Vieme, ako nakopnúť obranyschopnosť PRÍRODNE! WAU, stačia k tomu len TIETO dary z Božej lekárne
27. 8. 2024, 16:00

Zdroj: shutterstock
Ak nie ste práve stúpenkyňa chémie z obchodu, ste na správnom mieste. Máme pre vás tipy na bylinky, ktoré vám budú nápomocné počas celého leta.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: https://www.instagram.com/p/C4vnTWVK2qE/
Náš bylinkový seriál zakončíme overenými bylinkovými receptami pre dobrú obranyschopnosť organizmu. Imunita je slovíčko, ktoré často počúvame a vyslovujeme najmä v období jesene, ktorá nás čoskoro čaká. Teda v čase, keď telo na teplotné zmeny a neraz veľké výkyvy počasia občas zareaguje chrípkou, kašľom či inými prejavmi choroby. Aby sme si vedeli poradiť v období, keď máme pocit, že nás naša imunita nepodržala, alebo aby sme vedeli na jej sile pracovať. Imunitný systém je zodpovedný za schopnosť tela bojovať voči vonkajším patogénom, ako sú infekčné mikroorganizmy, vírusy, baktérie, ale aj za schopnosť popasovať sa bez príznakov choroby s premenami počasia, chladom, vetrom a podobne. Mnohé štúdie ukázali, že imunitu dokážeme ovplyvniť až z 90 percent. Teda výhovorka typu: Mám slabú imunitu, nie je celkom na mieste, respektíve na jej silu máme značný vplyv a v tomto prípade sa netreba vyhovárať na genetiku. A to je naozaj skvelá správa!
Ďalšia výborná správa je, že imunitu budujeme najmä vecami, ktoré sú zadarmo. Je to predovšetkým spánok, relax, oddych, zdravé a pravidelné otužovanie, pestrá a vyvážená strava, liečebné hladovanie, psychická pohoda a zdravé vzťahy s okolím, bylinky a prírodná alternatívna liečba. Najdôležitejšie pravidlo znie: Imunitu nebudujeme v čase choroby. Vtedy ho netrápime otužovaním, hladovaním alebo radikálnou zmenou jedálneho lístka.
Naším letným bylinkovým seriálom vás sprevádzala fytoterapeutka s 20-ročnou praxou PhDr. Miriam Latečková, ktorá je terapeutka čínskej medicíny. Nájdete ju aj na www.babickinebylinky.sk.
Echinacea
Táto úžasná bylinka, podporujúca tvorbu bielych krviniek, pôsobí protizápalovo, rýchlo lieči a hojí rany, pôsobí proti voľným radikálom, a teda doslova pracuje na sile našej imunity. Stimuluje obranný systém a je vhodná aj pri chrípke a prechladnutí.
Čaj na podporu imunity
Suroviny:
◗ 1 ČL sušenej echinacey
◗ 250 ml horúcej vody
Postup: Zalejte 1 ČL sušenej echinacey 250 ml horúcej vody a nechajte lúhovať približne 10 minút. Čaj pite maximálne tri týždne.
Účinná tinktúra
Koreň z echinacey zbierajte na jeseň v septembri až októbri, keď už rastlina nekvitne, a tak sa všetka jej sila sústredí do koreňa.
Suroviny:
◗ koreň z echinacey
◗ alkohol alebo lieh
Postup: Koreň vykopte, očistite, nakrájajte na drobné kúsky a 1 diel koreňa (sušeného alebo čerstvého) zalejte 4 dielmi alkoholu alebo liehu. Nechajte macerovať aspoň 6 týždňov. Po macerácii uskladnite v chladničke a užívajte 1 ČL dvakrát denne v čase viróz a chrípky. Tinktúru môžu užívať aj deti, aplikujte ju do teplej vody alebo čaju, aby sa vyparil alkohol a zostala iba účinná látka.
Šípky
Sú lokálnym tradičným a overeným zdrojom nielen vitamínu C v bylinnej lekárničke. Majú vplyv na rýchlu liečbu ochorení, slúžia aj ako prevencia. Majú vysoký obsah železa, čo sa týka vitamínu C, majú ho dokonca niekoľkonásobne vyšší než citrusy. Plody ruže šípkovej patria k bylinám, ktoré môžete užívať aj dlhodobo, aj bez dlhších prestávok preventívne i v čase liečby. Povzbudzujú pri rekonvalescencii, zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám, vhodné sú pri zle hojacich sa ranách. Obsahujú antivírusové látky, ktoré pomáhajú pri liečbe chrípky a prechladnutia. Šípky pre ich jemnú chuť odporúčam aj pri liečbe detí. Aby ste dostali zo šípok najviac cenných látok, je potrebné ich pripravovať nie ako horúci čaj zalievaním, ale takzvaným studeným lúhovaním.
Postup: Za hrsť sušených šípok, najlepšie drvených, zalejte na noc studenou vodou (asi 1 l) a nechajte odpočívať celú noc. Ráno ich preceďte, studený výluh jemne prihrejte a popíjajte podľa chuti počas celého dňa.
Šípkový likér
Suroviny:
◗ 500 g umytých očistených šípok zbavených jadierok
◗ 1,5 dcl bieleho alkoholu
◗ 2 paličky celej škorice
◗ dobre umytú kôru z pomaranča
◗ 1 badián
Postup: Šípky a ďalšie suroviny zalejte alkoholom, uzavrite a nechajte macerovať 14 dní. Potom sceďte a pridajte vychladený sirup, ktorý si pripravte z 2 PL cukru rozpusteného v 200 g vody. Premiešajte a držte v uzavretej nádobe v chlade. Likér užívajte po kalíškoch.