Veľký test zdravia
24. 10. 2008, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:55)

Zdroj: Archív
Šťastná, plná chuti do života a v dobrej kondícii až do vysokého veku! Taká túži byť každá z nás. Či sa nám to podarí, to závisí od mnohých faktorov. Otestujte si s nami zdravie v 30, 40, 50 a 60-ke. A my vám poradíme, ako by ste mohli žiť ešte zdravšie a príjemnejšie.
Naše telo sa mení od puberty cez tehotenstvo až po menopauzu a stále dostáva nové výzvy. V tridsaťpäťke máme „na krku“ starostlivosť o dieťa, rozbiehame kariéru a každý deň bojujeme so stresom. O desať rokov neskôr cítime, že naše kĺby už nie sú najmladšie, a po päťdesiatke sa lekárovi sťažujeme na problémy so srdcom a cievami. Môžeme na tom niečo zmeniť? Môžeme! Len za tretinou všetkých chorôb je genetika, ostatné máme vo svojich rukách. Ste zvedavé, ktoré zdravotné problémy vám môžu robiť vrásky na čele a čo môžete urobiť, aby ste im zabránili? V teste odpovedajte kladne alebo záporne na desať otázok a potom si spočítajte kladné odpovede. Výsledok vám prezradí, ako na tom ste.
30+
Deti, domácnosť a kariéra.Tieto slová najčastejšie skloňujú ženy po tridsiatke. Dajte si záležať na zdraví a všetko zvládnete ľahšie.
V hlavnej úlohe stres
Ráno sa postaráte o deti, počas dňa sa nezastavíte v práci, večer sa snažíte zvládnuť domácnosť a pred spaním máte zlé svedomie, lebo ste polovicu povinností aj tak nezvládli. Poznáte to? Spočiatku všetko zvládate v pohode, lebo organizmus má v tridsaťpäťke ešte skryté rezervy. Ale keď je stresu priveľa, môže sa to negatívne prejaviť na tele i na duši. Stresový hormón kortizol spôsobuje oslabenie imunitného systému (otázky 1 až 3) a prináša prvé depresie (otázka 4). Vďaka chronickému stresu rýchlejšie starnete a napínate svaly, takže sa budete častejšie sťažovať na bolesti v krížoch. Podľa ortopédov u každého tretieho pacienta s bolesťou chrbta tlačí na chrbticu duša. Týka sa to obzvlášť žien, ktoré žijú s pocitom, že všetko musia zvládnuť na sto percent. Trápia vás aj vaše kolegyne bolesti hlavy, poruchy spánku a trávenia? Medzi dnešnými tridsiatničkami a štyridsiatničkami je týchto problémov čoraz viac.
1. Ochoriete vždy, keď prechladne vaše dieťa alebo partner? |
2. Mávate pravidelne herpesy? |
3. Prekonali ste v poslednom čase plesňovú infekciu v podbrušku, na chodidlách alebo nechtoch, ktorej ste sa len ťažko zbavili? |
4. Cítite sa bezdôvodne skľúčená? Stratili ste radosť zo života? |
5. Beriete viac ako dvakrát do mesiaca tabletky proti bolesti hlavy? |
6. Ste ctižiadostivá? Snažíte sa stále všetkým vyhovieť? |
7. Máte niekedy pocit, že je toho na vás priveľa? |
8. Cítite sa v práci preťažená alebo, naopak, neužitočná? |
9. Škrípete v noci zubami? |
10. Trápi vás pálenie záhy alebo máte ťažkosti s trávením? |
11. Opakovane trpíte bolesťami v krížoch? |
12. Máte často stŕpnutú šiju? |
Vyhodnotenie
0 – 2: Je vám čo závidieť. Bežná denná záťaž sa na vašom zdraví nijako výrazne neprejavuje.
3 – 6: Dávajte si pozor na imunitný systém a doprajte si viac spánku, päť porcií ovocia a zeleniny denne a venujte sa vytrvalostnému športu (2- až 3-krát týždenne minimálne 20 minút behajte, plávajte, bicyklujte). Vyskúšajte jednu z relaxačných metód (joga, meditácia, autogénny tréning).
7 – 12: Poraďte sa so svojím praktickým lekárom, kým vaše zdravotné ťažkosti neprejdú do chronického štádia. Tréning správania vám môže pomôcť zvládnuť problémy každodenného života. Prvým krokom všetkých antistresových programov je hľadanie príčiny a odpovede na otázky: Aké realistické sú moje ciele? Na čo vynakladám zbytočné úsilie? Čo ma hnevá? Čo dokážem zmeniť najlepšie sama?
40+
Cítite tikanie biologických hodín. Látková premena je pomalšia a pobolievajú kĺby. Správna prevencia oklame pribúdajúce roky.
Začínajú sa ozývať kĺby
Väčšina štyridsiatničiek dnes vyzerá mlado a cíti sa fit. Problémom pre mnohé však môže byť ručička na váhe, ktorá sa hýbe raz hore a raz dole. Dôvodom, prečo sa vám nedarí udržať si stabilnú hmotnosť, môže byť pokles vo výdaji energie – oveľa viac jej prijmete zo stravy, ako vydáte pohybom či športom. Nadváha a prekonané zranenia sa môžu prejaviť na horšej kvalite chrupaviek, často sa objavia problémy s platničkami a kĺbmi. Po štyridsaťpäťke sa u mnohých žien zníži produkcia hormónu progesterónu a prichádza premenopauza, ktorá má rovnaké prejavy ako predmenštruačný syndróm. Neskôr začne klesať aj hladina estrogénu, telo sa dostáva do nerovnováhy a s priateľkami sa čoraz častejšie rozprávate o návaloch tepla a poruchách spánku. Netrápte sa zbytočne. To, že vaše telo nefunguje ako predtým, ešte neznamená, že starnete a strácate ženskosť. Nedajte sa vystrašiť ani pribúdajúcimi vráskami. Radšej si pokožku chráňte pred slnkom a pravidelne si kontrolujte znamienka, aby ste zabránili rakovine kože a oddialili proces starnutia.
1. Väčšinu dňa sedíte? |
2. Máte problém udržať si stabilnú hmotnosť? |
3. Cítite pri rozbehu napätie alebo bolesť v kolenách či kĺboch? |
4. Máte nohy do X, prípadne do O, alebo ste prekonali zlomeninu kosti so zasiahnutým kĺbom? |
5. Vzdali ste sa práce (napríklad kvôli deťom) alebo ste nezamestnaná? |
6. Nemáte žiadnych, najviac dvoch blízkych priateľov? |
7. Žijete sama alebo máte vzťah, v ktorom chýba láska? |
8. Chýba vám zmysel života alebo nejaký životný cieľ? |
9. Ste prchkejšia ako v minulosti alebo trpíte výkyvmi nálad? |
10. Váš mesačný cyklus sa viackrát odchýlil od normálu? |
11. Máte svetlú pokožku alebo viac ako 50 materských znamienok? |
12. Rada sa dlho opaľujete? Mali ste ako dieťa veľa úpalov? |
Vyhodnotenie
0 – 2: Všetko je, ako má byť. Myslite na pravidelné ročné gynekologické prehliadky, kontrolujte si prsníky pohmatom a dajte si odobrať PAP ster.
3 – 6: Ak je váš pohybový aparát málo odolný (otázka 1 až 4), pomôže šport, ktorý šetrí kĺby, napr. bicyklovanie (uľaví chrbtici) alebo chôdza s oporou palíc (posilní svalstvo trupu, uvoľní šiju a plecia). Otázky 5 až 12 sa týkajú psychosociálneho zdravia a začiatku menopauzy. V oboch prípadoch hrá veľkú úlohu vaše vnútorné rozpoloženie. Keď budete novú životnú etapu brať pozitívne, čaká vás menej ťažkostí.
7 – 12: So svojím praktickým lekárom alebo gynekológom sa porozprávajte o prevencii. Pestujte si svoje rodinné vzťahy a priateľstvá, ktoré sú najlepšou investíciou do budúcnosti.
50+
Myslite na svoje srdce a krvný obeh. Dvojnásobnú starostlivosť si zaslúžia drobné cievy. Srdce sa vám poďakuje a bude vitálne.
Vyhláste vojnu nadváhe
Po prechode prichádza k veľkej strate hormónu estrogénu a srdce tým stratí dôležitý ochranný pancier. S vyšším vekom narastá aj riziko zužovania ciev a artériosklerózy, preto má možno väčšina vašich známych za sebou infarkt. Môže za to fajčenie, zvýšená hodnota tukov v krvi, nadváha, dedičné predpoklady alebo chronická zlosť. Poruke majte vždy tlakomer. V prípade, že si nameráte krvný tlak permanentne nad hodnotu 140 na 95 mmHg, vyberte sa k lekárovi. Nechceme vás strašiť, ale po päťdesiatke sa často objavujú aj poruchy látkovej premeny a lekár vám po vyšetrení môže oznámiť, že máte cukrovku 2. typu. Určite pritom nezabudne pripomenúť, že chronicky zvýšený krvný cukor poškodzuje cievy a u žien s cukrovkou je šesťkrát vyššie riziko srdcového infarktu alebo porážky. Ako tomu môžete zabrániť? Dajte si záležať na kvalitnej strave a pohybe. Vyhláste vojnu nadváhe, ktorá je hlavným spúšťačom cukrovky (zvlášť ak ste typ jablko a tuk sa vám ukladá v oblasti brucha).
1. Utrpel váš blízky príbuzný pred šesťdesiatkou infarkt alebo porážku? |
2. Jete menej ako dvakrát do týždňa morské ryby? |
3. Zistil vám lekár vysoký tlak alebo zvýšený cholesterol? |
4. Máte v mieste bydliska viac hluku? |
5. Fajčíte? |
6. Prepadajú vás pocity viny alebo úzkosti? |
7. Ak máte nadváhu: máte tuk rozložený prevažne v oblasti brucha? |
8. Ste v poslednom čase častejšie smädná? Chodíte častejšie na toaletu? |
9. Hoja sa vám malé rany pomalšie ako kedysi? Mávate častejšie rôzne infekcie? |
10. Stalo sa, že ste nedávno bezdôvodne schudli alebo, naopak, pribrali? |
11. Vidíte v šere horšie ako predtým? |
12. Pijete menej ako liter tekutín denne? |
Vyhodnotenie
0 – 6: Kladné odpovede pri otázkach 1 až 6 poukazujú na cievne riziká, pri otázkach 7 až 10 ide o cukrovku. V obidvoch prípadoch vám pomôže zdravá strava a vytrvalostný šport. Keď spálite pri športe asi 8 400 kJ za týždeň (napr. polhodinovým bicyklovaním každý deň), znížite riziko infarktu a porážky o polovicu a výrazne si zlepšíte hodnoty krvi.
7 – 12: Dajte si skontrolovať srdce a krvný obeh, aby ste vylúčili nebezpečné poruchy prekrvenia. Stojí za to dať si zmerať krvný cukor a tuk, EKG, objednať sa na echokardiogram a sonografi u krčných tepien. Pri nadváhe je potrebná diagnostika cukrovky. Podľa stupňa artériosklerózy sa dajte na diétu, ktorá zníži cholesterol, lieky alebo chirurgické zásahy (napr. bajpas).
60+
Zabráňte osteoporóze a postarajte sa o kosti. Keď ich budete mať silné, užijete si aj tancovačku na svadbe svojich vnúčat.
Pohyb vám prospeje
Od šesťdesiatky už svoj vek neoklamete. Každú tretiu ženu vo vašom veku trápi osteoporóza. Pre niektoré je riziko zakrádajúceho sa odvápňovania kostí obzvlášť vysoké: predovšetkým ak ste nešportovali, ste veľmi štíhla (chýba vám tukové tkanivo, ktoré produkuje kosti chrániaci estrogén) alebo ste mali menopauzu veľmi skoro. Fajčíte? Nikotín znižuje hladinu vitamínu D zodpovedného za vstrebávanie vápnika, takže čím viac cigaretiek, tým slabšie budú vaše kosti. Horšou správou je, že vám v tomto veku hrozí zvýšené riziko rakoviny prsníka (polovica postihnutých žien má od 50 do 70 rokov). Dobrá správa je, že prevenciou a pravidelnými prehliadkami u gynekológa môžete mnohému zabrániť. Rakovina sa dá v súčasnosti liečiť úspešnejšie ako kedysi – pri malých nádoroch je šanca na vyliečenie viac ako 90 percent. Chce to len prekonať strach a včas vyhľadať lekára.
1. Mali ste neskoro prvú menštruáciu alebo ste sa skoro ocitli v menopauze? |
2. Trápili vás v mladosti poruchy trávenia alebo ste boli veľmi štíhla? |
3. Mali ste v rodine prípady osteoporózy? |
4. Hýbete sa denne viac ako 20 minút (bicyklujete, pracujete v záhrade...)? |
5. Bolo pre vás vždy problémom zjesť zeleninu a ovocie? |
6. Ste, prípadne boli ste silná fajčiarka? |
7. Trpíte nadváhou? |
8. Už sa vám stalo, že ste zrazu z nevysvetliteľnej príčiny lapali po dychu? |
9. Často vám býva zle? |
10. Zanedbávate pravidelné prehliadky u gynekológa? |
11. Mala vaša matka alebo sestra rakovinu prsníka? |
12. Ste bezdetná? |
Vyhodnotenie
0 – 6: Ak ste na otázky 5 až 8 odpovedali áno, znamená to, že ste náchylná na choroby srdca. Otázky 1 až 6 sa týkajú osteoporózy. Vaše áno pri otázke č. 1 má však aj pozitívnu stránku – skorá menopauza znižuje riziko rakoviny prsníka, ale bezdetnosť (otázka 12) ho na druhej strane zvyšuje. Svoje kosti posilnite vápnikom (asi 1,5 gramu denne a nájdete ho v mlieku, syroch a brokolici) a silovým tréningom, napríklad v posilňovni alebo doma (aspoň dvakrát denne 20 minút). Ťah svalov na kostiach podporuje tvorbu kostných buniek.
7 – 12: Poraďte sa o výsledkoch tohto testu so svojím praktickým lekárom. Pri zvýšenom riziku osteoporózy experti odporúčajú každoročné meranie hustoty kostí (metóda DXA). Čím skôr sa choroba podchytí, tým účinnejšia je liečba: napr. vitamínom D alebo kalciovými preparátmi, prípadne liekmi, ktoré zabránia odbúravaniu kostnej hmoty alebo podporia jej tvorbu.