Viera (37): Nutkanie na škrabanie je veľké

Pani Viera sa pre svrbenie už od detstva nedokáže vyspať. „Ekzém má asi najväčší vplyv na môj spánok. Ani neviem, či som od detstva niekedy vôbec prespala celú noc. Bohužiaľ, svrbenie môže viesť k úzkosti a citovému zmätku, pretože myseľ chce, aby ste prestali, ale telo potrebuje, aby ste pokračovali, a potom ruky spôsobia veľké škody. Často sa škriabem, až kým mi nevzniknú otvorené rany, a ten stav je neznesiteľný. Vtedy zvyknem hovoriť, že som chorá, že nie som schopná pokračovať v každodennom fungovaní.“

Atopický ekzém navyše ovplyvňuje jej spoločenské stretnutia. Niekedy choroba ovplyvňuje aj úroveň intimity a pohodlia. „Manžel na začiatku nášho vzťahu nechápal, prečo som sa niekedy vyhýbala objatiu. Až po čase pochopil, že nejde oňho a o náš vzťah, ale o to, ako sa cítim. Bol to skutočne ťažký boj a veľká prekážka, ktorú sme v manželstve museli prekonať,“ priznáva sa Viera.

Radí MUDr. Dušan Buchvald, PhD., z Detskej dermatovenerologickej kliniky LF UK a NÚDCH v Bratislave

Ochorenie sa začína najčastejšie v detstve. Odborníci predpokladajú, že atopickou dermatitídou trpí každé piate dieťa. Preto sa mnohí domnievajú, že ide o detskú chorobu, no nie je to celkom tak, ako vysvetľuje docent Dušan Buchvald z Detskej dermatovenerologickej kliniky LF UK a NÚDCH v Bratislave: „Atopická dermatitída je v súčasnosti najčastejšie detské chronické zápalové kožné ochorenie, no približne tri percentá z postihnutých si ju prenášajú do dospelosti.“

Ako sa prejavuje

Atopická dermatitída je príznačná nepríjemnými vyrážkami, šupinatými léziami, ktoré sa objavujú na celom tele, často na viditeľných miestach – na tvári či rukách. Preto sú mnohí pacienti traumatizovaní, majú depresie, sú šikanovaní, vyhýbajú sa spoločnosti. Ochorenie významne ovplyvňuje nielen zdravie, ale aj psychiku.

Začarovaný kruh

Okrem vyrážok a suchej až popraskanej kože ochorenie sprevádza príšerné svrbenie, pre ktoré sa nielen deti, ale ani dospelí v noci vôbec nevyspia. Čím sa pacient viac škriabe, tým sú symptómy ochorenia horšie. Škriabanie poškodzuje kožu, zhoršuje zápal a zvyšuje riziko vzniku bakteriálnej a vírusovej infekcie. Je to začarovaný kruh.

Hoci sa nám choroba spája s deťmi, často sa objavuje aj u dospelých.
Hoci sa nám choroba spája s deťmi, často sa objavuje aj u dospelých.
Zdroj: Shutterstock

Dá sa liečiť, pomáhajú masti, oleje aj lieky

Lekári uvádzajú, že v súčasnosti neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý by ochorenie vyliečil. „Pri dobrej spolupráci lekára a pacienta sa ochorenie dá dostať pod kontrolu. Ide o veľmi komplexnú liečbu,“ vysvetľuje docent Buchvald.

● Prvým krokom je vonkajšia liečba. Ide o široké spektrum krémov a mastí (kortikosteroidných, dechtových a antimikrobiálnych, takzvaných imunosupresív). Mnohí ľudia odmietajú používať kortikosteroidné masti, boja sa ich vedľajších účinkov. „Pri správnom používaní, tak ako radí lekár, ide o najlepšiu liečbu, je bezpečná a účinná.“

● Pri ťažších formách je nutná aj vnútorná liečba, prípadne fototerapia. Používajú sa rôzne druhy liekov na potláčanie svrbenia či zabránenie vysušovania, napríklad antihistaminiká, imunomodulátory, ale aj antibiotiká.

● Pokrok v liečbe atopickej dermatitídy so sebou prináša vývoj nových liekov na potlačenie zápalu, ktorý sa podieľa na vývoji ochorenia. Prvou takou liečbou je biologická liečba, ktorá pre lekárov a pacientov predstavuje nádej na dlhodobé riešenie nekontrolovanej atopickej dermatitídy. Už od tretieho dňa po začatí liečby významne redukuje svrbenie.

Čo musíte vedieť

Radí MUDr. Jana Nemšovská, MHA, MPH, dermatoalergiologička

1 Atopická dermatitída je neinfekčné, autoimunitné, chronické ochorenie, pri ktorom sa striedajú lepšie a horšie obdobia. Ide o ochorenie, ktoré je nevyliečiteľné, ale pri dobrej spolupráci lekára a pacienta sa dá liečiť.

2 Charakter a chronický priebeh si teda vyžadujú celoživotnú každodennú starostlivosť o kožu, dobrý vzťah medzi pacientom a lekárom, ale aj trpezlivosť a disciplínu zo strany pacienta.

3 Presnú príčinu vzniku ochorenia nepoznáme. Vedecké štúdie uvádzajú, že ide o kombináciu genetiky, poruchy bariérovej funkcie kože a poruchy imunitného systému. To znamená, keď látka narúša imunitný systém zvnútra alebo zvonku tela, telo nadmerne reaguje a vyvoláva zápal. Ide o zápal, ktorý spôsobuje, že koža sa stane červenou, podráždenou a svrbivou.

4 Vieme, že atopická dermatitída sa vyskytuje v rodinách, ale nepoznáme presný spôsob prenosu z rodičov na deti. Ak má jeden z rodičov toto ochorenie, astmu alebo alergickú nádchu, existuje asi 50 % šanca, že dieťa bude mať jedno z týchto ochorení.

5 To, že je atopická dermatitída chronická, znamená, že zvyčajne nezmizne v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Môže sa síce zlepšiť, ale aj zhoršiť a symptómy sa pravidelne vracajú. Toto ochorenie kože, ktoré v súčasnosti postihuje 2 až 10 % svetovej populácie, sa vyznačuje neustálym pocitom svrbenia v obdobiach vzplanutia. Odhaduje sa, že približne 10 až 40 % detí s týmto ochorením trpí stredne závažnou formou ochorenia.

Ekzém má najväčší vplyv na jej spánok. Od detstva sa nevie vyspať.
Ekzém má najväčší vplyv na jej spánok. Od detstva sa nevie vyspať.
Zdroj: Shutterstock

Mýty o ochorení

Radí Ľubica Bergmanová  z organizácie Spoločnosť psoriatikov  a atopikov  Slovenska

Atopickú dermatitídu nevyvolávajú mydlá, pracie prostriedky a prášky, najlepší liek na atopický ekzém určite nie je med a proti atopii sa nedá očkovať. Ani kokosový olej nie je všeliek, čo vylieči atopický ekzém. „To všetko sú mýty, ktoré kolujú o ochorení,“ tvrdí Ľubica Bergmanová z pacientskej organizácie Spoločnosť psoriatikov a atopikov Slovenska.

Mýtus 1: Atopická dermatitída je len povrchové  ochorenie kože

Ochorenie má viacero rozmerov a zahŕňa kožné lézie, infekcie, svrbenie kože a bolesť, poruchy spánku, izoláciu, symptómy úzkosti a depresie, zníženú produktivitu v práci.

Mýtus 2: Je to len detské ochorenie

AD je ochorenie, ktoré sa obvykle diagnostikuje u detí. Môže však pretrvať do dospelosti alebo sa môže v niektorých prípadoch objaviť až v dospelosti, alebo recidivovať.

Mýtus 3: Dá sa ľahko vyliečiť pomocou krémov

Veľa pacientov so stredne ťažkou a ťažkou atopickou dermatitídou uvádza závažné svrbenie napriek užívaniu lokálnej alebo dokonca systémovej liečby, čo dokazuje, že stále nie je naplnená potreba ďalších možností liečby.

Mýtus 4: Ochorenie možno vždy a ľahko kontrolovať

Aktuálny spôsob liečby má vysoké percento zlyhania. U väčšiny osôb so stredne ťažkou až ťažkou atopickou dermatitídou sa napriek liečbe stav výrazne nezlepší.

Mýtus 5: Je to nákazlivé ochorenie

V žiadnom prípade nejde o nákazlivé ochorenie. Nemožno ho od niekoho chytiť alebo ním niekoho nakaziť.