Reklama

Citrón na zníženie teploty?! Viete, kedy je horúčka nebezpečná a ako ju rýchlo poraziť?

Ako znižovať horúčku ochladzovaním

Pri pretrvávajúcej zvýšenej teplote, ktorá nás už vyčerpáva a ani po dvoch dňoch neklesá, ako aj pri horúčke (pri teplote nad 38,5 °C) treba začať s ochladzovaním, napríklad v sprche. Nikdy sa však neovlažujeme studenou vodou. Mala by mať maximálne o tri stupne menej, ako je teplota tela. Vhodné sú aj vlažné obklady, ktoré prikladáme na čelo, spánky, krk, slabiny. U detí môžeme použiť aj mokré zábaly, na ktoré je dobré použiť namočenú plachtu alebo plienku.

Kúpeľ vo vode o 1–2 °C nižšej ako telesná teplota (napr. pri 39 °C dať kúpeľ s teplotou 37 °C). Nezostávať vo vode príliš dlho – 10–15 minút stačí.

Zdroj: Shutterstock

Kúpeľ vo vode o 1–2 °C nižšej ako telesná teplota (napr. pri 39 °C dať kúpeľ s teplotou 37 °C). Nezostávať vo vode príliš dlho – 10–15 minút stačí.

Zábal by mal trvať asi 5 minút a zopakovať ho môžeme 3 – 4-krát za sebou. Jednou z najväčších chýb, ktoré robíme pri ošetrovaní chorého človeka s horúčkou, je, že ho prikryjeme niekoľkými paplónmi alebo hrubou perinou, aby sa vypotil. Organizmus sa tak iba zbytočne prehrieva. Ak mu chceme pomôcť, musíme zabezpečiť, aby miestnosť, v ktorej leží, nebola prekúrená a úplne stačí, keď ho prikryjeme dekou alebo tenkou, vzdušnou prikrývkou.

Ako znížiť vysokú teplotu?

Lieky na zníženie horúčky – antipyretiká s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Aspirin, Acylpyrín, Anopyrín) sa nesmú podávať deťom minimálne do 12 rokov, niektorí odborníci túto hranicu posúvajú do 18. roku života. Zistila sa totiž súvislosť medzi ich podaním a ochorením tzv. Reyovým syndrómom, ktorý spôsobuje zlyhanie pečene a následné poškodenie mozgu. U detí sa používajú čapíky, sirup a tablety s obsahom paracetamolu (Paralen, Panadol...).

Anketa

Čo vám najviac pomáha cítiť sa lepšie pri horúčke?

  • Chladené obklady alebo sprcha25%
  • Teplý čaj s citrónom a medom0%
  • Zabalenie do deky a veľa spánku50%
  • Rýchly účinok liekov proti horúčke25%
  • Odpútanie pozornosti filmom alebo knihou0%

Hlasovanie bolo ukončené

Ibuprofén (Brufen, Ibalgin, Nurofen) tiež účinne znižuje teplotu a zároveň tíši bolesť. Podmienkou pri užití lieku na zníženie horúčky je príjem dostatočného množstva tekutín! Nízky príjem tekutín totiž spôsobuje, že liek sa menej vyplavuje z organizmu a môže sa v ňom hromadiť. V žiadnom prípade sa nesmú užívať obidve spomínané účinné látky na teplotu súčasne.

Kedy ju začať znižovať

„Vysoká telesná teplota (horúčka) je zvýšenie teploty tela nad 38,5 ºC. V takom prípade je už vhodné aj užitie antipyretika. Ak teplota nebezpečne stúpa k hodnote 40 °C, namieste sú zábaly a vlažná sprcha. Ak sa stav stále nezlepšuje, potrebná je intervencia lekára,“ radí MUDr. Igor Vozár.

Pri zvýšenej teplote, ktorá ešte nepredstavuje ohrozenie, ale, naopak, pomoc pre organizmus, nesmieme zabúdať, že sa viac potíme a hlavne u detí tak stúpa riziko dehydratácie. Ak teplota neprekročí 38 °C, netreba sa hneď kŕmiť liekmi, ale zato treba veľa piť. Odporúčajú sa bylinné čaje, ovocné a zeleninové šťavy alebo čistá voda.

Ako znížiť vysokú teplotu u detí?

Zdroj: Shutterstock

Pri horúčke u menších detí treba myslieť aj na to, že je väčšie riziko febrilných kŕčov pri teplote nad 39 °C ako u dospelých alebo starších detí.

Ako využiť citrón pri znižovaní vysokej teploty sa dočítate ďalej...

Strana

2/3

Autor článku

Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.
Reklama