Reklama

Tenisová legenda Navrátilová: Ako vyhrala najťažší zápas svojho života?

Martina Navrátilová

Zdroj: TASR

Reklama

Vírus, ktorý spôsobil rakovinu u Martiny Navrátilovej je bežnejší, než si myslíte!

HPV vírus postihuje rovnako ženy aj mužov a môže vyústiť až do rakoviny. Počas života sa s ním stretne až 80 % ľudí, čiže aj momentálne, keď čítate tento článok, má HPV vírus v tele väčšina z vás. Háčik je v tom, že nemá žiadne príznaky.

Čo je HPV? Tzv. ľudský papilomavírus, úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom a je zároveň najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. U slávnej tenistky vyústil do rakoviny hrdla. Našťastie sa ju podarilo zachytiť vo veľmi včasnom štádiu, a Martina sa úspešne vyliečila.

Zároveň prehovorila o víruse HPV, ktorý spôsobuje aj ďalšie typy rakovín: vulvy, vagíny, konečníka, ďalej genitálne bradavice, ale najmä rakovinu krčka maternice (až 99 % všetkých prípadov.) Aj preto sa HPV mylne považuje za „ženskú záležitosť“ a pritom vírus vôbec nerozlišuje, či ste muž alebo žena.

Zdroj: Nie rakovine

Ideálne je zaočkovať deti ešte pred prvým sexom.

Či ho máte, alebo nie, dokáže zistiť u žien gynekológ, u mužov urológ. Bolo identifikovaných viac ako 200 typov HPV. S niektorými si imunita „poradí“ sama, avšak nebezpečné sú onkogénne typy. Môžu roky čakať na svoju príležitosť a potom prepuknúť do závažných ochorení.

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE intenzívne šíri osvetu o HPV a zároveň pravidelne vyvracia najčastejšie mýty, ktoré pretrvávajú. Tu je 10 kľúčových informácií v skratke, ktoré môžu zachrániť život vám, aj vašim najbližším:

Zdroj: Nie rakovine

Vakcína proti HPV je pre deti zadarrmo.

1. Vírusom HPV sa môžete nakaziť bez akýchkoľvek príznakov.
2. Existuje vakcína proti HPV, ktorá by mohla zabrániť tomu, aby sa viac ako 90% rakovín spôsobených HPV vôbec vyvinulo.
3. Je potrebné očkovať nielen dospelých mužov aj ženy, ale najmä chlapcov aj dievčatá, keďže vakcína je najúčinnejšia ešte pred začatím sexuálneho života.
4. „Od 1. decembra 2023 je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia pre 12, 13 a už aj 14- ročné deti. Staršie dievčatá a chlapci do 18 rokov môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú spätne časť ceny vakcíny,“ vysvetľuje hlavná odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu MUDr. Elena Prokopová.

Zdroj: Nie rakovine

Ochráňte sa pred HPV.


5. Účinnosť vakcíny bola preukázaná aj v dospelom veku, aj u ľudí, ktorí HPV prekonali.  Je možné sa opakovane infikovať rovnakým typom vírusu. Chráni proti ďalším typom HPV obsiahnutých vo vakcíne.
6. Muži dostávajú a šíria HPV rovnako ako ženy. Bez očkovania mužov si s HPV a jeho rizikami neporadíme, ani neznížime našu katastrofálnu štatistiku ohľadom rakoviny krčka maternice: ročne na ňu ochorie približne 600 Sloveniek, najčastejšie v produktívnom veku okolo 45 rokov. A zhruba 230 žien jej podľahne.
7. Stále si hovoríte, ja to risknem, možno ho nemám? HPV sa môže preniesť pri pôrode na bábätko.

Zdroj: Nie rakovine

Ochráňte sa pred HPV.


8. Najúčinnejšou prevenciou sú pravidelné prehliadky (skríning) u gynekológa/urológa plus očkovanie proti HPV. Spýtajte sa svojho gynekológa na modernú HPV diagnostiku. Vo vyspelých krajinách je bežne využívaná. „HPV DNA test u nás nie je hradený z poistenia, no dokáže vylúčiť možné ochorenie na päť a viac rokov, alebo naopak odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie,“ vraví Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE.
9. Ucelené a prehľadné informácie o všetkých onko kontrolách,na ktoré máte zo zákona nárok, nájdete na www.onkokontrola.sk
10. Máte otázky alebo pochybnosti? Navštívte  www.nierakovine.sk, kde nájdete aj online poradne s lekármi, alebo zavolajte bezplatnú infolinku NIE RAKOVINE 0800 800 183.