Začiatok pôstneho obdobia sa začína v kresťanskej tradícii Popolcovou alebo Škaredou či Krivou stredou. Nešťastná streda dostala také pomenovanie podľa toho, že sa v tento deň pálili bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Popol z nich sa potom používal pri bohoslužbe a veriacim sa z neho robili krížiky na čelo. Škaredá streda to však môže byť pre viacerých aj preto, že je čas prestať s fašiangovými zábavami, hodovaním, prejedaním sa a začať si odriekať. Nastáva čas útlmu, čiže pôstu, ktorý končí na Bielu sobotu po vzkriesení Krista.

Naši predkovia na to išli múdro

Naši praotcovia a prastaré mamy na to išli dobre a múdro. Intuitívne pochopili, že telo po celoročnom cykle potrebuje čas na oddych a regeneráciu. Pred začiatkom pôstu pochovali symbolicky basu, teda ukončili všetky bujaré zábavy, pojedli mäso z koncoročných a januárových zabíjačiek, a keďže ešte neprišiel čas mladých kozliatok či barančekov, jedli väčšinou kaše, strukoviny, kyslú kapustu, múčne jedlá, občas ryby a pili bylinkové čaje, čiže pôstne jedlá a nápoje. Samozrejme, vyhýbali sa aj alkoholu. Organizmus tak mal čas oddýchnuť si a prečistiť sa pred blížiacou sa jarou, keď sa aj príroda prebúdza do nového cyklu.

 

Moderný pôst

Pôst má nepochybne zmysel aj dnes. Okrem zdravotného významu mu môžeme dať aj duchovný a psychologický význam. Môžeme to brať ako príležitosť samy sebe dokázať, že v čase, keď máme všetkého dostatok, až prebytok, dokážeme odolať a ovládnuť svoje chute aj svoje nezdravé návyky a túžby. Pôst sa pritom vôbec nemusí týkať len jedla. Môžete si skúsiť odoprieť všetko, od čoho ste závislé – napríklad telku, mobil, nakupovanie, ohováranie, negatívne myslenie. Nemusíte vydržať celých 40 dní. Už len keď vydržíte pár dní, bude to skvelý oslobodzujúci pocit a očista pre dušu. Uvidíte, aká budete na seba pyšná.

Pôst sa dá držať z náboženského aj zo zdravotného hľadiska.
Zdroj: Shutterstock

Moja skúsenosť

Pôst nedodržiavam z náboženských dôvodov, ale práve z tých očistných. Chcem sama sebe dokázať, že mám pevnú vôľu a nenechám sa ovládať chuťami. Minulý rok som vydržala 40 dní bez mäsa, hoci kedysi to bolo pre mňa nepredstaviteľné, a tento rok som k tomu pridala ešte aj sladkosti. Najprv sa mi to zdalo ako naozaj veľká obeta, ale prekvapivo som vôbec až tak netrpela.

Práve naopak, začala som spoznávať iné zaujímavé chute a viac experimentovať v kuchyni. Rozšírila som svoj jedálniček o kopu nových bezmäsitých receptov, objavila nové chutné potraviny a namiesto sladkostí si zobnem sušené ovocie a oriešky. A vôbec nemôžem povedať, že by som výrazne trpela alebo mala „absťák“. Jediné, čoho som sa nedokázala vzdať, je káva. To možno skúsim o rok. Som si istá, že všetko je len o nastavení v hlave.

Plusy pôstu

Naše telo je zanesené toxínmi. Pravidelný pôst zlepšuje zdravie, výkonnosť a prečisťuje myseľ. Telo sa zbaví prebytočnej záťaže. Posilňuje sa imunita. Pôst naštartuje a udržiava vnútorné uzdravovacie procesy tela. Je to očista pokožky, vnútra organizmu, čriev aj psychiky. Budete sa cítiť ľahšie a mať viac energie. A ako bonus možno aj kilo-dve schudnete.

1-dňový pôst pre začiatočníkov

Ak nemáte s pôstom skúsenosti, na začiatok vyskúšajte jednodňovú verziu. Odborníci radia dodržiavať 24-hodinový pôst od večera prvého dňa do večera nasledujúceho dňa. Jedlo úplne vynechajte a popíjajte len vlažnú vodu, prípadne vodu kombinovanú s bylinkovými čajmi či zeleninovými a ovocnými šťavami. Po niekoľkých hodinách vás prepadne hlad, ale ak vytrváte, rýchlo odznie. Hlad sa dá „prekabátiť“ zvýšeným príjmom tekutín.

Základom stravy by mala byť zelenina a ovocie.
Zdroj: Shutterstock

Pôst neskúšajte ak:

  • máte problémy s krvným tlakom, či už vysokým, alebo nízkym
  • trpíte cukrovkou
  • máte vážnejšie ochorenie
  • ste tehotná alebo dojčíte

Telo sa začína správať úplne inak

Radí Ing. Petra Kopecká, výživová poradkyňa z Komplexnej výživy

Môže nám pôst naozaj prospieť?

Áno, pôst dokáže pomôcť a máme o tom mnoho vedecky podložených štúdií. Ak pravidelne obmedzujeme konzumáciu jedla, tak dochádza k týmto benefitom:

  • Rýchlejšie chudneme – pri prerušovanom hladovaní sa napríklad metabolizmus zrýchli až o 14 %.
  • Rýchlejší úbytok tuku z oblasti brucha (viscerálny tuk).
  • Pôst pomáha predchádzať cukrovke a znižuje sa cukor v krvi.
  • Pôst znižuje zápaly v tele.

Ako sa postiť správne?

Podľa mňa je najlepší typ pôstu prerušované hladovanie. Má to veľmi jednoduchý princíp a prináša všetky vyššie spomenuté benefity. Jedlo sa obmedzí počas dňa tak, že jete iba počas 8 hodín a nejete 16 hodín. Tých 8 hodín, keď jete, by malo byť od 12. na obed do 20. večer. Pre telo je ideálne takýto režim stravovania dodržiavať 3- až 4-krát týždenne. Už po 2 týždňoch sa telo začína správať úplne inak. Jedálniček počas hodín, keď jeme, má byť vyvážený, má obsahovať dostatok zeleniny, bielkovín – ryby, vajíčka, strukoviny.

Aké potraviny by sme mali zaradiť do jedálnička, ak sa chceme vyhnúť na čas mäsu?

Ak chceme v strave obmedziť mäso alebo sa mu celkom vyhnúť, treba stravou doplniť najmä chýbajúce bielkoviny. Výborné zdroje bielkovín sú vajíčka, ryby, mliečne výrobky. Ďalej strukoviny a rôzne alternatívne potraviny, ako napríklad bielkovinový chlieb alebo bielkovinové cestoviny (najčastejšie zo strukovín). Pozor však na sóju, ktorá má mnohé nevýhody – obsahuje veľa antinutričných látok, fytoestrogény, ktoré môžu rozhádzať hormonálnu rovnováhu, a je to navyše častý alergén. Ak konzumovať sóju, tak radšej vo fermentovanej forme, napríklad tempeh namiesto tofu.

Vyhnúť sa na pár dní mäsu znamená doplniť chýbajúce bielkoviny
Zdroj: Shutterstock

Ako to vidia naše čitateľky

Zuzana Vašková: Pôst dodržiavam už 20 rokov. Každý rok bez mäsa a občas k tomu pridám ešte pečivo, cukor alebo alkohol.
Agáta Lorinczová: Určite nie, neuznávam to. Ľudia, čo pracujú, potrebujú výživnú stravu. Je to celé výmysel cirkvi.
Bibiana Nováková: Budem sa snažiť obmedzovať sladké, zatiaľ sa mi to darí, ale či to 40 dní zvládnem, tak to neviem.
Marta Bubu Gliganičová: Začína sa pôst. V tomto období by sme si mali odrieknuť niečo, čo najviac milujeme... Preto sa pýtam, viete o nejakom ubytovaní pre otca s dieťaťom na 40 dní? (Smiech.)
Martina Jurčišinová-Kukľová: V dni prísneho pôstu nejeme mäso. Bohužiaľ, na 40-dňový pôst nemám, nedokážem fungovať. Tento rok sa zrieknem na 40 dní vínka, to ja milujem, bude to pre mňa dosť ťažké. Určite to viackrát pocítim, ale vytrvám.
Janina Ľuptáková Lalíková: Áno, vynechávam sladkosti, zatiaľ to ide.
Nina Šaradinová: Ja určite tento rok pôst nedržím... Práve keď sa začal pôst, som mohla po výbere mandlí začať jesť niektoré veci a, samozrejme, hneď prvé bolo mäso. Mäso a ja sme nerozlučná dvojica, keď ho nemôžem jesť, je to pre mňa utrpenie.