Vyberte si správnu obuv na turistiku aj prechádzky
26. 9. 2009, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:09)

Zdroj: Shutterstock
Chcete si vychutnať pôžitok z nádhernej prírody, prevetrať hlavu, vyčistiť myseľ a získať skvelú postavu či kondíciu? Vyberte si vhodnú obuv!
Pri chôdzi a turistike je obuv najdôležitejšia, pretože väčšiu časť dňa chodíte a zaťažujete tak chodidlá. Ak sa chcete vyhnúť otlakom, rozhodne si na výbere pohodlnej a pevnej obuvi dajte záležať.
• obuv (topánky či tenisky) musia na nohe sedieť už pri skúšaní
• rozhodnite sa, do akého terénu chcete obuv použiť – na jednoduchý trávnatý povrch vám postačia ľahké trekové tenisky, do náročnejšieho kamenistého sú určené pevné topánky (vibramy), pri chôdzi v snehu a v chlade sú nevyhnutné hrubá podrážka, tuhá podošva a dobrá tepelná izolácia topánok
• na topánky môžete používať ochranné návleky, zabraňujú prenikaniu vody, snehu, trávy, kamienkov
• pri výbere obuvi si nechajte poradiť od odborníkov v špecializovaných predajniach
Posilňovanie aj pri chôdzi
Na slovenskom trhu je nový revolučný typ dámskej obuvi EasyTone, vďaka ktorej si teraz môžete trénovať časti aj pri bežnej chôdzi – pri nákupoch, cestou do práce alebo pri prechádzke so psom. EasyTone pomáha formovať najdôležitejšie svaly sedacích svalov prostredníctvom prevratných balančných vankúšikov zabudovaných do topánky. Balančné vankúšiky sú navrhnuté tak, aby vytvárali prirodzenú nestabilitu pri každom kroku, ktorý žena urobí. Svaly sú nútené prispôsobovať sa tejto mikronestabilite a vyvíjať tak väčšiu aktivitu. Princíp je podobný ako pri balančnom cvičení či takej odporúčanej chôdzi naboso v piesku. Medzi prvými, ktorí dostali možnosť vyskúšať si účinky EasyTone, bola napríklad topmodelka Bar Refaeli. „Práca mi zaberá veľa času, a preto nie je vždy jednoduché nájsť si chvíľku a vybehnúť do fitka. Mať topánky, ktoré mi pri bežnej chôdzi formujú svaly na nohách a pozadí, je ideálne!“
Slovo odborníka: MUDr. Martina Frištáková, Ortopedická klinika DFNsP Kramáre, Bratislava
Nohy si kazíme sami Zaujímavé je, že 99 percent ľudí sa rodí so zdravými nohami. Sami si ich však kazíme nosením nesprávnej obuvi. Štatistika je alarmujúca. Iba jedna štvrtina detí, ktoré prvýkrát nastupujú do školy, má zdravé nohy. Neskôr sa vyvíjajú bolestivé ochorenia nôh, ktoré môžu viesť k rôznym deformitám mäkkých častí nôh, ale aj kostí, bolestivým výrastkom, otlakom aj plesňovým ochoreniam. Dlhodobým zanedbávaním sa ďalej môžu prejaviť aj bolesti chrbta, kolenných alebo bedrových kĺbov. Proces deformácie sa dá zastaviť, prípadne zlepšiť. Deti by mali nosiť hlavne pevné topánky.
Obuv by mala nielen nohy chrániť, ale mala by plniť aj preventívny charakter proti rôznym zdravotným problémom. Väčšinou chodíme po tvrdých povrchoch ako asfalt, betón a ak máme ešte aj nesprávnu obuv, dochádza k preťažovaniu a presiľovaniu svalov. Správna obuv by mala byť predovšetkým z kvalitného priedušného materiálu. Dôležitá je podrážka, podošva by mala mať 1,5 až 2 centimetre. Dokáže tlmiť nárazy, odpruží pri kroku dopad. Päta by mala byť stabilná. Šľapky sú síce moderné, ale nedržia pätu, noha sa tak vychyľuje, členok je nestabilný. Pri pravidelných preventívnych prehliadkach by pediater mal deťom skontrolovať aj chodidlá. Varovným príznakom nosenia nesprávnej obuvi je bolesť, pocit unavených nôh.“
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!