdravie prospešný. Opatrné by mali byť tehotné ženy, dojčiace matky, deti a pacienti s chronickými degeneratívnymi chorobami. Každému, kto si nie je svojím zdravotným stavom istý, sa odporúča konzultovať detoxikačný program s lekárom.
Ak pociťujete nevysvetliteľnú únavu, máte podráždenú pokožku, alergie, nízku imunitu, kruhy a vačky pod očami, nafúknuté brucho, meštruačné ťažkosti alebo rôzne stavy depresie či vyčerpanosti, je pre vás správny čas na detox.
Ako začať?
V prvom rade sa pripravte na to, že sa budete musieť absolútne vzdať kávy, cigariet, alkoholu, rafinovaného cukru, nasýtených tukov a chemických látok. Všetko budete musieť nahradiť prírodnými alternatívami.Tiež je vhodné (pokiaľ vám to práca dovoľuje) povoliť pracovné tempo, vziať si čiastočné voľno tak, aby ste čo najviac eliminovali stres. Hormóny, ktoré spôsobujú stres, sú totiž tiež toxínmi a zbytočne spomaľujú celý proces. Okrem detoxikácie tela je vhodné dodržiavať aj detoxikáciu ducha a v týchto dňoch znížiť stres na minimum, venujte sa relaxu, meditácii, joge.
Koľko dní musím vydržať?
Existuje mnoho detoxikačných programov. Všetko závisí od individuálnych potrieb. Mnohí absolvujú napríklad 7-dňové detoxikačné programy, pretože telu chvíľku trvá, kým sa krv očistí. Sedemdňový program zahŕňa dvojdňový pôst, kedy pijete len tekutiny, a po nich nasleduje päťdňový detox.
Čo najviac účinkuje?
Najlepšie z tela uvoľníte toxíny, keď budete počas 37 dní piť len čisté ovocné či zeleninové šťavy. Dĺžka trvania opäť závisí od vášho fyzického aj psychického stavu. Ak nie ste schopné držať detox viac ako 1 deň, odporúčam vám dodržiavať pravidelné čistiace dni raz do týždňa – ideálne v pondelok po výdatnej víkendovej nádielke jedla u rodičov.
Sprievodný program
• Počas detoxikačného cyklu môžete očistiť telo nielen správnou stravou, ale aj sprievodným programom, ktorý si pre telo nachystáte.
• Jedzte veľa vlákniny vrátane hnedej ryže a organicky pestovaného ovocia a zeleniny. Odporúča sa prevažne repa, reďkovky, artičoky, kapusta, brokolica, spirulina, chlorella a riasy všeobecne – sú to ideálne detoxikačné potraviny. Samozrejme, nezabudnite ich voliť podľa ročného obdobia.
• Pite veľa zeleného čaju a čaju lapacho. Oba sú výborne antioxidanty.
• Zvýšte dávku vitamínu C, pomáha ničiť toxíny.
• Vypite denne aspoň 2 litre tekutín.
• Dýchajte zhlboka, aby sa kyslík dostal viac do obehu.
• Sprchujte sa striedavo teplou a studenou vodou. Teplotu meňte každých 30 sekúnd.
• Navštívte saunu, nech dokonale prečistíte aj pokožku.
• Premasírujte si telo počas saunovania masážnou kefou alebo skúste detoxikačný kúpeľ nôh.
• Zacvičte si jogu. Pomôže vám hlboko dýchať a očistiť nielen telo, ale aj ducha.
• Pozitívne myslite a nenechajte sa rozptýliť bolesťou hlavy, tá k detoxu patrí.
Plán na 1-dňovú očistu
Hneď po zobudení vypite veľký pohár vody izbovej teploty s čerstvou citrónovou šťavou. Na raňajky pokračujte ďalším pohárom vody s citrónom, ďalej pohárom čerstvej ovocnej šťavy a následne šálkou žihľavového čaju. Dopoludnia ďalší pohár vody s citrónom. Na obed si dajte pohár čerstvej zeleninovej šťavy - paradajkový džús s cesnakom a mladou cibuľkou a neskôr šálku mätového čaju. Pár hodín po obede pokračujte opäť pohárom čistej vody s citrónom. Pred večerou vypite čerstvú šťavu z manga, kivi a jabĺk, následne šálku žihľavového čaju. Na večeru vypite čerstvnú mrkvovo-cviklovú šťavu a pred spaním ešte šálku kamilkového čaju na dobrý spánok.
Superjedlo
Alebo aj „superfood“ je nevedecký termín používaný v súvislosti s jedlom. Označuje potraviny s vysokým obsahom živín, hlavne vitamínu C, a vysokým obsahom vlákniny. Patria sem hlavne citrón, čučoriedky, brokolica, špenát, zelený čaj, zázvor, avokádo, kustovnica čínska (goji), acai, papričky čili, cesnak, mladý zelený jačmeň, chlorella, spirulina, riasy, klíčky, orechy, quinoa. Ryby tiež patria do skupiny „superfood“ vďaka obsahu do skupiny „superfood“ omega3mastných kyselín.