Reklama

Viete, ako zatočiť s kliešťom prírodne? Máme SUPER letný tip na domáci repelent: Vyskúšajte ho!

Viete, ako zatočiť s kliešťom prírodne? Máme SUPER letný tip na domáci repelent: Vyskúšajte ho!

Zdroj: shutterstock

Reklama

Ak nie ste práve stúpenkyňa chémie z obchodu, ste na správnom mieste. Máme pre vás tipy na bylinky, ktoré vám budú nápomocné počas celého leta.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    ČOŽE? Otravný hmyz a kliešte všade naokolo? Odrazte ich útoky! Ponúkame pár skvelých trikov!

    Na úvod sa zameriame na kliešte, ktoré nám dokážu poriadne znepríjemniť radosť z pobytu na čerstvom vzduchu. Kliešťov je aj tento rok veľa a na ochranu pred nimi netreba zabúdať.

    Naším letným bylinkovým seriálom vás bude sprevádzať fytoterapeutka s 20-ročnou praxou PhDr. Miriam Latečková, ktorá je terapeutka čínskej medicíny, nájdete ju aj na www.babickinebylinky.sk.

    Aby ste mohli do lesa

    Aj vy si na pokožku nerady striekate nie príjemne voňajúce repelenty obsahujúce chemické zložky? Ak sa nechcete vzdať zbierania byliniek na lúkach a húb v lese, pred kliešťami a iným hmyzom sa musíte chrániť. Repelent si však môžeme pripraviť aj prírodný, z toho, čo nazbierame, čo máme doma, s minimálnymi nákladmi.

    Bylinky proti kliešťom

    Kliešte nám dokážu od jari do jesene veľmi znepríjemniť trávenie voľného času v prírode. Sú nebezpečné najmä pre prenos lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy. Chrániť by sme proti nim mali seba, deti, dokonca aj domácich miláčikov. Na trhu sú bežne dostupné prípravky proti kliešťom. Tie však môžu svojím agresívnym zložením v niektorých prípadoch spôsobiť na pokožke až alergické reakcie. Aj v tom- to prípade si pre nás príroda pripravila prírodné zdroje, ktoré kliešte účinne odpudzujú. Ktoré to sú?

    Nevoňajú im

    Ide najmä o aromatické byliny, známe svojím výrazným zastúpením vonných esenciálnych/éterických olejov obsiahnutých v bylinách. Levanduľa, rozmarín, tymian a mäta sú v našich podmienkach veľmi ľahko dopestovateľné v záhrade či na balkóne.

    ● Levanduľa je známa výraznou arómou a sedatívnymi účinkami, tie platia aj na kliešte. Zberá sa v období kvetu od júna do septembra.

    ● Rozmarín je výborným pomocníkom na zvýšenie krvného tlaku a skvelou bylinou na odpudenie kliešťov. Ide o stálozelený ker, ktorého vetvičky môžeme využívať celoročne.

    ● Naopak, čajovník a eukayptus nie sú v našich zemepisných šírkach udomácnené, to však neznamená, že nemôžeme využívať ich účinné látky a vonné oleje v nich obsiahnuté. Nie každú bylinku totiž musíme používať iba v sušenom či čerstvom stave. Spôsob, ktorým môžeme z byliny využiť účinné aj aromatické látky, je výroba esenciálneho oleja. Výroba esenciálneho oleja/silice je však v bežných domácich podmienkach náročný proces, na ktorý musíme mať príslušné vybavenie.

    Dobrá správa je, že aj na Slovensku máme už dosť výrobcov esenciálnych olejov vysokej terapeutickej kvality, ktoré sú praktickým a tým najsilnejším výťažkom bylín so silnou vôňou. Takto hotové silice môžeme aplikovať ako ochranu proti kliešťom rovno na odev, nezanechávajú mastné fľaky, keďže esenciálne oleje sú prchavé nemastné látky, alebo ich aplikujeme na časti tela, ktoré sú vstupnou bránou pre kliešte, ako sú členky, ruky, vlasy. Éterické/esenciálne oleje, inak nazývané aj silice, vieme tiež použiť na výrobu domáceho repelentu.

    Zdroj: encierro

    Woman tourist spraying insect repellent against tick and mosquito in nature. Applying skin protection on leg

    Domáci repelent proti kliešťom a komárom
    Ingrediencie:
    ● 250 ml vody
    ● 2 PL sušenej alebo čerstvej levandule
    ● 2 PL sušeného alebo nadrobno nakrájaného čerstvého rozmarínu
    ● 5 klinčekov
    ● 5 kvapiek eukalyptovej silice
    5 PL vínneho octu

    Postup:
    Do hrnčeka nalejte vodu a nechajte priviesť do varu. Odstavte a do vody primiešajte levanduľu, rozmarín a klinčeky. Prikryté nechajte vychladnúť, aby sa spojili všetky vône, ktoré komáre a kliešte odpudzujú. Do vychladnutej zmesi pridajte eukalyptovú silicu a vínny ocot. Klasický ocot nemusí jemná detská pokožka dobre znášať a na oblečení zanecháva fľaky. Na lepšiu aplikáciu prelejte repelent do nádobky s rozprašovačom. Môžete ním potrieť aj prípadné štípance alebo ním postriekať okolie terasy, ak plánujete večerné posedenie. Pred odchodom do prírody si čajovníkovou silicou  natrite tiež členky, zápästia a naneste si ju aj za uši.