Reklama

Všetko, čo by ste mali vedieť o pitnom režime

Vo vode z kohútika sa vraj nachádza isté množstvo

Zdroj: acs

Reklama

Poznáte všetky pravdy a mýty o vode a ďalších tekutinách? Ponúkame vám pätnásť rád o tom, čo piť, koľko, kedy a ako.

1. Je pravda, že denne mám vypiť dva litre tekutín?

Ako kedy. Dva litre je len približný údaj. Veľa záleží na sezóne, na tom, v akom režime ten deň strávite, ale aj na vašej hmotnosti. V zásade platí, že človek by mal prijať 30 – 35 ml tekutín na každý kilogram hmotnosti pri bežnej záťaži. To znamená, že pri váhe 60 kíl by ste mali vypiť 1,8 – 2,1 litra tekutín. No pri nadmernej horúčave alebo veľkej fyzickej námahe môžete stratiť až 1 - 1,5 litra tekutín za hodinu (!!!), a tie treba rýchlo doplniť.

2. Môže nedostatok tekutín zapríčiniť únavu a slabosť?

Samozrejme. Až dve tretiny nášho tela tvorí voda, je obsiahnutá v každom orgáne, v každej bunke. Už pri strate 2 percent (u 60-kilogramového človeka je to 0,8 litra) sa naša výkonnosť znižuje o 20 percent. Únava a bolesť hlavy sú okrem smädu prvým príznakom dehydratácie. Okrem toho ju môžu sprevádzať nevoľnosť, triaška či svalové kŕče. Pri strate 6 percent tekutín nastáva kolaps a ten môže byť smrteľný.

3. Je pravda, že ľadové nápoje v lete nie sú príliš vhodné?

Áno, a nielen v lete. Chladené nápoje sa v rozhorúčenom tele správajú ako voda na rozpálenej platni – rýchlo sa vyparia. Smäd sa vám po nich rýchlo vráti. Okrem toho zhoršujú trávenie a v extrémnych prípadoch môžu dokonca spôsobiť zápal sliznice žalúdka. Najvhodnejšie sú vlažné nápoje. Prechádzajú telom a zavlažujú ho postupne, preto vás aj viac osviežia. Teplé (nie horúce) nápoje zas stimulujú funkciu pečene, a teda aj vylučovanie toxínov.

4. Všetko, čo je tekuté, môžem považovať za nápoj a zarátať do odporúčanej dennej dávky?

Nie. Napríklad mlieko nie je nápoj, ale potravina. Jeho trávenie je zložité, v žalúdku sa najskôr zrazí na tvaroh a vodu skôr zadržiava. To isté platí o smotanových polievkach či omáčkach. Alkohol, káva a čierny čaj zas majú močopudný účinok a organizmus dehydrujú. Preto ich treba piť s mierou, v obmedzenom množstve a zakaždým k nim vypiť rovnaké množstvo vody. To preto dostávate v dobrých kaviarňach k espresu aj pohár čistej vody.

5. Môže mi priveľa vody uškodiť?

Áno. A to takmer rovnako ako jej nedostatok. Nadmerným pitím (štyri, päť i viac litrov) si zbytočne zriedite obsah sodíka v tele, ak navyše držíte diétu a obmedzujete solenie, môže sa vám to vypomstiť. Ak to naozaj preženiete, môžete pocítiť závraty, návaly slabosti či svalové kŕče – teda príznaky podobné dehydratácii. Zvýšiť príjem tekutín nad odporúčanú dávku treba len pri vysokých horúčavách, nadmernej fyzickej aktivite alebo ak si to vyžaduje váš zdravotný stav.

6. Je dobré piť pri jedle alebo hneď po ňom?

Nie. Bohvie odkiaľ sa vzal zvyk zapíjať každé jedlo, no isté je, že je to skôr zlozvyk. Ak vám mama hovorila, že pred jedlom sa nepije, mala pravdu. A mohla dodať, že ani po ňom, ani počas neho. Akýkoľvek nápoj zbytočne zriedi žalúdočné šťavy, čím skomplikuje trávenie a spláchne potravu zo žalúdka skôr, ako má. Ideálne je napiť sa pol hodiny pred jedlom alebo pol hodiny po ňom.

7. Je čaj najvhodnejší nápoj na raňajky?

Nie celkom. Zelený alebo bylinkový čaj áno. Tie môžete pokojne piť počas celého dňa. No čaje, ktoré obsahujú teín, predovšetkým čierny čaj, by ste mali piť len v obmedzenom množstve, len dopoludnia a minimálne pol hodiny pred jedlom. Látky, ktoré tieto čaje obsahujú, totiž blokujú vstrebávanie železa. Takže ak nimi akokoľvek zdravé raňajky alebo iné jedlo zapijete, pripravíte sa tak o dôležité prvky.

8. Je pohár teplej vody nalačno naozaj zdravý?

Naozaj. Zo začiatku to možno nebude nič príjemné, ale už ste pili aj oveľa horšie veci. Po pár dňoch vám to ani nepríde. Pohár teplej vody každé ráno povzbudí krvný aj lymfatický obeh. Rozžiari vám pleť a zaručene vás preberie, lebo je to skutočný protijed na únavu. A ak mávate problémy s vyprázdňovaním, tento rituál určite pomôže.

9. Mám na sladené nápoje úplne zabudnúť?

Nie. Je lepšie vypiť sladený nápoj ako žiadny. Sladký nápoj rýchlo doplní energiu pri väčšej námahe, dokonca môže zahnať hlad a zachrániť vás pred ešte väčšími maškrtami. Ale mali by ste si dobre vyberať a sladené nápoje by mali tvoriť len malú časť denného príjmu tekutín. Čo najmenej cukru, farbív a konzervačných látok. Lebo pravda je, že napríklad liter koly obsahuje 24 kociek cukru. A ovocné džúsy na tom nie sú oveľa lepšie. Ani tie 100-percentné. Aj ovocný cukor je cukor. Ak môžete, slaďte dobrým domácim medom – je sladký, zdravý a nepriberá sa z neho.

10. Stačí sa napiť, až keď cítim smäd?

Nie. Smäd je príznakom dehydratácie. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, ak pol dňa nevypijete ani kvapku a potom do seba nalejete liter vody, nepomôže vám to. Telo si vezme len toľko, koľko stačí absorbovať a zvyšok vylúči. Pite pravidelne, po menších dávkach. Ortodoxní odborníci tvrdia, že ideálne je každých 20 minút, ale keby sme žili ideálne životy, kde by sme už mohli byť, však? Predpokladáme, že máte aj iné starosti. Tak skúste aspoň každú hodinu pohár či šálku toho, čo vám chutí. Okej, aj väčšia šálka každé dve hodiny je lepšia ako nič.

11. Naozaj je najzdravšia voda z vodovodu?

Áno, ale nie všade. Kvalita pitnej vody dodávanej do domácností je síce dobrá, ale v rôznych regiónoch kolíše. Problematická nebýva kvalita samotných vodných zdrojov, skôr stav potrubí, ktoré ju zhoršujú. Všeobecne však platí, že kvalita pitnej vody je u nás vysoká vďaka bohatým zdrojom, prísnym normám a pravidelným kontrolám. Tie sú oveľa prísnejšie ako kontroly balenej vody dodávanej do obchodných sietí. Úplne najlepšie je vodu z vodovodu fi ltrovať – zbavíte ju tým nielen prípadných nečistôt, ale aj tvrdosti.

12. Majú minerálky oproti obyčajnej vode nejaké účinky?

Čiastočne áno. Minerály telo potrebuje, najmä ak veľa športujete alebo keď sa nadmerne potíte – vtedy o ne telo prichádza a potrebuje ich doplniť. Minerálky by však nemali tvoriť základ pitného režimu, len jeho doplnok. Dôležité je vyberať tie s nízkym obsahom sodíka a s vyváženým obsahom vápnika a horčíka. Nadmerný príjem minerálov môže totiž organizmus zbytočne zaťažovať. Najvhodnejšie sú ľahké stolové vody s obsahom minerálov od 150 do 400 mg na liter.

13. Pomôže mi dobrý pitný režim schudnúť?

Áno. Zázraky nečakajte, sama osebe vás voda tuku nezbaví. Ale pravidelným dostatočným pitím sa vám určite zlepší metabolizmus, a na tom, že hlad je (niekedy) len maskovaný smäd, tiež niečo bude. Ak pridáte aj čaje na spaľovanie tukov či reguláciu hmotnosti, tiež to pocítite a uvidíte na váhe. A ešte jeden tip: pri diéte skúste piť vodu s citrónovou šťavou. Citrón zaháňa chuť na sladké a zbavuje telo nečistôt. Okrem kíl vám tak pomôže aj s celulitídou.

14. Súvisí pitný režim s kvalitou pleti?

Jednoznačne. Nie je síce dokázané, že čím viac vody, tým lepšia pleť, no ak pijete málo, na pleti to okamžite pocítite. Je napätá, vysušená a stráca pevnosť. Málo hydratovaná pleť zvnútra horšie prijíma vlhkosť aj výživu zvonka, teda z krémov, a rýchlejšie starne. Stav pleti ovplyvňuje nielen molekula H2O, ale aj kremík, ktorý optimalizuje tvorbu kolagénu a elastínu.

15. Keď je chladno, stačí piť menej?

Nie. V zime nám telo tak trochu klame, pretože pocit smädu je zatlačený do úzadia a prichádza neskôr. V chladnom vzduchu sa síce menej potíme, no vodu strácame vydychovaním pary, ale aj udržiavaním optimálnej telesnej tepoty. Preto treba piť dostatočné množstvo tekutín a pred horúcimi nápojmi uprednostňovať skôr teplé a vlažné. Pozor si dávajte aj na horách. S nadmorskou výškou sa zvyšuje aj strata tekutín dýchaním, preto treba piť viac a častejšie.