Viete si správne čistiť zuby? TÚTO chybu robia takmer všetci... Patríte medzi väčšinu?
2. 2. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:03)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Robíte to správne?
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: Shutterestock
Galéria k článku
Zuby vedia byť poriadne drahý špás. Teda najmä vtedy, ak sa o nich nedostatočne staráte alebo vám ich niekto vyrazí. Kým to druhé veľmi ovplyvniť neviete, lebo náhoda je blbec, to prvé ovplyvniť môžete. Stačí, ak mát správnu techniku umývania zubov. Teraz ste si zrejme povedali: "Ha, čo mi to tu idú hovoriť. Som dospelá, snáď si viem ešte čistiť zuby." Čistiť si ich, samozrejme, viete, otázkaou je či tak, ako si to naše "tesáčiky" vyžadujú, aby boli zdravé a krásne. Nedôsledná hygiena môže totiž viesť ku kazom, zápalom či ďalším problémom, ktoré potrápia aj našu peňaženku.

Toto je najväčšia chyba
Už ako deti nás učili, že zuby si treba umývať dvakrát denne - ráno a večer. Teda, minimálne dvakrát denne. Preto zásadnou a najväčšou chybou je to, ak si zuby nečistíme vôbec. „Stáva sa, že ľudia to ráno nestihnúť a večer sú na umývanie zubov už príliš unavení," hovorí dentálna hygienička Ľubica Thierová, Dipl.d.h. z kliniky Dr. Martin, ktorá dáva za pravdu výroku, že ráno si zuby umývame pre krásu a večer pre zdravie. „Čistenie zubov je hlavne o zdraví a o predchádzaní vzniku zubných kazov, zápalov ďasien a ďalších problémov. Stále preto učíme dospelých, ako sebe a svojim deťom správne umývať zuby. Večerné čistenie je mimoriadne dôležité kvôli odstráneniu povlaku, ktorý na zuboch vznikal od raňajok až po večeru. Usadili sa na nich nielen zvyšky jedla, ale aj nápojov, kávy, prípadne fajčenia,“ vysvetľuje dentistka.
Zdroj: Dr. Martin
Dentálna hygienička Ľubica Thierová, Dipl.d.h. z kliniky Dr. Martin vám prezradí, ako si správne čistiť zuby.
Jedna kefka nestačí
Kedysi nám stačila aj tá najobyčajnejšia kefka za pár korún z drogérie, ktorá bola tvrdá ako kefa na tepovanie koberca. Pokročila doba, výskumy aj spôsob starostlivosti o zuby. „Rokmi sa prišlo na to, že horizontálne čistenie tvrdou kefkou spôsobuje ústup ďasna pri krčku. Dôsledkom sú odhalené krčky citlivé na studené, teplé, sladké... Preto sa odporúča používať kefku mäkkú, maximálne stredne tvrdú,“ radí Ľ. Thierová. Avšak pozor, len jedna vám stačiť nebude a to aj napriek tomu, že máte kefku správnej a vyhovujúcej tvrdosti. A to ani vtedy, ak ste siahli po elektrickej či sonickej. Dôležité je mať vo svojej výbave aj jednozväzkovú kefku a tiež medzizubnú kefku, prípadne dentálnu niť. Pýtate sa načo toľko „náradia"? „Správne čistenie zubov zahŕňa odstránenie povlaku a zvyškov jedla zo všetkých častí a strán zubov." vysvetľuje doktorka Thierová.
Zdroj: Robo HUBAC
Používajte aj medzizubné kefky.
Čistite po novom
Asi vás nepotešíme, ale zabudnite na všetko, čo vás učili ako deti pri čistení zubov. Stravených 60 s pred zrkadlom a krúživé pohyby, ktorými vyčistíte všetky zuby? To už neplatí. Večer je potrebné začať zuby čistiť medzizubnou kefkou alebo dentálnou niťou, ktorou vyčistíte medzizubné priestory. Buďte však opatrní, aby ste si neporanili ďasná a nezačali vám krvácať. Potom vezmite do ruky jednoštetinkovú kefku, ale pozor bez pasty, a jemne krúživým pohybom vyčistite zub za zubom, čo vám môže trvať aj 10 minút. Zdá sa vám to pridlho? Začnite už pri sledovaní večerného programu. Keď už máte za sebou tento rituál, môžete použiť kefku, klasickú, elektrickú či sonickú, s pastou. Čo je ešte dôležité dodržať, je životnosť zubnej kefky. Pamätajte na magické číslo 3. To znamená, že po 3 mesiacoch je potrebné kefku vymeniť. A to aj v prípade, že stále vyzerá dobre a použiteľne. Kefka je totiž po tomto čase opotrebovaná a plná baktérií. Nezabúdajte pravidelne vymieňať ani nástavce na elektrickej či sonickej kefke. A kefku vymeňte aj potom, čo ste porazili nejakú infekčnú chorobu. Nechcete si ju po vyliečení predsa znovu privolať.
Zdroj: Shutterstock
Zubnú kefku vymeňte najneskôr po 3 mesiacoch používania alebo po tom, čo ste prekonali infekčnú chorobu.
Ako na to?
Pri spôsobe správneho čistenia je dôležité to, akú máte kefku. Pri každej je totiž potrebný iný tlak, sklon a čas umývania a to preto, aby sme si počas umývania nepoškodili ďasná ani zuby. Sonická kefka dokáže vďaka svojej väčšej ploche vyčistiť naraz 2-3 zuby naraz. „Kefku jemne prikladáme v 45-stupňovom uhle na žliabok medzi zubom a ďasnom tak, aby bola polovica umývacej plôšky na ďasne a polovica na zube. Táto kefka pracuje kombináciou stieravého a pulzujúceho pohybu. Vlákna môžu za minútu urobiť až 62 000 pohybov, čo je dobré na dôkladné umytie, ale nie pre sklovinu a ďasná, ak kefkou príliš tlačíme na zuby,“ ozrejmuje Thierová. Pri elektrickej kefke, ktorá funguje na princípe oscilačného, teda rotačného pohybu, je umývacia plocha menšia a teda umýva jeden zub za druhým. „Kefku pridržíme niekoľko sekúnd na jednom mieste a postupne si prejdeme každý zub z vonkajšej aj z vnútornej strany. Zabúdať by sme nemali ani na žuvacie plôšky. Čistenie touto kefkou má trvať dve až tri minúty, každej strane chrupu sa treba venovať minimálne 30 sekúnd,“ hovorí dentálna špecialistka. Ideálne je, ak elektrickú či sonickú kefku striedate s klasickou mäkkou podľa kľúča - nabíjateľná večer, obyčajná ráno. „Je to vhodné kvôli tomu, aby sme si časom nezabudli umývať zuby klasickou zubnou kefkou a zároveň preto, aby si aj ďasná v oblasti zubných krčkov oddýchli od silných vibrácií,“ uzatvára Ľubica Thierová.
Zdroj: Shutterstock
Nezanedbávajte správne čistenie zubov.