Reklama

Viete, kde treba zatlačiť, aby vás prestala bolieť hlava či chrbát? Stačí urobiť túto JEDNU vec

Príznaky histamínovej intolerancie: chronická bolesť hlavy.

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Stimulácia reflexných bodov na ľudskom tele má blahodarné účinky na vaše zdravie i pohodu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    EXKLUZÍVNY pozdrav od speváčky Martiny Schindlerovej! WAU, tá vyzerá SKVELO: Čo vám zapriala?

    Ploché či len unavené nohy môžu stáť za tým, že vás celý deň pobolieva hlava a láme v chrbte. Priamou cestou, keďže zdravie chodidla a klenby, dĺžka státia, sedenia či veľkosť topánky ovplyvňuje držanie tela, ale aj nepriamo.

    Toto vám pomôže
    Reflexológia je alternatívna terapia vychádzajúca z poznatku, že stimulácia určitých bodov na chodidle dokáže uzdraviť, uvoľniť napätie v hlave i v chrbtici, upraviť prekrvenie orgánov, povzbudiť ich k lepšej činnosti, zmierniť bolesť a odbúrať stres.

    Chodidlo ako počítač
    Jedným z najcitlivejších orgánov je chodidlo. Na každom je vyše 70-tisíc reflexných bodov. Tie sú podľa refloxológie viazané na určité časti ľudského tela od hlavy po päty. Chodidlo funguje ako počítač, na ktorom sa nastavuje správny chod všetkých orgánov. Pri tlaku na konkrétnu plochu, napríklad na palec, reaguje hlava, keď masírujete pätu, uľaví sa spodnej časti chrbta.

    Tlak bez ihiel
    Reflexná masáž chodidiel nadväzuje na staroveké čínske terapie, ako je akupunktúra.
    Namiesto ihiel sa používa tlak prstov. Ten cez reflexné body upravuje tok energie v tele a podporuje samoliečenie tela. Metóda je vhodná ako liečba i prevencia.

    Diagnostika ochorení
    Reflexológia sa nepoužíva len na zmiernenie príznakov rôznych ochorení. Bolesť pri tlaku na niektorý z bodov znamená problém orgánu, ktorý danému miestu zodpovedá. Využíva sa preto aj pri diagnostike ochorení.

    Proti stresu
    Hmotnosť celého tela spočíva na chodidlách. Práve unavené nohy môžu vyvolať večernú nervozitu. Masáž chodidiel je jedna z tých, ktoré odbúrajú stres najspoľahlivejšie. Psychické uvoľnenie napätia odstráni strnulosť a kŕč svalov. Aj preto výborne pôsobí proti bolesti hlavy a chrbtice zo stresu.

    Aj ako prevencia
    Masáž nôh pomôže preventívne proti opuchom, pocitu ťažkých nôh, studeným chodidlám, kŕčovým žilám i artritíde. Aktivuje totiž hlboké svaly, krvný a lymfatický systém a prispieva tak k celkovej regenerácii organizmu.

    Nemusíte sa jej báť
    Účinok bude mať aj laická masáž, ktorou sa obdarujete navzájom s partnerom. Na rozdiel od chrbtice tu nenájdete blokády, ktoré môžete zhoršiť, len body, cez ktoré ich môžete uvoľniť. „Je to jediná masáž, ktorou si nemôžete uškodiť,“ hovorí masérka Darina Sobotová. Najlepší čas na masážje večer, keď už nemusíte myslieť na pracovné povinnosti. Aby ste jej účinok znásobili, začnite teplým kúpeľom nôh s kvapkou upokojujúceho levanduľového oleja. Postupujte od priehlavku k členku. „Základom je jemnými krúživými pohybmi bruškom palca premasírovať každý štvorcový centimeter chodidla, dôkladne ho ponaťahovať a popretáčať. Jednémuchodidlu sa stačí venovať desať minút,“ radí odborníčka.

    Reflexné body
    Rovnako účinná je automasáž, akú poznali naši predkovia. Stačí, ak budete chodiť bosí. Pozor, nie po dlaždiciach či parketách, ale po tráve, kamienkoch,vetvičkách a piesku. Alebo sa zahrajte na Jánošíka a do ponožky si nasypte za hrsť sušeného hrachu. Premasírujete si tak všetky reflexné body na chodidlách, precvičíte svaly, šľachy, kosti i senzory.

    Vedeli ste, že...
    ... desať minút masáže alebo automasáže chodidiel denne dokáže zhodiť z pliec osemhodinové napätie?

    TOTO stlačte proti bolesti: 
    ➤ Hlava – bruško stredného prsta
    ➤ Krčná chrbtica – vnútorný okraj chodidla v úpätí palca
    ➤ Rameno – vonkajší okraj chodidla na šírku troch prstov pod malíčkom
    ➤ Lakeť – vonkajší okraj chodidla na šírku dlane pod malíčkom
    ➤ Ruka – vonkajší okraj chodidla na šírku dvoch prstov pod malíčkom
    ➤ Kríže – vnútorný okraj chodidla na šírku troch prstov od konca päty
    ➤ Spodná časť chrbtice – približne stred päty
    ➤ Bedrové stavce – vnútorný okraj chodidla na šírku dlane od konca päty
    ➤ Bedrový kĺb – vonkajší okraj chodidla na šírku dlane od konca päty
    ➤ Koleno – vonkajší okraj chodidla na šírku dvoch prstov od konca päty.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.