Všetko o bolesti chrbta: Na čo si dať pozor a čo pomáha?
4. 12. 2012, 11:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 6:11)

Zdroj: Shutterstock
Za bolesti chrbta a krížov si vraj môžeme sami. Čomu sa treba vyhýbať a čo prinesie úľavu?
Stuhnutá šija, bolesti chrbtice a krížov trápia vyše 80 % z nás. Aké sú príčiny? Kedy vyhľadať lekára? Na čo si dať pozor a čo pomáha? Prinášame odpovede na najčastejšie otázky o bolestiach chrbta.
Na začiatku ochorenia sa bolesti chrbta prejavujú pocitom stuhnutosti alebo napätím. Ak problém nezačnete riešiť včas, prichádzajú postupne stále väčšie a väčšie bolesti. „Ako by mi niekto vrazil do chrbta meč a krútil ním,“ opisovala bolesť v zablokovanej chrbtici 45-ročná Eva. Ráno pred odchodom do práce sa síce nadopovala tabletkami proti bolesti, ale tie ju skôr len na chvíľu omámili, než by jej naozaj pomohli. Čo s tým?
Prestali sme chodiť pešo
Čím ďalej tým viac jazdíme autami, hoci ideme len za roh a pokojne by sme to zvládli pešo. Chôdzu obmedzujeme na minimum, pri cvičení sa tiež väčšina z nás nepretrhne. „Bolesti chrbta a všeobecne kĺbov vznikajú z viacerých príčin,“ hovorí trénerka Jana Melišová. „V bežnom živote je to hlavne z nesprávnych návykov (vrátanie držania tela). Veľmi škodí aj zlé sedenie (klasická noha cez nohu), nerovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu a podobne,“ pokračuje trénerka.
Ach, tie bedrá!
Najčastejšie sa bolesť prejavuje v bedrovej časti chrbta, potom v krčnej a zriedkavejšie v hrudnej časti chrbtice. Na bolesti sa najviac sťažujú ľudia, ktorí vykonávajú ťažkú manuálnu prácu, alebo ľudia so sedavým zamestnaním. Aj nosenie ťažkých nákupov, domáce práce, upratovanie či umývanie okien, ktoré zväčša robia ženy, neúmerne zaťažujú chrbticu.
Nedá sa to vydržať
Bolesti krčnej chrbtice sú niekedy také silné, že sa to nedá vydržať. Nezriedka ich spôsobuje zlé držanie tela, nesprávna poloha chrbta pri práci či športe alebo neustále napätie svalov – bolesť sa často rozširuje aj na ramená.
Hľadajte príčinu
Keď bolesti vzniknú, nestačí siahnuť po liekoch, ktoré ich utlmia. To nič nerieši, len problém na chvíľu oddiali. Je bezpodmienečne nutné nájsť a odstrániť príčinu, a to hlavne vhodným kompenzačným cvičením. To je najlepšie sa naučiť u odborníka (rehabilitačný pracovník alebo fyzioterapeut) a potom cvičiť pravidelne. Fyzická aktivita udržiava ohybnosť, dobrú kondíciu, posilňuje svalstvo. Nečinnosť, naopak, oslabuje svaly aj kosti.
Dôvody bolestí
Veková hranica pacientov s ochoreniami chrbtice sa doslova alarmujúco posúva smerom dolu. Príčiny vzniku problémov môžu byť rôzne:
● nesprávne držanie tela
● nesprávne zaťažovanie chrbtice
● nedostatok pohybu
● spanie na nevhodnej posteli a vankúši
● prepínanie a preťažovanie pri športe
● úraz, zranenie
● nosenie ťažkých bremien
● zápal
● vrodené príčiny
● nadváha, tehotenstvo
● onkologické choroby
Typy bolestí
Chronická
Správnu diagnózu stanovuje lekár. Liečba dlhodobých bolestí závisí od typu zistenej príčiny. Predstavuje široké spektrum od jednoduchých cvikov a rehabilitačných procedúr cez rôzne neurochirurgické výkony a operácie. Problémom a liečbe chronických bolestí chrbta a chrbtice sa venuje medicínsky odbor fyziatria, rehabilitácia a balneológia.
Krátkodobá
Zvyčajne trvá do šiestich týždňov. Základnými postupmi liečby sú oddych a postupné zapájanie sa do cvičenia (rehabilitácia), aplikácie suchého tepla na bolestivé miesta, podávanie liekov proti zápalu a bolesti. Liečba akútnych bolestí chrbta je pomerne jednoduchá, ale vyžaduje veľkú disciplínu pacienta.
Čo robiť pri akútnych bolestiach
Na obmedzený čas si môžete pomôcť aj samy, napríklad prikladaním teplých obkladov, masážami. Výborne pôsobí aj plávanie štýlom kraul a znak, sauna, balneoterapia, nahrievanie, suché teplo, pulzné červené svetlo, kryokomora...
NÁŠ TIP: Skôr než siahnete po tabletkách proti bolesti, skúste POHYB! Len pravidelné cvičenie vás môže zbaviť bolestí chrbtice.
Ako vzniká bolesť krížov
V miestach, kde nervové vlákna vychádzajú z miechy, môže dôjsť k posunu platničky smerom dozadu a tým k dráždeniu nervového koreňa. V jeho vnútri potom dochádza ku komplexným zmenám. Okrem toho, že pacienta bolí oblasť krížovej chrbtice, môže pociťovať bolesti, ktoré vystreľujú aj do nôh. Človek sa potom nemôže pohybovať, pretože zaseknutý nerv ich neovláda.
Vyhnite sa najhoršiemu
Bolesť chrbta môže byť len drobný, krátkodobý problém, ktorý za pár dní pominie. Môže však ísť aj o závažné ochorenie, ktoré vám strpčí život na celé mesiace alebo roky. Pri zanedbaní zdravotného stavu je liečba zdĺhavá a oveľa komplikovanejšia, operácie v tomto smere nie sú ničím výnimočným. Bolesti chrbta sa zaraďujú medzi civilizačné choroby, pretože sú vyvolané životným štýlom. Patria tiež medzi najčastejšie dôvody, pre ktoré prichádzajú pacienti do ambulancie lekára. Opakovanie problémov a odkladanie riešenia takéhoto zdravotného stavu spôsobuje prechod z akútneho štádia do chronického ochorenia – a s tým je spojená aj chronická bolesť. Vtedy vám už len samotné cvičenie nepomôže a musíte čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc.
K lekárovi choďte, keď:
● sa bolesti stupňujú a neustúpia ani po 4 až 6 týždňoch
● bolesť vyžaruje do dolnej končatiny, na končatinách sa objavia poruchy citlivosti
● bolesť je príliš silná a žiadne lieky proti bolesti nezaberajú
● sa bolesť objavuje, aj keď ste v pokoji a fyzickej nečinnosti
● vás bolesť budí zo spánku
Čo urobí doktor
Lekár po dôkladnom klinickom vyšetrení zhodnotí stav chrbtice, držanie tela, poradí, ako vykonávať určité činnosti, zistí, ako reagujete na dotyk a tlak na niektorých miestach. V prípade podozrenia na ďalšie súvislosti je nutné vyšetriť srdce, pľúca, orgány v brušnej dutine a podobne. Niekedy je potrebné podstúpiť aj laboratórne a ďalšie vyšetrenia. Pri dlhotrvajúcich bolestiach chrbta je potrebné čím skôr urobiť röntgen, prípadne magnetickú rezonanciu. Len tak sa dá odhaliť nesúlad medzi svalmi, šľachami a kĺbmi a potom určiť postup liečby.
Ako pomáhajú lieky
Okrem fyzikálnej terapie a cvičenia sa na liečbu využívajú aj liečivá. Lekári často predpisujú myorelaxantíva – slúžia na uvoľnenie svalov a pomáhajú ľuďom so silnými kŕčmi. Tieto látky sa však nesmú podávať dlhodobo, pretože niektoré sú návykové. Z alternatívnej medicíny môže pomôcť akupunktúra alebo aj ozónoterapia. Keď zlyháva konzervatívna liečba, vtedy lekár navrhuje chirurgický zákrok.
Domáce prostriedky
Uvarte si čaj z čiernej rasce a popíjajte ho počas dňa. Semienka zalejte horúcou vodou, pôsobí proti zápalom.
Zistili sme pre vás
● Zdravotná poisťovňa hradí prvých 10 rehabilitácií, aby ste sa naučili potrebné cviky a mohli ich potom cvičiť správne aj doma.
● Bolesti chrbtice liečia aj v kúpeľoch, napríklad Brusno, Bojnice, Číž, Lúčky, Nimnica, Rajecké Teplice, Piešťany, Sliač, Sklené Teplice, Smrdáky, Trenčianske Teplice, Zlaté kúpele Turčianske Teplice či Ružbachy.
Na čo je dobré dať si pozor
Sedenie: človek nie je stvorený na to, aby sedel. Pri sedavom zamestnaní si robte prestávky, vyberte si vhodnú stoličku a naučte sa správne sedieť.
Stres: psychické rozpoloženie človeka sa odráža na jeho držaní tela – dlhodobý psychický tlak vyvoláva neprirodzené postavenie chrbtice a napätia rozličných svalových skupín.
Prievan: nepodceňujte ani ofúknutie studeným vzduchom. Môže spôsobiť zmeny svalov na chrbtici – niekedy ide o povestnú poslednú kvapku.