Viete, čo si máte všímať pri kúpe vhodnej obuvi?
12. 12. 2009, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:56)
Nosenie nesprávnej obuvi sa nám v dospelosti vypomstí bolesťami nielen nôh, ale aj chrbtice, častejšie sa vyskytujú kŕčové žily či artróza.
1. Tvar
Vnútorný tvar obuvi by mal čo najviac zodpovedať prirodzenému tvaru chodidiel. Obuv musí mať priestornú okrúhlu špičku. Stielka, prípadne vložka musia mať tvar a proporcie zodpovedajúce tvaru nohy. Pozor na špicatý tvar obuvi, ktorý spôsobuje deformity prstov (vybočený palec, malíček, kladivkové prsty).
2. Ohybnosť
Nepoddajná obuv zvyšuje únavu a potivosť nôh, znepríjemňuje chôdzu, môže spôsobiť kostné výrastky na priehlavku, pokles nožnej klenby alebo zápal Achillovej šľachy.
3. Podpätok
Výška podpätku sa riadi vekom, pohlavím a účelovosťou obuvi. Pri pánskej obuvi by výška podpätku nemala presiahnuť 2,5 cm. Dámska obuv pre celodenné nosenie by nemala mať podpätky vyššie než 3 – 4 cm.
4. Správny strih
Anatomicky správne modelovaný zvršok zabezpečuje dobrú fixáciu nohy, pretože drží pevne nohu v obuvi. Pre deti a dospelých so zdravotnými problémami je vhodná šnurovacia obuv, obuv na sponu, suchý zips. Pre deti vyberajte obuv výhradne členkovú s pevnou pätou.
5. Podošva
Nohy ohrozujú tvrdé dopady na betón, dlažbu – čo sa časom prejaví opotrebovaním kostí, kĺbov, kĺbových chrupaviek dolných končatín a poškodením chrbtice. Prevenciou môže byť kvalitná podošva s dobrými tlmiacimi vlastnosťami (PUR, EVAC, guma), penové vkladacie vložky, pružné podpätníčky alebo anatomicky tvarované stielky z pružných materiálov, ktoré dokonale rozdelia zaťaženie nohy na celú plochu a tlmia nárazy pri chôdzi.
6. Materiál
Ideálny je prirodný materiál, useň alebo textil, ktoré sú dostatočné mäkké, schopné prispôsobiť sa anatomickému tvaru nohy, priedušné a absorbujúce vlhkosť.
Správna obuv a cvičenie
MUDr. Martina Frištáková, Ortopedická klinika DFNsP Kramáre, Bratislava
S plochými nohami sa dieťa môže narodiť, sú to vážnejšie diagnózy, keď sú príčinami plochej nohy neurologické ochorenie alebo nesprávne vyvinuté kostičky chodidla. V prípade, že nohy sú pri narodení zdravé, čo je cca v 99 %, možno sa k plochým nohám (poklesnutej klenbe) ,,dopracovať“ nesprávnou obuvou a preťažovaním nôh, a to platí hlavne pre detský vek.
Plochá noha môže byť spojená s bolestivými stavmi, keď pacienti pociťujú bolesti nielen v chodidlách nôh, ale aj v lýtkach, prípadne iných častiach tela – kolená, bedrové kĺby alebo chrbát – hlavne drieková a krížová chrbtica.
Dajú sa ploché nohy odstrániť? Pomáha zlepšiť stav cvičenie alebo operácia?
V závislosti od formy ochorenia (ľahká alebo ťažká forma) sa ploché nohy liečia konzervatívne cvičením, správnou obuvou a rehabilitáciou alebo pri ťažkých formách plochej nohy a bolestiach sa pristupuje k operácii. Vrodené formy sú poväčšine tie ťažké a tie sa liečia operáciou, flexibilná plochá noha – teda plochá noha získaná počas rastu je ľahšou formou, pri ktorej liečbe len v krajných prípadoch pristupujeme k operácii. V detstve sú dôležité správna obuv a cvičenie. U detí, ktoré majú predispozíciu k plochým nohám, sa dá jednoduchými cvičeniami posilniť svalstvo v oblasti klenby a tým ju formovať. Treba sa tiež vyhýbať preťažovaniu nôh (aj v dospelosti), dlhému státiu, chôdzi v nevhodných topánkach a dlhej chôdzi po tvrdých povrchoch (asfalt, betón, dlažby). Malá, zle tvarovaná obuv alebo obuv z nevhodných materiálov skôr či neskôr môže aj zo zdravej nohy urobiť deformovanú a boľavú časť tela.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!